16:39 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Ühiskond
lühendatud link
3611

Harju Maakohus otsustas jätta rahuldamata Tallinnas Sitsi 28/30 korteriühistu esialgse õiguskaitse taotluse, millega oleks kuni kohtuotsuseni peatatud majas avatud süstlavahetuspunkti töö

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. "Kohus on seisukohal, et avaldaja ei ole esialgse õiguskaitse kohaldamise aluseks olevaid asjaolusid põhistanud. Seetõttu jätab kohus esialgse õiguskaitse taotluse rahuldamata," öeldakse kohtunik Toomas Ventsli allkirjaga kohtumääruses, vahendab Pealinn.

Sitsi 28 süstlavahetuspunkt alustab tööd
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kohtunik viitab oma otsuses, et kohus ei saa kohaldada esialgse õiguskaitse abinõusid põhjendusega, et narkomaanide ohtlikkus ja ettearvamatus on üldteada asjaolu. "Kohtu hinnangul ei ole narkomaanide ohtlikkus ja ettearvamatus asjaolu, mille kohus saaks lugeda üldtuntuks. Pigem saab üldtuntud asjaoluks lugeda selle, et üldsus peab narkomaane ohtlikeks ja ettearvamatuteks," öeldakse kohtumääruses.

"Avaldaja ei ole oma väiteid narkomaanide ohtlikkuse ja ettearvamatuse kohta põhistanud, sealhulgas ei ole avaldaja osundanud menetlusvälistele allikatele, millest oleks võimalik saada usaldusväärset informatsiooni narkomaanide võimaliku ohtlikkuse ja ettearvamatu käitumise kohta," seisab määruses.

TAI avab ikkagi elumajas süstlavahetuspunkti >>

"Kuivõrd avaldaja väide narkomaanide ohtlikkuse ja ettearvamatuse kohta ei ole asjaoludega põhistatud, ei saa kohus hinnata, kas konkreetsel juhul esineb oht, et korteriomanike õigused saavad kahjustatud. Samuti ei saa kohus hinnata ohu suurust ning kaaluda avaldaja ja puudutatud isiku õigusi," lisatakse samas.

Kohus selgitab, et avaldajal on võimalik esitada uus taotlus esialgse õiguskaitse abinõude kohaldamiseks. Seejuures on avaldajal võimalik põhistada esialgse õiguskaitse kohaldamise alust asjaoludega, mis on ilmnenud nõustamiskeskuse ja/või süstlavahetuspunkti tegevusega seonduvalt.

Kõlvart: süstlavahetuspunkti ei ole mõistlik rajada noortekeskuse kõrvale >>

Samas rõhutatakse, et kohus ei lahendaks avaldaja taotletud abinõu kohaldamisega vaidlust sisuliselt. Esialgse õiguskaitse abinõu kohaldamisega ei saavuta avaldaja eesmärki, milleks on kohustada puudutatud isikut püsivalt hoiduma teatud toimingutest. Kui kohus jätab avalduse rahuldamata, tühistab kohus esialgse õiguskaitse abinõu ja taastub esialgse õiguskaitse abinõu kohaldamise eelne olukord.

TAI eirab linna ja kohaliku kogukonna seisukohti >>

Kohtumääruse peale ei saa esitada määruskaebust.

Suure avaliku huvi tõttu rahvasuus Sitsi süstlavahetuspunktina tuntuks saanud Põhja-Tallinna kahjude vähendamise keskus alustas tööd 20. septembril. Teenust osutab MTÜ Convictus. Keskuses on lahtiolekuaegadel kohal kaks töötajat, kes lahtioleku välisel ajal vahetavad süstlaid väljatööna Pelguranna, Madala, Kari, Sitsi, Niidi, Sõle ning Kopli tänavatel ja jälgivad olukorda keskuse ümbruskonnas.

Seadus ei luba Sitsi tänaval süstlavahetuspunkti avada
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinnas töötab lisaks Sitsi 28 avatavale keskusele kaks keskust kesklinnas, millest ühes vahetatakse ka süstlaid. Lisaks vahetatakse süstlaid väljatöö käigus. Kokku on Eestis 12 kahjude vähendamise keskust.

Eestis on hinnanguliselt 9 000 – 10 000 narkootikume süstivat inimest, nendest ca 6 000 elab Tallinnas. Iga kolme päeva tagant sureb Eestis üks inimene narkootikumide üledoosi tagajärjel, mis on peamiselt seotud uute fentanüüli analoogide "turule" jõudmisega. Eestit iseloomustab Euroopa Liidu kõrgeim narkootikumide süstimise levimus ning kõrgeim narkootikumide üledoosidest tingitud surmade arv 100 000 elaniku kohta.

Tänavu 15. septembri seisuga on Eestis uusi HIV-i nakatunuid registreeritud 171 isiku. Samuti on suurenenud narkootikumide üledoosist põhjustatud surmade arv. Kui mullu suri esimese viie kuu jooksul üledoosi tõttu 39 inimest, siis tänavu on samal perioodil on surmasid juba 54.

Samal teemal

TAI avab süstlavahetuspunkt Sitsi asumis lähinädalatel
TAI: Euroopa mõistes on Eesti narkoriik
TAI korraldab kohtumise süstlavahetuse teemal
Süstlavahetuspunkt Sitsi tänaval avatakse kolmapäeval
Tagid:
õiguskaitse, vastased, ühiskond, narkomaanid, Harju maakohus, süstlavahetuspunkt, TAI, Sitsi, Tallinn

Peamised teemad