19:13 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Ühiskond
lühendatud link
20 0 0

Riigikogus peetud HIV valdkonna ekspertide ümarlaual ütles TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova, et väga oluline on teadlikkuse tõstmine arstide seas

TALLINN, 14. november — Sputnik. Riik plaanib järgmisel aastal 5 miljonit eurot HIVravile lisaks, millega ümarlaual osalejate hinnangul kõiki haigeid ravida ei suudeta.

Praegu kulub 4000 inimese raviks 14 miljonit eurot. Järgneva 3000 raviks 5 miljonist eurost ei piisa, edastab Pealinn.

"HIV on valdkond, kus uusi revolutsioonilisi meetmeid ei ole välja mõeldud," märkis Aljona Kurbatova.

"Praegu peame nentima, et pole tehtud piisavalt hästi. Kompetentsi tõstmiseks revolutsioonilisi lahendusi ei ole. Õppekavades on teema olemas maast madalast. Paraku selleks ajaks, kui saad riigile ringi peale, on teises otsas jama. Praegu on pidev aukude lappimine."

"Kui me räägime perearstide tehtavatest testidest, siis midagi on lahti, miks perearstid ei tee teste," lausus SA Koos HIV Vastu juhataja Vilja Toomast.

"Kui me teeme testimist koordineeritult, on oluline, et keegi võtab haigel peale haigusest teada saamist käest kinni. See kõik on ühekaupa töö, see on lisaks rahale ka väga inimressursi mahukas. Eestis on ennetuse ja teavitustöö puhul probleemiks, et meil on küll mitmeid institutsioone, kuid nad tegutsevad eraldi."

HIV-positiivse diagnoosi saanud inimesi on praegu kokku umbes 5000, seejuures on käesoleval aastal diagnoosi saanud 198 inimest.

Oktoobri lõpu seisuga saab HIV ravi 4075 inimest. Eestis on seega umbes 900 kuni 1000 patsienti, kes teavad oma diagnoosi, kuid kes ei ole ravil. Ligi pooled Eesti HIV-positiivsetest patsientidest elavad Ida-Virumaal, moodustades sealsest rahvastikust 2,5%.

Tagid:
AIDS, HIV, riigikogu, Eesti

Peamised teemad