14:03 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Ühiskond
lühendatud link
58 0 0

Põhja-Kaukaasias üritatavad inimesed enne seda, kui politseisse minna, aina sagedamini lahendada oma probleem piirkonnas populaarsete sotsiaalvõrgustike kasutajagruppides

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. Sellest, kuidas töötab Kaukaasia „rahvapatrull", jutustab RIA Novosti autor. Ühiskonnas, kus sugulussidemed on tugevad, aga usalduse kaotus ümbruskonna silmis on kriminaalkoodeksistki kohutavam, on Instagram ja teised suhtlusvõrustikud hakanud toimima tõhusa tööriistana nii pisisulide kui laste tagaotsimisel. Kusjuures politseitöötajad ise ei vaidle virtuaalsele kaasabile kuritegude avastamisel sugugi vastu.

Uuring: eestlased loobuks enne seksist kui nutitelefonist >>

Hormoonid mängisid kaasa

Läbirääkimises õigusrikkujatega sotsiaalvõrgustike kaudu – siin ei ole tegemist üksikjuhtumite, vaid suundumusega. Mitte ükski grupp ei saa sedasorti sõnumiteta läbi.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Кряжев

"Nii umbes kord-paar nädalas kirjutatakse meile otse, palutakse avaldada videolõik või foto koos pöördumisega, kus tehakse ettepanek pattu kahetseda ja see, mis varastati, tagasi tuua. Minu hinnangul on tegemist kaukaaslaste omamoodi üllameelsusega – anda kurjategijale heastamisvõimalus. Kuid pigem arvavad inimesed, et tühja-tähja pärast ei tasu politseisse minna. Kui sõnum suhtlusvõrgustikes ei ole mõjunud, siis juba pöördutakse siseministeeriumi poole," jutustab Inguššia veebilehe Magastime administraator Ibragim Kostojev. Tema kommuun on esindatud nii võrgustikus VKontakte kui ka Instagramis.

Nii aitas Derbentis lasteaia Delfiin juhataja Zarema Alibekova tänu suhtlusvõrgustiku kaudu peetud läbirääkimistele alaealistel vältida karmi karistust. Ükskord turvakaamera salvestisi vaadates nägi ta, kuidas vargad hoovi peal verandale sisenesid. Varastasid raha – viis tuhat rubla. Algul tahtis naine otsekohe politseisse teatada, kuid videosalvestist mitu korda üle vaadates sai aru, et vargapoisid on alaealised. Siis otsustas Alibekova kirjutada postituse ja pöörduda kohaliku portaali kaudu huligaanide poole.

"Täitsa poisikesed ju. Võisid kas rumalusest või ka seiklushimu ajel vargile minna. Austatakse nende suhtes kriminaalasi, võetakse arvele, kellel sellest tolku on? Kahju hakkas mul neist. Milleks nende elu ära rikkuda? Ja ega nad varastanudki niiväga palju – viis tuhat rubla," meenutab lasteaiajuhataja. "Sellepärast kirjutasin VKontakte kommuunile, kes on meie linnas populaarne."

Postituses palus pedagoog poisse tulla vabandust paluma ja raha tagasi tuua. Järelemõtlemiseks andis ööpäeva aega, aga kui ei nad tule, lubas ta, et video, kus nende näod on selgesti näha, jõuab korrakaitsjateni.

Mobiilne internetiühendus on enam kui kolmveerandil leibkondadest >>

Õpetaja arvestus osutus õigeks: info jõudis hetkega mitte ainult "peakangelaste", vaid ka nende vanemateni. Juba enne määratud tähtaja kukkumist tulid kaks alaealist isade saatel oma tegu kahetsema. Mõlemad poisid, nagu selgus, olid pärit heal järjel peredest, õppisid hästi ja kuni selle juhtumini ei olnud sarnaste tegudega silma paistnud.

"Ma usun, et nad said hea õppetunni. Nad mõlemad on 12–13-aastased. Selles vanuses poisse juhivad hormoonid, aga mitte aju. Olen kindel, et nad kahetsesid väga ja järgmisel korral enam sellist "ekstreemi" ette ei võta," ütleb Alibekova.

Jõuab kiiresti pärale

Kaukaasias elab rahvas kompaktselt koos, seetõttu jõuab info sõnumimootorite ja edasipostituste kaudu suhtlusvõrgustikes kiiresti vajalike adressaatideni. Võimalik, et nimelt sellepärast püüavad inimesed lahendada oma muresid kõigepealt rahumeelselt, politseid asjasse segamata.

Väikeste müügipunktide peremehed ja omanikud pisivarguste pärast politseiga ühendust võtta ei taha; nagu öeldakse, varastati rubla eest, aga närvikulu ulatub tuhandetesse. Samas on varas vaja üles leida, et ta rohkem kahju ei teeks. Sellistel juhtudel tulevad ettevõtlusele appi suhtlusvõrgustikud.

"Kaukaasias on avalik usaldusekaotus vaat et tugevamgi kriminaal- ja tsiviilkoodeksist. Häbi langeb mitte üksnes konkreetse inimese, vaid ka kogu suguvõsa peale," selgitab kohalikku eripära Dagestani ühe populaarseima veebikommuuni administraator Vjatšeslav Starodubets.

Ta nendib, et 99 protsendi puhul juhtudest õnnestub pisemat sorti pikanäpumehed veebi kaudu erilise vaevata üles leida.

"Pärast paljastavaid postitusi helistavad seaduserikkujad meile ise ja paluvad raha eest postituse eemaldada. Kuid mina suunan nad alati "ohvri" manu. Näiteks oli meil juhtum, kus käidi vargil väikeses toidupoes. Kolme päeva pärast peale turvakaamera videosalvestise avaldamist helistas ettevõtja ja palus postituse maha võtta. Ütles, et varas tuli ise kohale ja nad lahendasid küsimuse," pajatab Vjatšeslav.

Peterburi terrorirünnaku ettevalmistamisel kasutati Telegram'i >>

Arusaadav, et ettevõtja jaoks ei ole kõige tähtsam varas vanglasse istutada, vaid endale kuuluv tagasi saada. Aga kui asi puudutab raskeid kuritegusid, siis ilma politseita läbi ei saa. Neil juhtudel abistavad võrgustikud õiguskaitseorganeid.

Häbipost

Põhja-Kaukaasia aladel reageerivad inimesed väga kiiresti laste ja alaealiste kaotsiminekule. Sellesse õnnetusse suhtutakse nagu enda omasse.

Mitu päeva avaldasid Stavropoli krai elanikud aktiivselt 16-aastase Katja P. fotot, kes ei olnud koolist koju tagasi saabunud. Esmalt pöördus ema politseisse – naine kahtlustas, et tütre kadumises on süüdi tema uus Dagestani päritoluga tuttav.

Ema sõnade kohaselt sisendas too mees mitme kuu vältel tüdrukule "radikaalseid ideid", misjärel tütar tugevasti muutus. Naine pöördus pärast Katja kadumist politseisse ning seejärel gruppide poole sotsiaalvõrgustikes. Netikogukond reageeris palvele kiiresti: foto jooksusolija näoga oli vaat et iga Stavropoli grupi liikme Instagaramis. Kahe päeva pärast teatas 27-aastane noormees, kellega tütarlaps minema sõitis, et nad viibivad Krimmis, kuid asuvad juba tagasiteele.

Nagu veebilehtede administraatorid jutustavad, aitavad nad ühtlasi vanureid ja lapsi üles leida. "Iseäranis suvel on palju sõnumeid palvega laps üles leida. Neli tundi on kodunt väljas, mitte kusagilt ei suudeta leida, kohe kirjutatakse meile. Politseisse nii lühikese tähtajaga ei minda. Enamikul juhtudest leitakse lapsed kiiresti. Kuid me ei pane appihüüdu pahaks. Peaasi, et emad oleksid rahul ning lapsed terved ja vigastamata," ütleb Ibragim Kostojev.

Veendunud, et suhtlusvõrgustikud on mõnikord võimsaks vahendiks kurjategijate tagaotsimisel, on detektiivid ja eriteenistused ise hakanud aktiivselt nendelt abi küsima. Teadetetahvlitele ja kuulutustele "Neid otsib taga politsei" ei pööra sugugi kõik tähelepanu, eriti noored. Aga see-eest Instagrami vaadatakse kümneid kordi päevas.

Nüüd, tunnistavad politseitöötajad, teevad nad ka ise suhtlusvõrgustike gruppides seiret, et mitte midagi olulist silmist lasta ja õigeaegselt reageerida.

"Kui järsku midagi oma üksuses kahe silma vahele jätame, võime saada ülemustelt tõsise peapesu. Seetõttu kontrollime läbi hästi palju postitusi. On ju parem karta kui kahetseda. Kuigi mõnikord kalduvad meie inimesed ka liialdustele. Aga et paanikat ei tekiks, tuleb paluda avaldada neissamades gruppides ka kontrollimise või uurimise tulemused," tunnistas anonüümseks jäämise tingimusel Dagestani õiguskaitseorganite töötaja.

Põhja-Kaukaasias on veresidemed ikka veel väga tugevad, ning traditsioonid on ühiskonnaelu korraldamise võimas vahend. Kui inimene on sooritanud kuriteo, langeb häbi mitte üksnes temale, vaid kogu perekonnale. Sotsiaalvõrgustikud aga kujunevad sellisel juhul omal kombel häbipostiks.

Tagid:
kuulutus, kadunud, kuritegu, ühiskond, Instagram, VKontakte, sotsiaalvõrgustik, politsei, Põhja-Kaukaasia, Kaukaasia

Peamised teemad