05:05 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Ühiskond
lühendatud link
Meedialahingud (290)
5910

Baltimaades elavate venelaste foorumi raames toimunud kohtumistel ja diskussioonidel arutati vene keele, kultuuri ja meedia tulevikku Balti regiooni riikides

TALLINN, 10. oktoober – Sputnik. 4. kuni 6. oktoobrini toimus Leningradi oblasti Priozjornaja rajoonis asuvas "Igora" puhkekeskuses VII Balti kaasmaalaste foorum. Selle korraldas Leningradi oblasti ajakirjanduse ja ühiskondlike suhete komitee.

Foorumit avades ütles Leningradi oblasti kuberner Aleksandr Drozdenko: "Leningradi oblasti jaoks on tähtis, et meie välismaal elavad kaasmaalased teaksid ja tunneksid paremini meie regiooni, et foorumil osalejad näeksid meie toetust siinviibivatelt Venemaa Riigiduuma saadikutelt, Föderatsiooninõukogu liikmetelt ja viiksid oma seisukohad riigi juhtideni." (Videosalvestus — BaltNews Estonia Youtube'is).

Balti piirkonnas elavate venelaste kokkutulek Leningradi oblastis, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Foorumi töös osalesid Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komitee liige Olga Timofejeva, Venemaa Riigiduuma saadik Vladimir Dratšov, Leningradi oblasti Seadusandliku kogu esimees Sergei Babenin.

Üritusel oli 140 osavõtjat, teiste hulgas Balti riikides ja Balti mere regioonis tegutsevate venekeelsete meediaväljaannete juhid, Saksamaal, Lätis, Leedus, Poolas, Soomes, Eestis, samuti Valgevenes tegutsevate kaasmaalaste ühiskondlike organisatsioonide esindajad. Foorumi töös osales ka Sputnik Eesti peatoimetaja Yelena Cherysheva.

Kaasamaalaste ümberasumist reguleerivat seadusandlust lihtsustatakse

Leningradi oblasti kuberner Aleksandr Drozdenko teatas foorumist osavõtjatele, et regiooni võimud algatavad kaasmaalaste ümberasumise programmi reguleeriva Venemaa seadusandluse lihtsustamise.

"Kui oblasti tasemel seadusandluse täiustamisega saab programmi edendada, siis me teeme need seadusemuudatused ära. Kui muudatusi on vaja teha föderaaltaseme seadusandluses, siis teeme me selleks vastavad ettepanekud," ütles Aleksandr Drozdenko.

Regiooni juht lisas, et 2017. aasta üheksa kuuga laekus üle 1,4 tuhande avalduse sooviga osaleda kaasmaalaste ümberasumise programmis ja tunnistas, et programmi realiseerimisel ilmnenud raskused takistavad tihtipeale nende plaanide elluviimist.

Foorumi sisulises osas toimus kaks plenaaristungit teemal "Vene maailm: Balti arenguvektor" ja "Vene maailma säilitamise vahendid". Ettekandjad juhtisid tähelepanu kaasmaalastega majanduslike, kultuuriliste ja teadusalaste suhete arendamise perspektiividele ja ühiste äriprojektide võimalustele.

Kuidas Vene meediakanalid saaksid vastu seista Baltimaades kehtivatele piirangutele

Diskussioonide käigus arutasid osavõtjaid üldisemat laadi probleeme ja ütlesid välja oma arvamuse kolmes põhiküsimuses: "Vene kool: venekeelse hariduse säilitamine", "Regionaalne koostöö" ja "Venekeelne meedia välismaal: elu uues informatsioonireaalsuses".

Руководитель Sputnik Эстония Елена Черышева на VII Балтийском форуме соотечественников
© Фото : VII Балтийский форум соотечественников
Sputnik Eesti juht Yelena Cherysheva

Sputnik Eesti juht Yelena Cherysheva märkis välismaal ilmuvatest venekeelsetest meediaväljaannetest rääkides, et uus teavitusalane reaalsus teeb omad korrektiivid nende meediaväljaannete töösse, mis on analoogses olukorras portaaliga Sputnik Eesti. Nii püüavad Balti ja Euroopa Liidu riikide võimud juba ammu mõjutada Venemaa meediaväljaandeid, sealhulgas "Rossija Segodnjat" ja agentuuri Sputnik.

"Kuidas uues reaalsuses töötada? Rahulikult ja professionaalselt!" ütles Sputnik Eesti juht, "kui keeldutakse kommentaaridest, otsime uusi kõneisikuid. Kui ei lasta teabele ligi, küllap leiame muu võimaluse kajastada sündmust nii, nagu ei tehta seda kusagil mujal. On vaja vaid professionaalset lähenemist asjale."

Vestlus venekeelsete meediaväljaannete elust ja olelusvõitlusest välismaal tõi kaasa erinevate meediaväljaannete toimetajate aktiivse kogemustevahetuse.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
meedia, kultuur, vene keel, VII Balti kaasmaalaste foorum, Sputnik Eesti, Yelena Cherysheva, Baltikum

Peamised teemad