03:35 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Ühiskond
lühendatud link
27 0 0

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) tuletab loomapidajatele meelde, et jõuluaegse ülesöömise käigus jääb toitu küll üle, aga seda ei tohiks valimatult koertele sisse sööta

TALLINN, 24. detsember — Sputnik. Eestlastele on tavaks jõulupühade ajal korralikult süüa ja mõistagi hellitatakse ka omi lemmikuid rohkem, andes neile praest ülejäänud konte ja magusatki.

ELL soovitab tungivalt seda mitte teha, sest kontide söömine võib tekitada sooleummistusi, mida on võimalik vaid kirurgiliselt sekkudes ravida. Hilinenud ravi on lemmiku tervisele väga ohtlik ja võib lõppeda ka surmaga.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinna linnapea kuulutas välja jõulurahu >>

Inimeste söögilauale kuuluvad lihatooted sisaldavad palju soola ja teisi maitseaineid ning see võib koertel esile kutsuda allergilise reaktsiooni. Näiteks sibul ja küüslauk ükskõik millisel kujul võivad kahjustada punaseid vereliblesid ning kutsuda esile aneemia. Koertel tekib nõrkus, nad oksendavad ja kaotavad söögiisu.

Grill-liha söömine võib koertele põhjustada tugevaid seedehäireid, sealhulgas esile kutsuda kõhulahtisust ja oksendamist. Rasvase liha söömine võib lõppeda ka kõhunäärmepõletikuga. Piimatooted võivad aga koeral põhjustada diarröad ning teisi seedehäireid.

Kuidas eestlased, lätlased ja leedulased jõule tähistavad >>

ELL Viljandimaa piirkonnajuht Kristel Täär märkis, et sooleummistus ei ole ainuke risk – kondid võivad kinni jääda ka suulakke, hammaste vahele või söögitorusse. Lisaks võivad luude teravad servad vigastada magu ja sooleseinu või isegi neid katki lõigata.

Ka šokolaad ei sobi koertele maiustamiseks, sest võib samuti põhjustada oksendamist, kõhulahtisust ja ilastamist. Lisaks võivad kofeiin ja teobromiin kiirendada südametööd, koer muutub rahutuks ja hakkab käituma närviliselt.

Seda kõike on tark meeles pidada ja ennetada, kirjutab ELL. Kui kahju on juba tekitatud, siis tuleks viivitamatult pöörduda loomaarsti poole.

Samal teemal

Tallinnas sõidavad jõulutramm ja -troll
Päästeamet: ka jõuluajal ei hüüa õnnetus tulles
Päästeamet: väikelastega juhtub liiga palju õnnetusi
Kuidas pühade ajal elektriõnnetusi vältida
Kuidas nutitelefoniga jõuluajast nauditavaid videoid teha
Arstiabi Tallinnas pühade ajal
Jõuluvanad tulevad loomaaeda
Tagid:
kont, jõulutoit, praad, loom, ühiskond, koer, tervis, hoiatus, jõulud, Eestimaa Loomakaitse Liit, ELL, Eesti

Peamised teemad