14:30 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Ühiskond
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
145123

Mis on lihtsam: kas muuta migratsioonipoliitikat või hirmutada omasid, et võõradki kardaksid? Rootsi parlament valis teise variandi ja võttis vastu seaduse "seksiga nõustumise" kohta

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Rootsi Riksdag reageeris lõpuks ometi oma kodanike arvukatele protestidele Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast saabunud pagulaste seksuaalkuritegude vastu. 2018. aasta juulist jõustub riigis uus seadus, mille kohaselt ei tohi ükski suguakt – ei juhuslik ega isegi "abieluliselt plaanipärane" – toimuda ilma partnerite "ühemõttelise nõusolekuta", kirjutab väljaanne The Local.

Stokholm
© Sputnik / Сергей Гунеев

Berliin loob uusaastapidustustel naiste turvatsooni >>

Kas suvatsevad sellele seadusele alluda ka noored "võõrsilt pärit vägistajad", kes oma enamuses ei õpi rootsi keelt ega vaeva ennast enese vaoshoidmisega –, selle üle on tolerantsed skandinaavlased nähtavasti kõige vähem mõelnud. Nagu ütles pärast järjekordset pagulase sooritatud vägistamisjuhtumit Rootsi peaminister Stefan Löfven, "niivõrd sünge pilt ei saa vastata tegelikkusele." See-eest kommenteeris ta innukalt seadusloome uustulnukat kui "ideaalse tegelikkuse" näidist. Tuleb välja, et kohutavast naeruväärseni on üksainus samm.

"Seksiga nõusoleku" seadusel on Löfveni arvates üksainus eesmärk – "teha inimestele selgeks, et seks peab olema täiesti vabatahtlik. Mõte on lihtne," ütleb peaminister, "sa pead oma partnerilt küsima, kas see inimene soovib seksida."

Беженцы с детьми в транзитном центре для беженцев в районе села Tabanovce, в северной Македонии
© AP Photo / Boris Grdanoski

Aga on kaks asjaolu. Esiteks: seaduse kohaselt peab nõusolek olema saadud sellisel kujul, mida saaks vajadusel kohtus kasutada.

Saksamaa politsei ja meedia varjavad migrantide toimepandud kuritegusid >>

Ükskõik, kas kirjalikult või suuliselt, kuid viimasel juhul on vaja vähemalt kokkuleppe helisalvestust. Erilist pikantsust lisab sellele sättele teine asjaolu: seadus näeb ette sellesama "ühemõttelise nõusoleku" saamise – tähelepanu! – "suguakti kõikide etappide" ajal. Ja igal "etapil" vaikivat nõusolekut arvesse ei võeta – kirglikud pilgud ja mõnuoiged ei loe.

Seksiseaduse arutelu Skandinaavia ajakirjanduses sarnaneb pigem võistlusega teravmeelsuses. Norra ajalehe Aftenposten vaatleja maaliski pildi kujutletavast seigast seaduskuulekate Rootsi kodanikega.

Prantsusmaa hakkab kuriteo sooritanud illegaale välja saatma >>

Tsiteerime: "Kas hakkame nahistama?… Vabandage, ma pean paluma teil selgelt vastata "jah" või "ei". Ega te pahaks pane, kui salvestan selle videole?… Praegu ma kavatsen lõpetada eelmängu peasilitusfaasi ja minna üle teie rindadele… Ma tõlgendan seda nii, et me oleme jõudnud vastastikusele nõusolekule selles, et "see" võib toimuda… Kas ma saan olukorrast õigesti aru?"

"Kogu suguakti vältel tuleb olla veendunud, et teine seda soovib, vastasel juhul on tegemist kuriteoga," ütles Stefan Löfven. Mis siis ikka, näidake eeskuju, härra peaminister, ja niiviisi, et ka Rootsi aafriklased mõistaksid!…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
seksikaitse, seks, migrandid, migratsioonipoliitika, naised, ühiskond, pagulased, Riksdag, Stefan Löfven, Rootsi

Peamised teemad