16:52 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Ühiskond
lühendatud link
4510

Leedu pealinnas toimus seal elavaid poliitilisi emigrante ühendava äsjaloodud Vene Euroopa liikumise esimene avalik koosolek

Fikrat Salimov, Sputnik Leedu

Peab ütlema, et Vilnius positsioneerib ennast juba ammu maailma ainsa kaitsevallina võitluses Putini režiimiga Venemaal. Hübriidsõja algusest peale on siin toimunud juba kolm nn Vaba Venemaa foorumit, kuhu sõidavad kokku opositsionäärid kogu maailmast. Ning väikene Balti vabariik ise võtab rõõmuga vastu kõik, kes on idanaabri leerist põgenenud.

Vaatamata sellele, et Vene Euroopa liikumine alustas tegevust alles tänavuse aasta juunist, on tema aktivistid korraldanud juba terve rea üritusi. Rahumarss, pikett Venemaa Leedu saatkonna ees ajakirjanik Ali Feruzi toetuseks, fotoaktsioon kodanikuvabaduste olukorra asjus Venemaal, Putini režiimi vastane meeleavaldus. Samuti on tehtud mitmeid avaldusi sõjaliste õppuste Zapad 2017 suhtes, Venemaa välisministeeriumi desinformatsioonist metsavendade kohta, ja muud säärast.

Kõike seda on olnud piisavalt, et esitleda end Venemaa režiimi vastu võitlejatena ja tõmmata endale ajakirjanduse tähelepanu.

Kui ajakirjanikega on kõik selge, nemad tormavad iga kära peale, siis võimud on uue organisatsiooni suhtes seni veel äraootaval seisukohal ja üsna ilmselt ei kiirusta neid oma embusse võtma. Võib-olla sellepärast, et kunagi pole selge, kummale poole poliitiline pendel võib kalduda. Võib-olla ei nähta selles liikumises piisavalt jõudu.

Seni on organisatsioonile osutanud tähelepanu ainult Leedu Liberaalide liikumine, kellel on Seimis oma väike fraktsioon. Kui tänavu juunis olid vene opositsionäärid ainult külalisteks Leedu Liberaalide liikumise kokkutulekul, siis seekord austas liberaalide esimees Karolis Stasiukynas isiklikult koosolekut oma kohalolekuga. Ta kinnitas kõigile, et asub igati Vene Euroopa liikumist toetama ja püüab teha kõik selleks, et aidata kaasa tema dialoogile võimudega.

Ning jutuajamises Leedu Sputnikuga selgitas ta oma mõtet: "Jutt ei käi rahalisest toetusest. See tarvis leidub küllaga Euroopa toetusi, mida nad kahtlemata võivad pälvida."

Rahastus küsimus on üldse üks kõige valulisemaid ja seda on koosolekutel palju kordi arutatud. Seni on kõik üritused toimunud osavõtjate endi raha eest. Tulevikus tahetakse toimetada organisatsiooni liikmemaksude najal. Kuid seda raha on samuti vajaka. Vajatakse ju veel ka ruume, sekretariaati, seega tervet hulka koosseisulisi töötajaid.

Teiste võimaluste hulgas on arutusel olnud koguni koostöö Valgevene Euroopa humanitaarülikooliga. Liikumise osaliste sõnul ei erine see millegagi Minski ülikoolist ja seda on ammugi aeg raputada. Seda teha soovitas opositsionäär Aleksei Jurassov, kes praegu kandideerib rektori ametikohale.

Алексей Юрасов
© Sputnik / Фикрат Салимов
Aleksei Jurassov.

Teine häda on muidugi Vene Euroopa liikumise liikmete vähene arv. Selle tuumiku moodustavad tuntud opositsionäärid Irina Kalmõkova, Jevgeni Titov, Daniil Konstantinov, Jelena Višnjakova, Aleksei Jurassov ja mõned teised, kes ka koosolekule saabusid. Ühtekokku 15 inimest. Kas nad aga Leedu venekeelse elanikkonna hulgas, nii põliselanike kui mitut liiku majandusmigrantide seas tunnustamist pälvivad, on veel küsimus.

Selleks tuleb Vene Euroopa liikumisel panna täpsemalt paika oma tegevuse prioriteedid, muuta retoorika tonaalsust, unustada isiklikud solvangud. See tähendab, et tegelda sellega, mis on Venemaal tõesti halvasti ja mis tõeliselt tähelepanu nõuab. Senini piirdub ju nende põhiprogramm Venemaa abstraktse demokratiseerimise ja europiseerimisega.

Kusjuures demokraatiast. Kohtumisest osavõtjad ise tunnistasid avameelses vestluses, et Leeduski pole sellega eriti hästi, "aga Leedus on siiski demokraatiat rohkem kui Venemaal". Ilma Leedu laiade masside, venelaste, valgevenelaste, ukrainlaste (viimased kaks ei taha üldse organisatsiooni tegevuses osaleda) toetuseta võib Vene Euroopa liikumine jääda üksnes mõnedest inimestest moodustunud kogumiks ja "teistsugusest Venemaast" või "Venemaa protsesside mõjutamisest" rääkida on lihtsalt mõttetu. Enamgi veel, poliitilised emigrandid ja põliselanikud, olles küll vene inimesed, hakkavad silmitsema teineteist vaenlastena.

See aga oleks pehmelt öeldes kurb.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seisukohaga.

Tagid:
immigrant, Putin, Leedu, Venemaa

Peamised teemad