07:19 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Ühiskond
lühendatud link
10353

Esmaspäeval aasta kodanikuks valitud sotsiaalne ettevõtja Rasmus Rask soovitab anda Eesti kodakondsus kõigile nn hallipassimeestele

TALLINN, 28. november — Sputnik. "Mulle tundub, et tänases Eestis on see täiesti mõttetu taak, mida me endaga Nõukogude Eestist või Nõukogude Liidust kaasas kanname," rääkis Rask rääkis Vikerraadio hommikuprogrammis, vahendab ERR.

Raski sõnul saab ta aru, et kui aastal 1991 Põhiseadust kirjutati ja see 1992. aastal vastu võeti, oli olukord sootuks teine.

"Aga kui ma täna vaatan kasvõi Avatud Kooli, siis seal õpivad koos eesti ja vene lapsed, kellest viimastel on vene taustaga vanemad ja vanavanemad. Jah, ma ei tea täpselt, kui paljudel neist pole kodakondsust, aga mulle tundub praegune olukord inimeste jagamine kahte klassi — ühed on õiged Eesti inimesed ja teised ei ole."

"Ma leian, et Eesti riik on täna piisavalt küps, et teha žest ja anda kodakondsus neile, kellele kodu on Eestis, aga kes ei suuda keeleeksamit ära teha," sõnas Rask.

2017. aasta alguses oli Eestis ligi 82300 nn hallipassimeest ehk kodakondsuseta isikut.

Kultuuriminister Indrek Saar kuulutas eile, 27. novembril peetud kodanikupäeva tseremoonial aasta kodanikuks sotsiaalse ettevõtja ja kodanikuühiskonna aktivisti Rasmus Raski, vahendas Sputnik Eesti.

Rasmus Rask on üks SA Kiusamisvaba Kool eestvedajatest ning tänavu sügisel eraalgatusena alustanud kolmkeelse keelekümblusprogrammiga põhikooli Avatud Kool asutaja. Samuti tegeleb ta noorte alkoholismiennetusega.

Tänavu oli aasta kodaniku konkursi moto "Kujundame tulevikku", mis sai inspiratsiooni käimasolevast laste ja noorte kultuuriaastast.

Aasta kodaniku tiitli pälvis Rasmus Rask >>

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on Rasmus Rask ühiskonna suhtes hooliv ja vastutustundliku ellusuhtumisega inimene.

"Raski sõnadele järgnevad ka teod, mis paljuski on pühendatud just meie järelkasvule. Tunnustan vastset aasta kodanikku tema tähelepanelikkuse ja panuse eest aidata luua avatud ja ühtehoidvat Eestit, kus elavad julged ja hoolivad inimesed," lausus Saar.

Eesti kodaniku pass
© Sputnik / Вадим Анцупов

Rasmus Rask ise sõnas, et aasta kodaniku tiitel on tema jaoks suur au ning see on märk, et teemad, millesse ta on viimastel aastatel panustanud, on Eesti ühiskonna arengu seisukohast olulised.

"Tunnen, et olen täna õnnelik: mul on armastav perekond ning mul on omad väikesed ettevõtmised, mis on mulle tähenduslikud. Olen uhkusega Eesti kodanik. See tiitel annab mulle edasiseks jõudu ja indu," ütles Rask.

Ministeerium ootab aasta kodaniku kandidaate >>

Aasta kodaniku aunimetusele esitati ühtekokku 27 kandidaati. Aunimetusega kaasneb sümboolne rahaline preemia ning Reti Saksa miniskulptuur "Ühiskonna õis". Aasta kodaniku tava algatas rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo 2003. aastal ning tänavu anti aunimetus välja 15. korda. Varasemate aasta kodanikega saab tutvuda Kultuuriministeeriumi veebilehel.

Tagid:
hall pass, ühiskond, kodakondsus, aasta kodanik, Rasmus Rask, Eesti

Peamised teemad