14:00 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Ühiskond
lühendatud link
7512

Erakondade Koosmeel, Läti Südamest ning Läti Regioonide Ühendus häältest ei piisanud, et "nõukogude okupatsiooni pärand" mittekodaniku staatuse näol oleks vabariigis minevikku jäänud

TALLINN, 21. september — Sputnik. Seim ei saanud kokku kvalifitseeritud häälteenamust, et anda õiguskomisjonile arutamiseks üle president Raimonds Vējonise seaduseelnõu Lätis sündinud laste kodakondsusetuse staatuse likvideerimiseks. 39 saadikut hääletas poolt, 38 vastu ning 14 erapooletut otsustasid selle algatuse saatuse, edastab Läti Sputnik.

Arutelu oli lühike: oma arvamuse esitasid vaid kaks vastandlike seisukohtadega rahvasaadikut.

Gunars Kutris (Läti Südamest) tegi ettepaneku presidenti toetada: "Ma ei ole kuulnud selle eelnõu vastaseid argumente, kõlanud on ainult poliitilised loosungid. Saadikute hulgas kostab viiteid koalitsioonilepingule, mille taga seisab vaid hirm oma ametikohta kaotada.16% valijaskonnast peab ennast eranditult Läti patriootideks ja rõhutab oma vastuseisu sellele eelnõule, kuid avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et 75% küsitletuist toetab presidendi seaduseelnõu. Jätkates vastsündinutele mittekodaniku staatuse omistamist rikub Läti lapse õiguste konventsiooni. Pealegi kõneles definitsioon 1995. aasta 12. aprillil vastu võetud seaduses "Endiste NSVL-i kodanike staatusest, kellel ei ole Läti või mõne teise riigi kodakondsust" sellest, et mittekodaniku staatus omistatakse endisele NSVL-i kodanikule, kellel ei ole muud kodakondust. Kui me nüüd selle staatuse omistamist jätkame, kestab see ka 70, 100 aasta pärast?"

Rahvusliku Liidu saadik Edvīns Šnore nimetas seaduseelnõu poliitilise korruptsiooni tulemuseks, mille puhul president maksab Koosmeelele toetuse eest tema kandidatuurile valimistel.

"Ka praegu jäävad lätikeelsetes koolides hariduse saanud lapsevanemad mittekodanikeks ja säilitavad selle staatuse oma lastele. Vägisi Läti kodakondsust omistada ei ole õige, sellele järgneb kodakondsuse andmine kõigile mittekodanikele! President on juba korduvalt püüdnud riigi poliitikat mittelätlaste suhtes pehmendada, kuid ei ole midagi teinud, et Lätimaa noored oleks kindlustatud töökohtadega ning et Läti lasteaedades ei oleks järjekordi!"

Sealamas välja kuulutatud hääletamisel moodustasid presidendi parteikaaslased bloki Rahvusliku Liiduga, samal ajal kui viimaseid kuid vastu pidanud Ühtsus lõhenes: seaduseelnõu vastastega ühinesid vaid neli saadikut. Ülejäänud koalitsioonifraktsiooni liikmed jäid erapooletute nimekirja, kusjuures renegaatide ja kõhklejatega liitusid ka kolm "rohelist".

Leidus ka avalikult koalitsioonilepingu rikkujaid: Vējonise algatuse poolt hääletasid Ühtsuse saadikus, kes esindavad nüüd liikumist Poolt! Kuid nende häältest koos Koosmeele, Läti Südamest ning Läti Regioonide Ühenduse üksmeelse toetusega ei piisanud, et "nõukogude okupatsiooni pärand" mittekodaniku staatuse näol oleks vabariigis minevikku kadunud.

Seimi saadik Jelena Lazareva (Koosmeel) on kindel, et kodakondsusetuse küsimus lahendatakse ning automaatsel kodakondsuse omistamisel vastsündinutele on pigem moraalne kui õiguslik iseloom.

"Nagu märgiti eile arutelul ühiskonna ühtukuuluvuskomisjonis, kus ma töötan, ulatub mittekodaniku staatuse saavate laste arv Lätis mõnekümneni. Enamik mitekodanikest lapsevanemaid kasutab oma õigust saada lapsele kodakondsus, aga neid, kes seda siiski ei tee, mõjutavad teatavd solvumised, mida iseseisvuse taastamisele järgnenud aja jooksul on olnud üksjagu. See puudutab ka piiranguid elukutsevalikul ja erinevusi omandiõiguse osas, mida mõneti küll Euroopa ja rahvusvaheliste struktuuride survel hambaid kiristades on kõrvale heidetud. Seetõttu oleks reegel vastsündinutele kodakondsuse autmaatse omistamise kohta sümboolseks sammuks riigi poolt vastutulekuna oma elanikele, kes on kogu elu seotud Lätiga ega tunne ühtki teist kodumaad."

Tagid:
kodakondsus, seim, lapsed, Läti

Peamised teemad