02:26 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Ühiskond
lühendatud link
6810

Intervjuus portaalile Sputnik Eesti jutustas õhupallimeister Darja Mitroškina, mismoodi luua õhupallidest kujukesi ja andis mõningaid soovitusi algajatele meisterdajatele

ТАLLINN, 9. detsember — Sputnik, Angelina Mandrõka. Neli astat tagasi otsustas narvalanna Darja Mitroškina rõõmustada oma tütrekest tema sünnipäeval haruldase üllatusega. Inspiratsiooni järele siirdus ema interneti avarustesse.

Talle jäi silma õhupallidest moodustatud number 2, mis tähistas lapse vanust. See mõte meeldid noorikule väga, ta tellis endale õhupallid ja meisterdas terve öö neist kujukest.

"Kõige valusam oli see, et oma kaheaastases vanuses ei mõistnud laps mu kingitust hinnata. Tütar astus ligi, proovis üht õhupalli numbrist lahti rebida, see tal ei õnnestunud, ja ta hakkas nutma," lausus õhupallimeister.

Аэродизайнер Дарья Митрошкина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Õhupallimeister Darja Mitroškina

Aga Darja Mitroškinat võlus too tööprotsess sedavõrd, et enam ei saanud ta pidama. Ta ostis kujude tegemiseks spetsiaalsed õhupallid ja hakkas valmistama esimese kimbu. Õhupallimeistri suureks üllatuseks osteti see temalt õige kähku ära. Sel hetkel töötas meister veel oma põhitöökohal, öösiti aga tegi õhipallidest igasuguseid kujukesi.

Kas selleks, et aerodisaineriks saada, tuleb seda kunsti kuskil õppida?

Kui inimesel on suur soov õhupallimeistriks saada, siis võib iseseisvalt õppida õhupallidest kujusid tegema. Praegu on internetis väga palju infot ja see on vabalt ning tasuta kättesaadav. Aga võib külastada ka meistriklasse või aerodisaini seminare, kus teid koolitatakse päriselt proffideks.

Leidlikumad laste ja noorte ideed saavad tunnustuse >>

Kui kaua üks õhupallidest meisterdatud kuju "elus püsib"?

Kõik sõltub sellest, kus ja kuidas ta seisab. Õhupallid ei talu eriti päikest, tuuletõmbust ega üldiselt järske temperatuurimuutusi. Suvisel ajal hakkab selline kuju kahjuks juba ühe nädala jooksul oma esialgset väljanägemist kaotama, kuid talvel võib ta püsida kuni kolm nädalat.

© Sputnik / Владимир Новиков
Vaata, kuidas luua õhupallidest kujukesi

Milliseid raskusi tuleb töös õhupallidega silmas pidada?

Õhupallid on inimese meeleolu suhtes väga tundlikud. Kui te olete pahas tujus, siis ei saa te nende kallal töötada. Siis lähevad õhupallid teie käes lihtsalt katki. Mõnikord aga on tellijal selliseid ideid, mis nõuavad väljamõeldu teostamiseks väga palju aega. Ühele tööle võib kuluda oma 12 – 14 tundi.

Mis on olnud teie kõige meeldejäänum töö?

Ükskord paluti mul teha õhupallidest dinosauruse kuju ja seda lausa naeruväärse raha eest. Sel hetkel mul tellimusi ei olnud ja jäin nõusse. Kokkuvõttes tuli välja minust endast pikem kuju.

Sellest dinosaurusest saigi mu lemmiktöö. Sellesse panin kogu oma hinge ja kulutasin palju jõudu, kuid tegin seda kõike suure rõõmuga.

Hobi ja äri käsikäes: säti kokku kaunis kimp ja pista siis nahka >>

Kui menukas üldse aerodisain nüüdsel ajal on?

Menukas! Mul on kliente, kes juba neljandat aastat järjest tellivad oma lastele sünnipäevaks igasuguseid õhupallidest kujusid. Iga lapse ajavad õhupallid vaimustusse.

Täiskasvanutelegi tellitakse neid pidupäevadeks, näiteks kui enam ei teata, millega inimest üllatada. Üsna hiljaaegu valmistasin ühele noormehele õhupallidest mängupüssi, mille sisse pistsime raha.

Ksenja Kuzmina söödavad kimbud >>

Mis hetkel te taipasite, et seda tööd tulebki ettevõtlusena tegema hakata?

Ma ei saa praegugi öelda, et tegelen ettevõtlusega. Aerodisain on mu hobi, midagi hingele. Kuu aega pärast seda, kui olin oma esimese kuju valmis teinud, sain aru, et õhupallid jäävad minuga pikaks ajaks.

Kui ma ostsin esimese pakitäie õhupalle teadmata, kas mul sest asjast midagi välja tuleb või mitte, siis hiljem juba ei saanud ma enam pidama. Tänaseks päevaks olen teinud üle tuhande erineva kuju. Harva tuleb ette päevi, mil ma üldse õhupalle kätte ei võta.

Kas aerodisaini valdkonnas on olemas ka mingi hooajalisus?

Kõige "palavamad" kuud on mai ja juuni. Sel ajal toimuvad koolides lõpupeod, samuti peetakse palju pulmi. Nendeks pidustusteks tellitakse suur hulk heeliumiga õhupalle. Mis puutub kujudesse, siis need on menukad igal aastaajal.

Аэродизайнер Дарья Митрошкина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Õhupallimeister Darja Mitroškina

Mida te oma kogemustele toetudes võite soovitada neile, kes on aerodisainiga tegelemist alles alustavad?

Käige tähtsam on – mitte teha panust madalatele hindadele, aga uustulnukate seas on see väga valus küsimus. Nad tulevad turule ja kehtestavad teistest madalamad hinnad lootuses endale võimalikult rohkem kliente saada. Kuid samas jätab nende tööde kvaliteet enamat soovida. Nii tekitavad nad inimestes aerodisainist üsna vale ettekujutuse.

Kirbud panevad kõik hüppama >>

Algajal on tingimata tarvis aega, et see töö käppa saada ja vajalikke kogemusi koguda. Kahjuks aga asuvad nad müüma seda, mida müüa ei tohiks. Õhupallid lagunevad kiiresti laiali ja või lähevad lihtsalt lõhki. Sellega teevad nad kahju mitte ainult endale, vaid ka kõigile teistele meistritele.

Inimesed ei saa aru, mille eest sellist raha võetakse ja leiavad, et asi pole seda hinda väärt. Algajatele soovitan ma: õppida, õppida ja veel kord õppida. Aga selleks on vaja aega, jõudu ja tahtmist.

Tagid:
hobi, õhupallimeister, aerodisainer, õhupall, meister, kingitus, ühiskond, ettevõtlus, Sputnik Eesti, Darja Mitroškina, Eesti, Tallinn

Peamised teemad