09:09 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Ühiskond
lühendatud link
6510

Riigi infosüsteemi ameti intsidentide lahendamise osakond (CERT) teavitas ligi 200 000 eestimaalast nende tööandja kaudu sotsiaalmeedia konto paroolide lekkimisest

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. CERT-i juht Klaid Mägi ütles ERR-ile, et kui varem oli teada, et paroolid lekkisid räsidena ehk krüpteeritud kujul, siis kolmapäeval sai riigi infosüsteemide amet teada, et paroolid on ka n-ö lahti murtud.

Sotsiaalvõrgustikud on saanud pedofiilide põhiliseks tööriistaks >>

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Info, et paroolid on lekkinud, laekus aasta või poolteist tagasi ja toona teavitasime kõiki asutusi, et paroolide räsid on lekkinud ja peame valmis olema, et keegi paha inimene arvutab räsid lahti ja saab teada päris paroolid. Kutsusime üles kõiki inimesi, et minge muutke oma paroolid ära," meenutas Klaid.

"Üleeile saime aga teada, et keegi ongi ette võtnud ja kõik parooli räsid lahti arvutanud ja saanud teada päris paroolid," lisas ta.

Mägi sõnul teavitas CERT nüüd asutusi ja organisatsioone teist korda, kokku ligi 200 000 inimest, kelle e-posti aadress on.ee-lõpuga.

Parim Euroopa kuriteoennetuse projekt tuleb Eestist

Neljapäeval, 14. detsembril andis Euroopa kuriteoennetuse võrgustik 20. korda välja parima Euroopa kuriteoennetuse projekti auhinna, mille fookuses oli tänavu küberturvalisus. Konkursil osalenud 18 riigi seast pälvis peaauhinna Eesti, keda esindas Põltsamaa ühisgümnaasiumi küberkaitse õppe projekt, vahendas Sputnik Eesti.

Justiitsminister Urmas Reinsalu rõhutas, et küberturvalisuse eest tuleb võidelda järeleandmatult.

"On paratamatu, et digitaliseerimisega muutub ühiskond haavatavaks uutele küberohtudele. Just seetõttu tuleb meeles pidada, et küberkurjategijad, olgu nad üksikisikud või grupeeringud, ei puhka ja nii nagu muutuvad nutikamaks seadmed meie taskus, muutuvad nutikamaks ka nemad," sõnas Reinsalu.

"Me peame selleks valmis olema ning panustama inimeste digitaalse kirjaoskuse parandamisse ja teadlikkuse tõstmisesse, just nii nagu seda on teinud kõik need 18 projekti, kes tunnustuse saamiseks on esitatud," lisas minister.

Tagid:
küberturvalisus, lekkimine, ühiskond, parool, sotsiaalmeedia, RIA, CERT, Eesti

Peamised teemad