21:39 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Ühiskond
lühendatud link
4710

Miljardär George Soros kutsus Davosis toimuval maailma majandusfoorumil üle karmistama kontrolli tehnika- ja sotsiaalmeediahiiglaste üle

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. Miljardär George Soros võrdles Davosi maailma majandusfoorumil internetihiiglasi nagu Facebook, Google ja Twitterit hasartmängufirmadega ning ütles, et nende tegevus kahjustab jäädavalt inimeste tähelepanuvõimet, vahendab Pealinn.

"Nad ehitavad oma teenused teadlikult selleks, et nad kasutajates sõltuvust tekitaks," vahendas Bloomberg Technology Sorose sõnu. "See on väga kahjulik, eriti noortele."

"Facebook Inc ja Google on monopolid, kes teevad kõik, et kasutajatel nende teenustest sõltuvus tekiks," ütles ta.

Soros on mures ka ohuga, et suured sotsiaalmeedia- ja tehnikafirmad sõlmivad "ebapühasid liite" riikidega nagu Venemaa ja Hiina, luues nii "totalitaarse kontrolli võrgustiku".

Uuring: eestlased loobuks enne seksist kui nutitelefonist >>

Sorose sõnul pole Facebooki ja teiste sarnaste ettevõtete taga olev "võrgustiku efekt" jätkusuutlik ning ennustas, et Facebookil saavad "kolme aastaga inimesed otsa, keda enda usku pöörata". 

Tööstusharu muutumine on Sorose sõnul kaasa toonud sotsiaalmeediaettevõtetes uue ärimudeli kasutusele võtmise, mis ei põhine enam ainult reklaamitulule vaid andmete ära kasutamisele, teenuste pakettidesse jaotamisse ja "diskrimineerivale hinnastamisele".

Soros usub, et nende ettevõtete monopolistlik domineerimine saab peagi murtud regulatsioonide ja maksustamise poolt ning et Euroopa Liidu konkurentsi juht Margrethe Vestager "saab nende vihavaenlaseks".

"Fakt, et neile kuulub turumonopol teeb neist avalikud teenused ja nendele peaks olema karmimad regulatsioonid, mille eesmärk on konkurentsi, innovatsiooni ning ausa ja universaalse ligipääsu tagamine," ütles Soros. "Davos on hea koht teatamaks, et nende päevad on loetud."

Noored alustavad ja lõpetavad suhteid internetis >>

Briti psühholoog Martin Graff Lõuna-Walesi Cardiffi ülikoolist rääkis, milliseid negatiivseid tagajärgi võivad tuua romantilistele suhetele nn mikroskoopilised truudusemurdmised suhtlusvõrgustikes, vahendas Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Eestlased soetasid mullu mobiiltelefone 115 miljoni euro eest, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгения Новоженина

Turu-uuringufirma GfK Retail and Technology andmetel osteti Eesti jaemüügiturul 2017. aastal 402 000 uut mobiiltelefoni, kokku 115 miljoni euro eest. Uute telefonide müügikäive kasvas seejuures pea 6%.

Võrreldes 2016. aastaga osteti 2600 mobiiltelefoni vähem, kuid rahaliselt kulutati 6 miljonit eurot rohkem. Tele2 müügi- ja turundusdirektori Kristjan Seema sõnul kinnitab müügikäibe kasv, et Eesti tarbijad eelistavad üha kallimaid seadmeid.

Venemaal tahetakse keelata lastel sotsiaalvõrgustikke kasutada >>

Küsitlusfirma Norstat viis läbi uuringu, mille kohaselt on uskumatult palju eestlasi ja eriti noori nõus loobuma pigem nii koduloomast, hambaharjast või seksist kui internetiühendusega nutitelefonist.

Samal teemal

Euroopa Komisjon määras Google'ile 2,4 miljardi eurose trahvi
Eesti elanike lemmikbrändid on Google ja Kalev
Siseminister kohtub Google, Facebooki ja Twitteri esindajatega
Google sekkus USA presidendivalimistesse: otsingumootor "eelistab" oma kandidaati
It's Just Business. Google töötas Süüria vajadusteks välja "erilise" rakenduse
Facebook soovib oma kahe miljardi kasutaja arvamust
Facebook võtab kasutusele libauudiste märgistamise mehhanismi
Facebook kuulutas ekslikult elus kasutajad surnuks
Tagid:
hasartmäng, sõltuvus, ühiskond, majandus, majandusfoorum, Facebook, Google, George Soros, Davos

Peamised teemad