10:57 15. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Tumeveebis avaldati 1,4 miljardi kasutaja paroolide seas ka Eesti inimeste paroolid, illustrativne foto

Tumeveebis avaldati 1,4 miljardi kasutaja paroolide seas ka Eesti inimeste paroolid

© CC0
Ühiskond
lühendatud link
12310

Hiljuti avastati Tumeveebist andmebaas, mis sisaldas 1,4 miljardi kasutaja infot ja parooli avateksti kujul ehk hõlpsasti loetavana

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Andmebaasis leidus ka enam kui 190 000.ee domeeniga meiliaadressi. Eestiga seotud meiliaadresside seas on mitmete asutuste ja organisatsioonide ning teenusepakkujate (nt mail.ee) meiliaadresse, teatab Riigi Infosüsteemide Amet.

Seda, kas Sinu kasutajainfo sisaldus mõnes lekkinud andmebaasis, saad testida leheküljel HaveIbeenpwned.

Kui leiad lekkinud andmebaasidest oma meiliaadressi, vaheta parool kohe kõikides keskkondades, kus seda meiliaadressi kasutajatunnusena/sisselogimiseks kasutad!

Andmebaasis Twitteri, Gmaili ja Yahoo kasutajaandmed

Tumeveebi andmebaas sisaldas paljudest andmebaasidest pärit andmeid. Neist 252 andmebaasi lekkimine oli juba varem teada (näiteks keskkondade DropBox,või LinkedIn paroolide leke), kuid nüüd selgus veel 133 uut andmebaasileket, mis polnud seni avalikkuse ette jõudnud.

200 000 eestlase sotsiaalmeedia kontodele murti sisse>>

Kui varasemate lekete puhul on tegemist olnud tavapärase kasutajanime ja parooli nimekirjaga, siis avastatud andmebaas on aga interaktiivne: selles on võimalik teha otsinguid ja kiiresti infot leida.

Kiire otsingu tõttu on näiteks võimalik tuvastada vaid mõne sekundi jooksul, et paroolid "administraator", "admin" ja "root" on kasutusel 226 631 kontol.

Samuti on võimalik andmebaasist näha paroolitrende: milliseid paroole inimesed kasutavad, kuidas nad oma paroole ristkasutavad (ehk kasutavad sama parooli mitmes või igas keskkonnas) ning kohati ka seda, millistel alustel uut parooli luuakse (näiteks järjekorranumber).

Parim Euroopa kuriteoennetuse projekt tuleb Eestist>>

Kuigi andmebaasist ei selgu täpselt, millise keskkonna parooliga on tegemist, on teada, et andmebaas sisaldab nii LinkedIni, MySpace"i, Twitteri, Tumbleri, DropBoxi, Bitcoini foorumite, Zomato, Gmaili ja Yahoo lekkinud kasutajainfot.

Kuidas kaitsta oma kasutajakontosid?

DigiABC viib digioskused tööstusesse, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Reeglid oma kasutajakontode kaitsmiseks:

vaheta paroole regulaarselt,

paroole ei tohi ristkasutada,

parool peab olema tugev ja meeldejääv, seda ei tohi üles kirjutada ega teistega jagada;

kasuta kahetasemelist autentimist kõikides keskkondades, kus see on võimalik.

Millised on Eesti kasutajate 20 levinuimat paroolid?

Andmebaasist selgus, et Eesti kasutajate lekkinud paroolide seas on levinuimad:

123456, parool, qwerty, 123456789, lammas, 12345, minaise, maasikas, kallis, killer, armastus, lollakas, samsung, 123123, teretere, lilleke, martin, 12345678, kiisuke, kallike

Tagid:
parool, andmebaas, RIA, Eesti

Peamised teemad