11:36 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Ühiskond
lühendatud link
3010

Eesti loomakaitse seltsi kommunikatsioonijuhi Eliisa Metsoja sõnul hirmutab koeri eeskätt ilutulestikuga kaasnev pauk ja levinuim reaktsioon on selle eest põgeneda

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Iga loomaomanik teab, et aastalõpuga kaasnev ilutulestiku õhkulaskmine mõjub loomadele hirmutavalt. Eesti loomakaitse seltsi kommunikatsioonijuhi Eliisa Metsoja sõnul hirmutab loomi pigem just kõva heli ehk ilutulestikuga kaasvev pauk, valgussähvatused on vähem hirmutavad, kirjutab Lääne Elu.

„Koerte puhul on müra üks levinumaid käitumishäirete põhjustajaid," ütles Metsoja. Ta lisas, et umbes pooltes koertes tekitab müra hirmu.

Sellegipoolest tunnevad ebaloomuliku müra ees hirmu kõik loomad, sest nad ei ole sellega harjunud. Tavalisem reageering loomadel on müra eest põgeneda.

Loomakaitsjad: inimeste jõuluroad ei sobi koertele >>

„Maakohas on aastavahetuse müra üldjuhul väiksem kui linnas. Loomad, keda peetakse maal lahtiselt, pääsevad lihtsamini põgenema ja võivad kaduma minna," võrdles Metsoja maal ja linnas elavaid loomi.

Metsoja sõnul on koerte puhul tüüpilised müratundlikkuse ja —hirmu märgid lõõtsutamine, värisemine, rütmiline liikumine, inimeste seltsi otsimine, peitu pugemine või põgeneda püüdmine, toidust keeldumine, sobimatu urineerimine või roojamine.

Stressile viitavad ka looma ebatavalised näoilmed ja kehakeel. Uuringute põhjal on selgunud, et omanikud on oma koertel avalduvate selgete rahutusnähtude suhtes tundlikud ning loomad, kes reageerivad mürale hirmuga, võivad muul ajal olla täiesti tavalised ja loomult üldse mitte kartlikud.

Tarbijakaitseamet: õnnetuste ära hoidmiseks järgi pürotehnika kasutamisel ohutusnõudeid >>

Ennekõike lastakse ilutulestikku aastavahetusel, kuid mingil määral n-ö paugutatakse kogu detsembri jooksul. Metsoja sõnul tekitab enim paanikat siiski meeletu aastavahetuse paugutamine.

„Lakkamatu ilutulestiku peale satuvad loomad rohkem paanikasse, sest müra tuleb igast suunast ja kestab suhteliselt pikalt. Kui ühekordse paugu peale satub paanikasseõrnema närviga koer, siis lakkamatu müra paneb ka rahulikuma koera vaiksemat ja turvalisemat kohta otsima," ütles Metsoja.

Lemmikuga koos elamine võib tähendada ka üsna paljudest asjadest loobumist >>

Metsoja soovitab aastavahetuse ilutulestiku ajaks viia koduloomad tuppa, kuhu on müra vähem kosta. Samuti on tema sõnul hea, kui loom ei pea sel ajal üksinda olema. Ta tunneb end turvalisemalt, kui inimene tema juurde jääb ja teda vajadusel rahustab. Metsoja sõnul võib loomade rahustuseks mängima panna ka muusika.

„Kui loom paanikahoos siiski põgeneb, aitavad lemmikut leida talle paigaldatud mikrokiip ja andmed lemmikloomaregistrites," ütles Metsoja.

Tagid:
ühiskond, põgenemine, müra, ilutulestik, loomad, koer, aastavahetus, Eesti Loomakaitse Selts, Eliisa Metsoja, Eesti

Peamised teemad