23:52 22. Veebruar 2020
Kuula otse
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
Ühiskond
lühendatud link
46521

Venemaa kodanike Anatoli Gazarjani ja Anna Mihailova perelt ära võetud kaheksa-aastase Bella varjupaigas viibimise tähtaega on pikendatud – lapsevanemad ja sotsiaaltöötajad süüdistavad teineteist soovimatuses vastaspoolega ühendust võtta

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. Kaheksa-aastane Bella, kes Gazarjani ja Mihhailova perekonnalt kuni 16. oktoobrini ära võeti, jääb jätkuvalt varjupaika – sotsiaaltöötaja esitas kohtule taotluse lapse varjupaigas hoidmise tähtaja pikendamiseks, kuna võimalust veenduda, et vanemad on lapse elutingimusi parandanud, sotsiaaltöötajatel endiselt ei ole. Pereisa keeldub sotsiaalosakonna töötajate kinnitusel nendega ilma advokaadita rääkimast, kirjutab ERR-i venekeelne portaal.

Küsitlus

Kuidas te suhtute Eesti lastekaitse ja juvenaalse õigussüsteemi institutsioonide tegevusse?
 • Kiidan heaks ja toetan täiesti nende tegevust.
  26.3% (10)
 • Pooldan, kuid ei ole alati nõus nende otsustega.
  21.1% (8)
 • Riik ei peaks sekkuma perekonna elukorraldusse.
  18.4% (7)
 • Juvenaalne õigussüsteem on lääne eriteenistuste leiutis.
  28.9% (11)
 • Ei tea, ei oska vastata.
  5.3% (2)
Hääleta: 38

Üheks Bella perekonda naasmise tingimuseks oli remonditegemine korteris, kus tüdruk elab. Anton Gazarjani sõnul on see tingimus täidetud. "Me tegime korteris remondi, vabastasime kolmanda toa, paigutasime sinna lastemööbli – täitsime kõik linnaosavalituse tingimused," ütles ta.

Aga varjupaigas talle tütart tagasi ei antud, viidates kohtu otsusele. Harju Maakohtust omakorda kinnitati, et sotsiaaltöötajate taotluse kohaselt on Bella varjupaigas viibimise tähtaega pikendatud ning osapooltele on antud võimalus kuni 23. oktoobrini oma selgitused esitada. Seejärel kohus otsustab, kas anda laps perekonnale tagasi või mitte.

Mustamäe linnaosavalitsuse lastekaitse osakonna juhataja Karin Kuslapi sõnul peitub lapse varjupaigas viibimise tähtaja pikendamise põhjus selles, et tüdruku vanemad ei võta nendega ühendust.

Sotsiaaltöötajad, nagu Kuslap märkis, tahaks oma silmaga veenduda, et elutingimused selles korteris on tõepoolest paranenud, kuid lapsevanemad on nõus sotsiaaltöötajaid uksest sisse lubama ainult advokaadi juuresolekul.

"Kuni praeguse ajani ei ole vanemate poolt ilmutatud vähimatki initsiatiivi omavalitsusega suhtlemiseks, seetõttu on meil teadmata, kas tingimused on tõesti paranenud," rõhutas sotsiaaltöötaja.

Anatoli Gazarjan omakorda märkis, et "ei usalda inimesi, kes levitavad meie kohta valelikku infot" ja seetõttu ei ole ta kohustatud neid korterisse lubama. Ta nentis ühtlasi, et sotsiaaltöötajad ei ole seniajani nende perekonna huve esindava advokaadiga ühendust võtnud.

Sputnik Eesti käis Bella Mihhailova korteris >>

Seni, kuni täiskasvanud ei suuda ühist keelt leida, jääb kaheksa-aastane Bella jätkuvalt varjupaika. Väärib märkimist, et vanematele on antud luba last iga päev koolist varjupaika viia, aidata tal koduseid kooliülesandeid teha ja nädalavahetustel kokku saada.

Eesti heategijad on valmis Bella Mihhailova perekonda aitama
© Sputnik / Вадим Анцупов

Palju vastukaja tekitanud juhtum

Harju Makohus võttis juulis Eestis elavatelt Venemaa kodanikelt, invaliididelt Anatoli Gazarjanilt ja Anna Mihhailovalt ajutiselt ära vanemlikud õigused. Nagu kohtuotsuse põhjal teatavaks sai, võeti kaheksa-aastane Izabella perest ära antisanitaarsete tingimuste tõttu elukorteris. Tüdruku isa Anatoli Gazarjan esitas Sputnikule kogu oma versiooni toimunust.

Sotsiaalministeerium: kaheksa-aastase Bella perest äravõtmine oli möödapääsmatu >>

Sotsiaaltöötaja Karin Kuslap, kelle avalduse alusel Gzarjanilt ja Mihhailovalt vanemlikud õigused ajutiselt ära võeti, kinnitas kohtus, et sotsiaalteenistused on kaheksa aasta vältel püüdnud perekonda mõjutada elukondlikku olukorda korteris parandama.

Kuigi mõlemad vanemad on korduvalt lubanud korteri korda seada ja ära remontida, ei ole nad ometi sotsiaaltöötajate nõu kuuulda võtnud. Samas ei ole kohtuotsuses kuidagi argumenteeritud, mismoodi selline olukord lapsele võib mõjuda. Samuti pole otsuses vähimaidki viiteid sellele, et tüdruku suhtes võiks olla tarvitatud mingisugustki vägivalda.

Sputnik Eesti otsustas oma silmaga üle vaadata need tingimused, mille sotsiaaltöötajad tunnistasid lapsele eluliselt sobimatuiks. Selgus, et sigaretisuitsu korteris tunda ei ole, küll aga hõljub õhus päevinäinud asjade lehk. Kappide otsas lebavad vanad lambikuplid, pikad tööstuslikud päevavalguslambid, igasugused karbid. Korter vajas tõesti kapitaalremonti, mida invaliidid oma kätega teha ei saanud ega olnud ka suutelised kinni maksma.

© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов
Sputnik Eesti käis Bella Mihhailova korteris

Perekonnale osutatakse abi

Vene Föderatsiooni kodanikuna pöördus Anatoli Gazarjan abipalvega Venemaa saatkonna poole Tallinnas. Tema sõnul võeti Gazarjani-Mihhailova pere argumente saatkonnas kuulda. Informatsioon Eestis elavalt vene perekonnalt lapse äravõtmise juhtumist jõudis ka Venemaa presidendi kantselei lastekaitsevolinikuni.

Eesti heategijad on valmis Bella Mihhailova perekonda aitama >>

Heategevusühing Lootus Sinuga väljendas pärast asetleidnut esimesena valmidust perekonnale abi osutada. Organisatsioon kuulutas välja rahakogumise ja vabatahtlike abiliste kogumise korteri kordategemiseks ning Bellale heategijate annetustega soetatud voodi kohaletoimetamiseks.

Tagid:
elutingimused, lastekaitse, äravõtmine, laps, ühiskond, varjupaik, Anna Mihhailova, Anatoli Gazarjan, Bella Mihhailova, Tallinn

Peamised teemad