05:41 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Ühiskond
lühendatud link
11120

Hoolitsus narkomaanide eest ei tohiks häirida tavaliste inimeste viisipärast elu, leiab Eesti parlamendi liige Märt Sults

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Kunagi viskas Märt Sults teravmeelselt nalja, et normaalseks eluks peab Eestis olema sisserännanu. Nüüd võib tema sõnul sellele naljale lisada ka teise: kui tahad, et sinu eest hoolitsetaks, hakka narkomaaniks.

Märt Sults, kes jätkab võitlust süstlavahetuspunkti vastu Sitsi asumis, lausus portaalile Sputnik Eesti, et allkirjad petitsioonile, mis nõuab selle punkti sulgemist, õnnestus üsna kähku kokku koguda ja petsitsioon sai üle antud otse Riigikogu spiikeri Eiki Nestori kätte. Seejärel petitsioon registreeriti ning selle arutamiseks tuli kokku parlamendi sotsiaalkomisjon.

Kopli elanikud on vastu süstlavahetuspunkti rajamisele elumajja
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

Kohus ei rahuldanud süstlavahetuspunkti vastaste esialgset palvet >>

Vaidlused selle ümber olid üpris tulised, kuid komisjoni esimehele ei antud "rohelist tuld" uue istungi avamiseks enne kohalikke valimisi, mis toimuvad Eestis 2017. aasta 15. oktoobril. Nüüd toimub see istung tõenäoliselt novembris. Sinna tulevad inimesed tolle paljukannatanud elamu korteriühistust, kus kurikuulus süstlavahetuspunkt paikneb, ja kõrgemad riigiametnikud, kes võivad selle küsimuse lahendada.

"Ma usun, et selle istungi järel langetatakse otsus leida uus asukoht. Ma lähen seaduslikku teed pidi, mis võimaldab seaduslikul viisil nn riskimaanduskeskuse Sitsis sulgeda," teatas Sults.

Tema sõnul ei ole Eesti töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski seniajani oma ametlikku arvamust "süstlavahetaja" suhtes avaldanud ega ole viibinud toimunud istungitel, kuid novembrikuisel istungil on ta kohustatud kohal olema, kuna tema otseseks tööandjaks on parlament ja minister peab tolle käskudele alluma.

Tervise Arengu Instituut (TAI) kuulutab Sultsi sõnul kogu aeg, et säärased süstlavehetuspunktid peavad olema sealsamas, kus on narkomaanid, kuid Riigikogu liige leiab, et toimida tuleb risti vastupidi – need peaks paiknema näiteks mingis tehnopiirkonnas, kus on vaid tööstushooned ning inimesi ei ela.

Kõlvart: süstlavahetuspunkti ei ole mõistlik rajada noortekeskuse kõrvale >>

"Me esitame ju oma riiki selleks, et mitte narkomaanidel, vaid tavalistel Eesti inimestel ja külalistel oleks siin hea elada ja olla," nentis ta.

TAI plaanides, nagu Sults teatas, on avada veel kuus riskimaanduskeskust Tallinna kõige tihedamalt asustatud asumites, ja Sultsi tegevus on suunatud sellele, et sulgeda süstlavahetuspunkt mitte ainult Sitsi tänavas, vaid ka kesklinnas – Lastekodu tänavas. Sults lükkas ümber ka TAI-ga Sitsi süstlavahetuspunkti osas tegevuslepingu sõlminud ja ühtlasi Lastekodu tänavas tegutseva MTÜ Convictus töötaja väited, et Lastekodu tänavas probleeme ei ole.

TAI tahab avada Sitsi tänava asuvasse elumajja narkosõltlastele mõeldud kahjude vähendamise keskus
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Sellel tänaval kõnnivad narkouimas inimesed, kellel on "liblikad ja kärblased" silmis ja seal on autogagi ohtlik sõita – kogu aeg ähvardab keegi rataste alla karata. Selline asutus keset linna – see on häbiasi. Meil on olemas statistika, et narkosurmade hulk Eestis on vaat et suurim Euroopas, kuid see ei anna põhjust neid surmi sel viisil ennetada," väitis Sults.

TAI avab ikkagi elumajas süstlavahetuspunkti >>

Sultsi enda käsutuses olevatel andmetel on tihedama tavaelanikkonnaga kohtades ka kõige suurem narkomaanide kontsentratsioon. Tema sõnul on neil seal mugav, kuna nad tahavad viibida inimeste keskel ja neil on küllalt võimalusi, näiteks, koridoridesse sisse pugeda, varastada käekotte, jalgrattaid ja muid asju.

Just sellepärast peavad saama kehtestatud täpsed kriteeriumid süstlavahetuspunktide asukohtadele – millises kaugused need peavad olema koolidest ja teistest lasteasutustest, milline peab olema asustustihedus "süstlavahetajate" asukohtades.

Ta on veendunud, et seal, kus paiknevad koolid, lasteaiad, ei tohi avada "narkopunkte", kus inimesed hommikust õhtuni ringi liiguvad, see oleks tema sõnul arulagedus.

"Seni aga tuleb nii välja, et härrased narkomaanid lebavad asfaldil ja neid tuleb lausa ümmardada – kui juba ka see punkt püsti pannakse, kus süstlaid ja nõelu vahetada. Sääraseid mugavaid tingimusi neile minu meelest luua ei tohi," väitis Märt Sults.

Tagid:
ühiskond, narkomaanid, süstlavahetuspunkt, parlament, Märt Sults, Sitsi, Eesti, Tallinn

Peamised teemad