00:02 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Ühiskond
lühendatud link
18942

Tuntud moedisainer Juozas Statkevičius rääkis eksklusiivintervjuus Leedu Sputnikule leedulaste masilisest emigreerumisest ning sellest, mispärast püütakse temast ta kodumaal "rahvavaenlast" teha

Nikolai Dolinski, Spuntik Lietuva

Aasta algul mõjus pommiplahvatusena kõige tuntuma leedu moedisaineri Juozas Statkevičiuse postitus oma kodulehel Facebookis. Tema sõnu nimetati otsemaid "pöördumiseks Leedu kodanike poole" ja "üleskutseks riigist põgeneda".

Tunnustatud moelooja (kellelt talunike erakonna liider Ramūnas Karbauskis tellis koguni rahvarõivaste kavandid Leedu riigi sajandaks aastpäevaks) kirjutas 19. veebruaril sõnasõnalt järgmist: "25 aastat, mil me oleme vabad, aga muutusi mitte mingisuguseid! Ainult halvemaks! Ainult lubadused ja tühjad sisutud sõnad! Pahasti! Ma mõtlen taas siit põgeneda! Riigist, kus rahvusroaks on teine leedulane!"

Pealekauba on Statkevičius päris halastamatult iseloomustanud Leedu sotsiaalmajanduslikku olukorda:

"Pole raske märgata, et toitu ostame me Poolast, töötame Norras, Inglismaal. Puhkame Hispaanias, Türgis. Noored õpivad igal pool maailmas! Nii et milleks mulle see Leedu? Et ülal pidada parlamendisaadikuid, kes sunnivad inimesi emigreeruma?"

Ent niipea kui postitus laiale avalikkusele teatavaks sai, langes autorile kaela terve kriitikalaviin. Ja peagi eemaldas disainer skandaalse ülestähenduse oma Facebooki-kontolt. Mispeale otsemaid süüdistati Statkevičiust argpükslikkuses. Mõned leidsid, et tegemist enese süüditunnistamisega. No on siis tõepoolest Leedu riigis kõik nii halvasti?

Gediminase torn Vilniuses
© Sputnik / Алексей Филиппов

Juozas Statkevičius on kujundanud rõivaid Leedu enside presidendi Valdas Adamkuse abikaasale Alma Adamkienėle, Läti endisele presidendile Vaira Vīke-Freibergale, Taani kroonprintsi Frederiki naisele printses Maryle ning paljudele filmi-, teatri- ja muusikastaaridele. 

Mullu sügisel aga andis kultuuriminister Šarunas Birutis talle üle autasu teenete eest Leedu Vabariigi ees. Paistis, et loogu ta nüüd niipalju kui jaksab. 9. novembril esitlebki moelooja oma 49. sünnipäeva tähistuseks Vilniuses oma uut, eelolevale suvehooajale pühendatud kollektsiooni.

Sputnik Lietuva otsustas "aasta skandalistiga" silmast silma kohtuda.

Juozas, kõige järgi otsustades ei ole te ise Leedust põgenenud, kuid kutsute teisi üles seda tegema. Mis teid siis sundis Facebookis kirjutama?

Me oleme juba 25, täpsemalt 27 aastat iseseisvad, aga meie ümber on kõik vaenlased. Poolakad on vaenlased, venelased on vaenased, lätlased samuti vaenlased. Aga naabreid ju välja ei vaheta. Tähendab, tuleb leida mingi viis, et elada rahumeeles. Tõsi, mina olen kunstnik ja võib-olla ei taipa midagi välispoliitikast. Aga seda, mis Leedus toimub, on juba võimatu välja kannatada. Poliitikuid, kes pidevalt televiisoris "siristavad", on võimatu kuulata. Sest kõik, mida nad räägivad, on üksainus möga, möga ja veel kord möga. Ühtpidi räägivad nad väsimatult, et ümberringi on vaenlased, teisalt aga väidavad, et peagi läheb kõik paremaks. Küsimus: millal nimelt läheb paremaks?

Möödunud on üle veerand sajandi, kuid mingit paranemist pole näha! Vastupidi, läheb aina hullemaks. Mida me siis imestame selle üle, et väljaränne Leedust on nii suur. Seda on juba võimatu taluda. Need arvud on tõesti üle igasuguse piiri. Kui kaua veel võib vait olla? Mina ei suutnudki taluda — ütlesin oma arvamuse Facebookis välja. Otsekohe leidusid "sangarid", kes hakkasid mind, vabandage väga, pealaest jalatallani poriga üle valama (jutuajamises Sputnikuga kasutas moedisainer märksa vängemat sõna). Selliseid kommenteerijaid on alati piisavalt. Ma imestan: kõik elavad hambaid kiristades, kuid samas karjuvad, kuidas mina Leedut ei armasta.

Ent kas te teda tõesti ei armasta?

No mis te nüüd. Kui ma teda ei armastaks, siis oleksin juba ammuilma minema sõitnud, nagu sajad tuhanded teised leedulased. Ma oleks võinud rahumeeli elada mis iganes teises riigis. Aga kõike, mida teen, seda teen ma oma armastatud Leedu hüvanguks. Kuid mispärast ma pean vaikima? Ma ei avasta ju mitte midagi uut. Täna on kergem töötada kassiirina kusagil Londonis kui Leedus, omades kõrgharidust. Ma ei ole sugugi Leedu vaenlane ega kutsu üldsegi üles massiliseks väljarändeks. Ma tahan vaid üht — reaalseid muutusi riigis endas. Ja saagu minust pealegi rahvavaenlane, kui see mu armsale Leedule kasuks tuleb!

Литовский модельер Юозас Статкявичюс
Leedu moedisainer Juozas Statkevičius

Sellegipoolest võtsite oma skandaalse postituse maha.

Ma puhastan regulaarselt oma Facebooki-kontot aegunud infost. Mul on seal väga palju kõige erinevamaid postitusi. Kuid paradoks on selles, et tähelepanu pöörati ainult sellele. Aga kui ma pajatan, kuidas ma oma kollektsiooni kuskil Zürichis või Moskvas esitlen, siis selliseid teateid tähele ei panda. Ajakirjanikel on tarvis ainult midagi rammusat. Nii nad haarasidki just sellest kinni, tehes minust Leedu ja rahva vaenlase. Ehkki mina avaldasin lihtsalt oma arvamust. Selleks on mul minu meelest täielik õigus, nagu igal teiselgi inimesel.

Ma armastan tõde ja ütlen alati seda, mida mõtlen, ilma mingisuguse silumiseta. Kui ma noor olin, siis oli mul ükskõik, mis riigis toimub, mina mõtlesin rohkem oma karjäärile. Nüüd aga olen juba vananenud, 15. oktoobril täitus mul 49. eluaasta. Ma võin kindlalt ütelda, et olen Leedu jaoks paljugi ära teinud. Seetõttu leian, et mul on õigus häält teha.

Te töötate endiselt Moskvas. Kuigi praegu pelgavad paljud Venemaaga seotud olla.

Mis te nüüd — see on minu lemmikriik. Kuidas ma saan katkestada sidemeid Moskvaga kus mul on tohutult palju sõpru?! Ainuüksi Vahtangovi teatris olen aidanud Rimas Tuminasel viit lavastust teha. Ning detsembris olen juba Moskva Kunstiteatris abiks Alla Sigalovale. Ma jumaldan Venemaad. Ja keegi ei keela mul venelastega sõprust pidada. Minu jaoks on need kõige paremad, kõige huvitavamad sõbrad.

Teate, mõned mu Moskva sõbrad, kes on Leedus käinud, on temast vaimustuses. Ütlevad, et Vilnius on väga ilus linn.

Eks nemad on seal käinud turistidena. Tulid ja läksid. Nemad nägid väliseid euroopalikke dekoratsioone. Tegelikult on olukord Leedus väga halb. Ja see on vee pehmelt öeldud. Ma kasutaks siinkohal mõnevõrra vängemaid venekeelseid väljendeid. Aga parem ei hakka…

Kui olukord oleks suurepärane, siis ei sõidaks igal aastal 30 000 — 40 000 inimest Leedust minema. Et läbisõitev turist tõde teada saaks, ei tule kõndida mööda peatänavaid, vaid siirduda kuhugi magalarajooni ja rääkida kohalike elanikega. Pensionärid saavad kuus oma kakssada eurokest. Kas see on normaalne? Minu ema on kogu elu tööd teinud, nüüd aga pean mina teda ülal. Juba kakskümmend aastat. Ja nii on igas peres. Palgad on samuti väga väikesed. Aga kui euro käibele võeti, siis tõusid otsekohe ka hinnad — mõnel puhul kolmekordseks. Kuidas ära elada? Ja nõnda inimesed Leedust põgenevadki.

Leedu president Dalia Grybauskaite
© Sputnik / Игорь Зарембо

Olukord võib siiski paremaks muutuda?

See võib juhtuda ainult pärast võimu, kaasa arvatud presidendi vahetumist. Senimaani aga tuleb ju Venemaa meile kallale. Naljakas on kuulata, kui mitu korda ta juba meid on rünnanud. Vaat et iga päev asuvad tankid meie poole teele. Ausalt öeldes on Leedu propagandast juba kõrini. See on täiesti lollakas! No mida, mida ometi oleks Venemaal siin, Leedus teha? Milleks talle meid?

Kas te ei karda nii julgesti väljenduda?

Aga ma räägin ju tõtt. Kui keegi minu pihta tule aval, las siis tulistab. Mis siin parata… Kordan, et ma ei mõtle midagi välja, ma räägin puhast tõtt. Ja tõde on alati valus. Ja me kõik ootame, ootame, millal ometi läheb paremaks. Aga mitte midagi ei muutu. Nii juba 27 aastat…

Tagid:
rahvavaenlane, emigreerumine, moedisainer, moelooja, heaolu, väljaranne, ühiskond, intervjuu, Sputnik Lietuva, Juozas Statkevičius, Leedu

Peamised teemad