21:54 16. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Ühiskond
lühendatud link
2520

Erinevalt USA-st, kus Must reede on sündinud, ei ole sellel sündmusel Euroopas küll samavõrd vapustavat ulatust, kuid eurooplastelgi pole midagi selle vastu, et jõulude eel soodushinnaga kaupu osta

TALLINN, 24. november — Sputnik. Jõulueelne ostupalavik algab reedel pärast USA-s traditsioonilist tänupüha. Sel aastal langes see 24. novembrile.

Ligi veerand Eesti rahvastikust elas mullu vaesuspiiril >>

Mispärast too reede "mustaks" nimetati, pole täpselt teada. Ühe seletuse kohaselt tekkisid ameeriklaste teedele pärast tänupüha tohutud autoummikud. Teist seletust pidi on kogu lugu tindis, mida kasutasid raamatupidajad. Punase tindiga märgiti üles väljaminekud, mustaga sissetulekud. Kuna tänu suurtele allahindlustele edenes kauplemine sel päeval suurepäraselt, oli raamatupidajate paberites ülekaalus must värvitoon.

Illustratiivne foto
© Фото : Dinara Nikiforova

Suurte allahindluste traditsioon juurdus ka väljaspool USA-d, ameeriklaste eeskuju hakkasid järgima ka Euroopa riigid. Siin tehakse samuti jõulude eel osale kaupadest allahindlusi, kuid hindade alandamine on siiski üsna mõistliku iseloomuga, samal ajal kui Ameerikas ootavad esimesi ostjaid 50- kuni 80% hinnasoodustused.

Väikepoed on Eestis välja suremas >>

Internetikaubad maha ei jää

Sellega on seletatav ostuhullus, mis haarab elanikkonda juba neljapäeva õhtul. Mõned ostjad võtavad kaubanduskeskustes õhtust peale järjekorra sisse, paljud kauplused aga avavad oma uksed kas väga varakult või siis südaööl.

Ostuhasardis šopahoolikute hulgad tunglevad kauplusi pidi, pühkides riiulitelt ja haarates üksteise võidu kõike seda, mida neil võib-olla eriti tarviski pole. Hoolimata sellel päeval tublisti suurenenud vigastuste määrast on Must reede jätkuvalt väga menukas sündmus.

Kui teid kaubanduskeskustes tunglemine eriti ei meelita, siis saate Musta reedega ühineda kodust väljumatagi. Musta reede allahindlusi pakuvad ka veebipoed. Päris kõiki neist ei saa Eestis usaldada. Seetõttu kasutavad paljud sedasorti läbiproovitud ostukeskkondi nagu eBay või Amazon.

Aivar Kokk tahab maapoode päästa tubakatoodetega >>

Sellel päeval pakuvad oma alahindlusi mitte ainult tööstustoodetega kauplejad, vaid soodsat hetke kasutavad ka kultuuriürituste müüjad või korraldajad – näiteks etendusi ja kontserte välja müües.

Tagid:
ühiskond, traditsioon, ostjad, Must reede, Euroopa, USA

Peamised teemad