01:42 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Ühiskond
lühendatud link
46 0 0

Agressiivselt käituvad omapäi ja omaenese hooleks jäetud lapsed, kommenteeris psühholoog Jelena Parfjonova juhtumit, kus 12-aastane koolipoiss teisi lapsi noaga hirmutas

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Võrumaa Antsla gümnaasiumi viienda klassi õpilane haaras kehalise kasvatuse tunnis noa ja hakkas sellega oma klassikaaslasi ähvardama, teatas kohalik meedia sel nädalal.

Uuring näitab laste vaimsete probleemide kasvu >>

Õnneks keegi kannatada ei saanud. Vahejuhtumit on asutud arutama, ähvardajal on kuni 18. oktoobrini keelatud kooli tulla. Otsustamisel on küsimus, kas see õpilane tohib jätkata õpinguid tavaklassis.

Psühholoogi ning organisatsiooni Lapsepõlve Akadeemia juhi Jelena Parfjonova sõnul on laste ja alaealiste agressiivse käitumise peamiseks põhjuseks nende lähikond, esmajoones perekond.

Oma praktikas väikelaste vanematega kokku puutudes kohtab psühholoog pahatihti sellist nähtust nagu "teadvustamata lapsevanemlus". Paljud lihtsalt ei tea, miks ja kuidas lapsi uutes oludes kasvatada ja mõnikord ei tee üldse mitte midagi. Kõige lihtsam vahend vanemliku tähelepanu asendamiseks on nende jaoks tahvelarvuti.

Kõlvart: aeg on parandada vead >>

Tegelikult ei ole laps sisuliselt mitte millegagi hõivatud ega suhtle ja seda, mis tema peas toimub, vanemad sagedasti lihtsalt ei tea.

Psühholoogi hinnangul võib käitumist mõjutada seegi aspekt, et vaatamata õppeaasta algusele on lapsed juba väsinud ja võimalik, et ei tunne ennast emotsionaalselt ega vaimselt turvaliselt. Samas, kui lapsel pole keeldu agressiivsuse väljaelamiseks, siis teeb ta seda, mida näeb teiste käitumismudelite puhul, kuna ta ise lihtsalt ei suuda toime tulla sellega, mis tema sisemuses toimub.

Rannavalvureil tuli suvel kõige enam päästa omapäi jäetud lapsi, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Kui õpetajad keskenduvad ainult hinnetele ja informatsioonile ning vähem laste seisundile või ei pööra sellele üldse tähelepanu, siis ongi see pinnaseks säärase kurva tegelikkuse õidepuhkemisele.

Tuge vajavate õpilaste heaks uuendatakse õppekorraldust >>

Igas koolis on olemas sotsiaaltöötaja ja psühholoog, kuid nagu psühholoog märgib, kaevuvad nemad kahjuks väga harva probleemide tuumani. Reeglina antakse raskestikasvatatav agressiivne laps üle õiguskaitseorganitele või Lastekaitse Liidule. Aga siingi piirdub kõik põhiliselt paberitöö ja karistusviisidega.

Tagid:
psühholoog, tähelepanu, agressioon, käitumine, laps, nuga, koolilapsed, poiss, perekond, Antsla gümnaasium, koolid, Võrumaa, Eesti

Peamised teemad