10:08 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Ühiskond
lühendatud link
5320

Esmaspäeval veidi pärast keskpäeva toimus Tallinnas, Mustamäel Vilde tee ümbruses koerarünnak, mille käigus suur, bokseri-laadne võitluskoer ründas nelja liigikaaslast ning nendega kaasas olnud peremehi

TALLINN, 20. jaanuar — Sputnik. Rünnak toimus umbes kahe tunni jooksul, kõigi rünnete puhul ilmus koer välja ootamatult ning asus koheselt ründama, puredes nii loomi kui inimesi, edastab Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet.

Munitsipaalpolitsei Mustamäe piirkonnatöö peainspektor Anna Elzeri sõnul pole nii mastaapset koerarünnet varem ette tulnud. Tänaseks on avalduse teinud neli koeraomanikku, kuid Vilde tee Loomakliiniku andmetel on esmaabi osutatud viiele, arvatavalt sama ründekoera ohvrile.

Meriväljal algas koera aasta koeraründega >>

Lisaks koertele said kannatada oma lemmikut kaitsma asunud peremehed, kellest üks sai pureda nii näkku kui kätte. Vaid üks koeraomanik pääses vigastuteta ja seda tänu paksudele talveriietele.

Händler Marina Tofantšuk
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kõige tõsisemalt sai kannatada pisike pikakarvalise taksi, kelle esmased ravikulud ulatusid 180 euroni ning kelle loomakliinikust väljastatud tervisetõendil seisab: "Väga suur, umbes 8 cm sügavune auk saba juurel, ulatub pärakuni – puhastatud, värskendatud õmmeldud".

Üks koertest sai rängalt pureda koonu ja ülejäänud keha erinevates piirkondades.

Tegemist on mõned kuud tagasi varjupaigast võetud koeraga, kes omaniku sõnul end kodus igati eeskujulikult üleval on pidanud. Lisaks koerale on peres ka kass, kellega koos sõbralikult ühte tuba jagatakse.

Koer on tavaliselt toas kinni, aga esmaspäeval, kui majja uut köögitehnikat toodi, kasutas koer hetke ning pistis jooksu. Umbes kahe tunni pärast tuli ta ise koju tagasi.

"Mis pani siiani koduses miljöös rahulikku ja sõbralikku koera agressiivselt käituma, on ka peremehele siiani arusaamatu. Ta kahetseb südamest ning on juhtunust sügavas stressis. Terve pere istus õhtul koos ja arutas, mida edasi teha. Praegu on kaalumisel koera varjupaika tagasi andmine," ütles Elzer.

"Soovitasin neil enne lõpliku otsuse tegemist nõu pidada loomakliiniku spetsialistidega, kes koerte psühholoogiat paremini tunnevad. Minu teadmiste põhjal koerad toime pandud vale karistust või väärkohtlemist ei unusta. Inimene on võimeline andestama ja unustama, aga koer mitte," ütles Elzer.

"Panen kõigile koeraomanikele südamele – olge tähelepanelikumad ja tegelge oma lemmikutega, kui te ta kord juba oma pere liikmeks olete võtnud. Õppige teda tundma, jälgige tema reageeringuid, tegelege temaga. Kui olete võtnud koera ja veel ei ole tema iseloomus täit selgust saanud, siis viige koer välja suukorvistatult," sõnas Elzer.

"Nagu välja tuleb – kodus pehmeke ja armas loomake võib väljas muutuda agressiivseks ründajaks. Koerad võivad käituda ettearvamatult, sellega tuleb arvestada ja ennetada," lisas Elzer.

Tema sõnul on loo juures siiski ka midagi positiivset – nimelt tulid kahel korral koerarünnet märganud inimesed ründe alla sattunutele kiiresti appi, sealhulgas ka kaks mööda sõitnud autojuhti. 

Meriväljal algas koera aasta koeraründega

Rattaga kaupluses käinud noormeest ründas 2. jaanuari keskpäeval ootamatult peremeheta koer, vahendas Sputnik Eesti aasta alguses.

Nägemispuudega inimesed saavad taotleda juhtkoera, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Koer oli helepruuni värvi tumeda varjundiga. Alguses proovisin koera eest ära sõita, ta proovis mind hammustada vasakust jalast, aga sain jala eest ära tõmmata. Seetõttu kaotasin tasakaalu ja kukkusin vasakule küljele, ratas lendas üle minu, jope lõhki, jalg katki, ostud pilla-palla maas," kirjeldas juhtunut Reigo (nimi muudetud) oma avalduses munitsipaalpolitseile.

Meriväljal kimbutab inimesi uus terrorkoer >>

Vaatamata saadud põrutusele jõudis noormees end püsti ajada ja enne järgmist rünnet kõveraks väändunud lenkstangiga ratta kaitseks enda ja koera vahele tõsta.

Vihjeid tuli ka ennem

Mupo Pirita piirkonnatöö peainspektor Anne Järve sõnul on Pirita-Meriväljal lemmikloomadega toimuv muutunud täiesti kontrollimatuks. Möödunud aasta esimeses pooles tegeles ta mitu kuud koera otsimisega, kes sarnases nii välimuselt kui ründe iseloomult käesolevaga — ka siis ründas samalaadse välimusega loom ootamatult jalgratturit, tekitades ohvrile raskeid vigastusi.

Mupo: Pirita-Viimsi kandis liigub inimesi ründav koer >>

Kuigi vihjeid tuli mitmeid, jäi koer ja tema omanik tabamatuks. Lühikese aja pärast järgnes räige rünne kahele taksikoerale, kellest üks sai põgenema, kuid teine sai rängalt pureda. Koera rünnet pealt näinud tüdruk aga sai emotsionaalse šoki ja vajas psühholoogilist abi.

"Minu 13 aastat Pirital töötatud aja jooksul pole koerapidajatega varem nii palju probleeme olnud," räägib Järve. Möödunud aastal laekus Pirita piirkonnainspektoritele 90 avaldust, millest 1/3 ehk 30 olid seotud koertega — olgu siis haukuvad, hulkuvad, ründavad või hammustavad koerad.

"Peaaegu iga Pirita-Merivälja kandis tehtud patrullsõidu ajal näeme 1-2 lahtist koera, olgu siis peremehega jalutamas või päris omapäi luusimas," lisas Järve.

Tagid:
koerarünne, lemmikloom, ühiskond, koer, rünnak, MUPO, politsei, varjupaik, Anna Elzer, Eesti, Tallinn

Peamised teemad