13:29 20. Veebruar 2018
Tallinn-7°C
Kuula otse
Isa ja poeg. Illustreeriv foto

Isa ei ole tavaline mees - ta on töökam, targem ja tublim

© Flickr / Thomas Hawk
Ühiskond
lühendatud link
4940

Statistikaamet esitab Eesti isade statistiline koondportree, kui võtta vaatluse alla mehed, kelle peres kasvavad alaealised lapsed

TALLINN, 12. november — Sputnik. Küsimusele, milline on tüüpiline isa, võib olla üsna keeruline vastata.

Me kõik ju teame, kui eriilmelised on isad. Statistika seisukohast teeb olukorra veelgi keerulisemaks see, et lähtuda tuleb olemasolevatest andmetest ja nende võimalustest. Sel korral on isa portree joonistatud 2011. aasta rahva ja eluruumide loenduse (REL 2011) andmete põhjal, selgitab Statistikaameti peaanalüütik Eve Telpt.

Loomaaed kutsub isadepäeval kakke uudistama, illustratiivne foto
© Sputnik / Юрий Кавер

Rahvaloendusel koguti teavet kõigi Eesti püsielanike, leibkondade ja eluruumide kohta ning selle järgi on Eestis ligi 150 000 alaealiste ehk alla 18-aastaste lastega perekonda. Sinna hulka kuuluvad nii alaealiste lastega abielupaarid, vabaabielupaarid kui ka üksikvanemad. Isaga perekondi on nende seas ligikaudu 110 800.

Naiste ja meeste elu Eestis ja mujal Euroopas>>

Järgnevalt ongi vaadeldud isana neid mehi, kes REL 2011 andmetel elavad perekonnas, kus on alla 18-aastaseid lapsi. "Tegelikkuses on isasid loomulikult palju rohkem, kuid paraku ei ole meil nende kõigi kohta teavet. Seetõttu jäävad analüüsist kõrvale kõik täisealiste laste isad ja samuti need alaealiste laste isad, kes ei ela lastega koos," räägib peaanalüütik.

Millised on Eesti isad?

Lihtsustatult võiks vähemalt ühe alla 18-aastase lapsega koos elavaid isasid kujutada nii:

keskmiselt 38-aastane;

57% on abielus, 40% vabaabielus ja 3% üksikisad;

52%-l on perekonnas üks alaealine laps, 37%-l kaks ja 11%-l vähemalt kolm last;

73,5% on eestlased, 21,5% venelased ja 5% muust rahvusest;

59% elab linnas ja 41% maal;

84% on tööga hõivatud, 7% töötud, 8% tööturult eemal (nt kodune, (töövõimetus)pensionär, lapsehoolduspuhkusel, õpib või on muul põhjusel mitteaktiivne), lisaks on 1%-l tööalane staatus teadmata;

32%-l on kõrgharidus, 51%-l kesk-, kutse- või keskeriharidus ning 17%-l põhi-, kutse- või madalam haridus.

Püsielanikud on 22 saarel>>

Alaealiste laste isad erinevad samas vanuses lasteta meestest

Isasid saab ülejäänud meestega võrrelda vaid juhul, kui vaadata kitsamat vanusevahemikku. Kõiki mehi analüüsides mõjutaks tulemusi eelkõige kahe rühma erinev vanus, sest valdav osa (89%) isadest on vanuses 25–49. Seetõttu ongi edaspidi vaadeldud ainult 25–49-aastaseid mehi.

"Vaadeldavas vanuses isasid on ligi 98 000 ja alaealiste lasteta sama vanu mehi 125 000," selgitab Eve Telpt.

Võrdlusest selgub, et 25–49-aastased isad erinevad ülejäänud sama vanuserühma meestest mitme näitaja poolest. Nad on sagedamini abielus, osalevad aktiivsemalt tööturul, nende haridustase ja võõrkeeleoskus on parem ning neil esineb vähem igapäevategevusi piiravaid pikaajalisi terviseprobleeme.

Tagid:
REL 2011, statistikaamet, mees, isa, Eesti

Peamised teemad