05:59 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Õigeusklikud tähistavad jõule, illustratiivne foto

Peaminister soovis õigeusklikele häid jõule vene keeles

© Fotolia / Ksenona
Ühiskond
lühendatud link
17011

Pühapäeval, 7. jaanuaril on õigeusu jõulud. Peaminister Jüri Ratas pöördus Eesti õigeusklike poole ja soovis häid jõule vene keeles

TALLINN, 6. jaanur — Sputnik. Õigeusklike, kaasa arvatud kreeka õigeusklike ja kopti kristlaste jõulud on 7. jaanuaril, kuna neis kogukondades kehtib Juliuse kalender. Venemaal ja mujal, ka Eestis, peavad õigeusklikud 6. jaanuaril jõulujumalateenistusi. 

Peaministri Jüri Ratase videopöördumine venekeelse elanikkonna poole:

Kristlikus maailmas on tänapäeval kasutusel kaks kalendrit: 46. aastast kasutusel olev Juliuse ehk nn vana kalender ja 16. saj kasutusele võetud Gregoriuse ehk nn uus kalender.

Pühade ajal reisimine kasvas 40% >>

Kui Gregoriuse kalender 1582. a kehtestati (põhjuseks Juliuse kalendri mahajäämine tegelikust tähtede seisust), oli kahe kalendri vahe 10 päeva. See vahe on kasvanud tänaseks 13 päevani. 2100. a pikeneb vahe aga juba 14 päevani.

Näiteks kui uue kalendri järgi sündis Kristus 25. detsembril, siis vana kalendri järgi peetakse seda 7. jaanuaril. Jaanipäeva peetakse vastavalt 24. juunil ja vana kalendri järgi 7. juulil.

Laias maailmas tähistati jõule
© AFP 2018 / Louai Beshara

Alates 2012. aastast on meil Eestis kasutusel nn lääne segakalender, kus suur paast, ülestõusmispühad ja sellega seotud pühad on Juliuse (vana) kalendri järgi. Kuupäevalised (jõulud, jaanipäev, maarjapäevad, pühakute mälestuspäevad jm) on aga Gregoriuse (uue) kalendri järgi.

Eestis elab arvukalt venelasi, kes tähistavad kiriklikke jõule Juliuse kalendri järgi alles jaanuaris, Gregoriuse kalendri kolmekuningapäeva aegu. Samuti kaasnevad õigeusu jõuludega mõnevõrra teistsugused kombed.

Kolmekuningapäev ehk Kristuse ilmumispüha >>

Venemaal on kombeks koguneda kirikutesse, mis on kaunistatud kuuskede, lillede ja värviliste tuledega. Seal lauldakse jõululaule. Õhtul on kavas pidulik õhtusöök, kus süüakse hane- või sealiha. Põrandad ja lauad on kaetud heintega, mis peaks tooma õnne.

Venemaal on ametlik pühadeaeg 31. detsembrist kuni 10. jaanuarini.

Tagid:
õigeusklik, jõulud, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  34
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27