13:56 23. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1088
  • RUB68.6934
Ühiskond
lühendatud link
4820

Riigihalduse minister Jaak Aab tahab, et kõikidele noortele, kes tulevad Ida-Virumaale tööle − ükskõik, kas riigiasutusse või eraettevõttesse −, maksaks riik stipendiumi 300 eurot kuus

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Eelmisel nädalal valitsuskabinetis arutusel olnud Ida-Viru programmi suuremaid ideid on hakata kõigile Ida-Virumaal tööle asuvatele kutsekooli- ja kõrgkoolilõpetajatele maksma vähemalt kümne aasta jooksul 300 euro suurust igakuist stipendiumi, vahendab Pealinn viitega Põhjarännikule.

"See puudutab sadu noori − mitte ainult neid, kes praegu elavad siin, vaid ka neid, kes tulevad mujalt siia tööle," sõnas riigihalduse minister Jaak Aab, lisades, et sellise meetme eesmärk on, et noored jääksid Ida-Virumaale.

Eesti saab tuge Euroopa globaliseerumisfondist >>

Kabinetiistungil programmi esitlenud riigihalduse minister Jaak Aab rääkis Põhjarannikule, et kõikidele noortele, kes omavad kutsekooli või kõrgkooli tunnistust ja tulevad Ida-Virumaale tööle − ükskõik, kas riigiasutusse või eraettevõttesse −, maksaks riik stipendiumi 300 eurot kuus. "Selline on plaan, selline on minu ettepanek. Ma väga loodan, et see leiab ka kinnitust," sõnas Aab.

Ta lisas, et stipendiumi maksmise üksikasjad tuleb valitsuses veel läbi kaaluda ja kokku leppida. "Kuid vähemalt kümne aasta jooksul peaksid noored sellist stipendiumi saama. See puudutab sadu noori − mitte ainult neid, kes praegu elavad siin, vaid ka neid, kes tulevad mujalt siia tööle," sõnas ta, lisades, et sellise meetme eesmärk on, et noored jääksid Ida-Virumaale.

Töötajad eelistavad paindlikku tööaega ja kaugtööd >>

Aab möönis, et Ida-Virumaa pole Eestis ainuke piirkond, kus noorte väljaränne on suur probleem. "Minule teeb muret ka Kagu-Eesti. Me peame regionaalpoliitikale mõtlema nendes regioonides, kust kõige rohkem inimesi lahkub," tõdes ta.

Peale noorte stipendiumi pakkus Aab välja ka investeeringute toetuse maksmise ettevõtjatele, kes loovad Ida-Virumaal töökohti. Ühekordse väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele mõeldud toetuse summa peaks tema sõnul jääma vahemikku 100 000 − 400 000 eurot.

"Ei ole saladus, et tööstusparke loome me usinasti ja riik on pannud nendesse raha sisse, aga nüüd võiks ettevõtteid ka nendesse tulla," sõnas minister. Ta märkis, et selline toetus on vajalik, et leevendada Ida-Viru ettevõtjate raskusi pankadest laenu saamisega.

Toom: EGF alustas tööd 2007. aastal, kuid Eesti saatis sinna esimese taotluse alles hiljuti >>

Tema sõnul on kaalumisel riigipoolse laenugarantii andmine mujal piirkondades tehtavatele ettevõtlusinvesteeringutele. "Ida-Virumaal annaksime aga ka investeeringutoetust – konkreetsetele projektidele, taotlusvoorudega – neile, kes loovad siin ettevõtteid või laiendavad olemasolevaid, mille tulemusel tekivad uued töökohad. Olgu need siis tööstusparkides või mujal," sõnas ta.

Eelmisel neljapäeval toimunud kabinetiistungil ministrid Ida-Viru programmi osas erimeelsuste tõttu otsusteni ei jõudnud. Valitsus moodustas Ida-Viru programmiga seoses tekkinud erimeelsuste lahendamiseks töörühma, kuhu peale Aabi kuulub justiitsminister Urmas Reinsalu ja tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Järgmise aasta riigieelarves on valitsus kavandanud Ida-Viru programmi tegevuste jaoks 5 miljonit eurot. Alates ülejärgmisest aastast peaks see summa kasvama 10 miljoni euroni.

Tulevikutöö konverents toob Tallinna 30 esinejat >>

Kolme ministri töörühmas on muu hulgas kavas välja töötada ka Ida-Viru programmi pikaajaline ja stabiilne rahastamismudel. Varem on kaalumisel olnud põlevkiviettevõtete makstavate saastetasude suunamine programmi, kuid sellele on vastu olnud keskkonnaministeerium. Aabi sõnul on kaalumisel praegu põlevkivi ressursitasu riigieelarvesse mineva osa sihtotstarbeline kasutamine. Tema sõnul kavatseb töörühm oma ettepanekud viia valitsusse kuu aja pärast.

Samal teemal

Hiiu maavalitsuses kaotavad töö 17 inimest
Töö-, sotsiaal- ja tervisevaldkonna teemad on luubi all
Üle poole tööotsingut toetavatel teenustel osalenutest leiavad töö
Töö ja pereelu ühitamine - üks eesmärkidest
Tagid:
stipendium, töö, toetus, noored, riik, Jaak Aab, Ida-Virumaa, Eesti

Peamised teemad