10:32 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Psühhiaater ja psühhoterapeut Vladimir Kukk

Psühhiaater Kukk: kuidas avastada oma lapses leiutaja-anne

© Фото: личная страница Владимира Кукка в Facebook
Ühiskond
lühendatud link
7010

Ülemailmse lapsleiutajate päeva puhul, mida tähistatakse 17. jaanuaril, pöördus Sputnik Eesti psühhiaater Vladimir Kuke poole selgitadamaks, kuidas lapsevanemad saavad oma lapses neid või teisi võimeid avastada

ТАLLINN, 17. jaanuar — Sputnik, Angelina Mandrõka. Iga arukas lapsevanem unistab sellest, et tema laps saaks elus edukalt hakkama ja leiaks oma kutsumuse, kuid kaugeltki igaüks ei tea, kuidas väikelapses kõige varasemast põnnipõlvest peale tema annet avastada ja kuidas seda edasi arendada.

Psühhoterapeut: vilets mälu on lapse puhul parandatav >>

Psühhiaater ja psühhoterapeut Vladimir Kukk ütles portaalile Sputnik Eesti, et tal on neli poega ja igaüks neist on omal viisil andekas.

Tema sõnul on ta vanim poeg suurepärane tootmisjuht, teine poeg on andekas muusikavallas, kolmas on ennast leidnud nimelt leiutustegevuses. Kui ilmusid esimesed droonid, konstrueeris ta omal käel lennuaparaadi, mis näitas suurepäraseid lennuvõimeid. Neljandast pojast on saanud tuntud fotokunstnik, kelle töid on olnud rahvusvahelistel näitustel ja isikunäitustel Tallinnas.

"Oma kogemusest isana ning nüüd juba ka vanaisana võin lapsevanematele soovitada kasvatada oma lapsi hooles ja armastuses. Arendage neis iseseisvust, uudishimu ja tööarmastust. Lugegu nad rohkem ja tehku sporti, kuna kehaline koormus kujundab iseloomu," ütleb Kukk.

Ta märkis, et kui laps peab lugu loodusest ja loomingust, siis on see üks eeldusi leiduriande arendamiseks. Tingimata tuleb mängida oma lastega arendavaid mänge, lugeda neile muinasjutte ja võtta osa kõigist nende kooliasjadest.

Andest üksi on vähe

Vladimir Kukk leiab, et iga laps on andekas ja looduse poolt õnnistatud, seda tuleb vaid temas märgata. Ei maksa unustada, et ande kaudu saavad lapsed ennast teostada. Kuid sellest üksi on vähe. Kasvatus tähendab lapsele nende üldinimlike väärtuste ja kõlbeliste orientiiride edasiandmist, mille abil isiksus suudab oma elu tulevikus edukalt üles ehitada.

"Niinimetatud raskeid lapsi ei ole olemas, on ainult rasked vanemad. Kõik raskused tekivad siis, kui kasvatus rajaneb piirangutel, keeldudel ja karistustel," lausus psühhiaater.

Tema sõnul kutsuvad autoritaarsed kasvatusmeetodid esile protesti, sõnakuulmatust ja kangekaelsust. Lapsel pole ennast enam millegagi kaitsta ning seetõttu valib ta niisuguse käitumisviisi. Elurõõmsatel, avatud ja enesekindlatel lastel kujunevad head suhted eakaaslastega ning nad jõuavad koolis hästi edasi. Ärevil, enesekindluseta ja endassesulgunutel on aga raskusi eakaaslastega suhtlemisel ja nad õpivad koolis kehvasti.

Kui õpetada last olema väärikas, iseseisev, endast ja teistest lugu pidama, enda õiguste eest seisma, oma valikute eest vastutust kandma ja ühtlasi oskama oma isiklikku aega korraldada, siis ei pruugi oma järeltulija tuleviku pärast muret tunda. Ideaalseid inimesi ei ole olemas, kuid selle poole tasub vähemasti püüelda.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Pressmaster

Arendame oma lapse võimeid

Tänapäeval leidub meie riigis hulgaliselt igasuguseid võimalusi loominguga tegelemiseks: ateljeed, huviringid, lasteklubid ja palju muud. Kukk nentis, et lastele tuleb tingimata anda võimalus ennast leida. Millega iganes laps ei tegeleks, tähtis on see, et ta usuks, et tal kõik õnnestub.

Toetage oma lapse mis tahes harrastusi. Näiteks kui lapsele meeldib legosid kokku panna või teise mänguasju kokku-lahti monteerida, siis valige tema jaoks tehnilise loomingu huviring – võib-olla sirgub temast tulevikus tõeline leiutaja.

Õppige kuulama ning mis peamine – kuulma oma last. Las ta väljendab vabalt oma soove ja huvisid. Ärge sundige lapsele peale oma vaatenurka ja ärge püüdke tema kaudu oma unistusi teostada. Andke lapsele võimalus tegelda sellega, mis on just tema jaoks huvitav.

"Mitte mingil juhul ärge kritiseerige lapsi juhul, kui ettevõetu ei osutunud nii edukaks, nagu te lootsite. Vastupidi, kiitke poega või tütart, julgustage ja toetage teda jõupingutuste ja soovi eest millegagi iseseisvalt hakkama saada," märkis spetsialist.

Mitte kunagi ärge võrrelge oma last teistega ja ärge kahelge tema võimalustes. Vastasel juhul võib laps kaotada tegutsemishuvi. Kui olete otsustanud panna lapse loomingulisse huviringi, siis tingimata valmistage teda selleks ette. Pole liiast talle selgitada, miks ta peab õpetajat kuulama ja milliseid tulemusi ta edaspidi võib saavutada, kui hakkab nendel või teistel kursustel käima.

Eksperdid võtavad käsile koolikiusamise tõkestamise >>

Kui on juhtunud nii, et laps keeldub ringitundides käimast, püüdke välja selgitada sellise käitumise põhjused. Parem on õigel ajal harrastust vahetada, kui sundida last tegelema sellega, mis talle ei meeldi või huvi ei paku.

Tagid:
huvid, kasvatamine, andekad, vanem, pere, laps, lapsleiutajate päev, Vladimir Kukk, Eesti

Peamised teemad