18:37 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Ühiskond
lühendatud link
2110

Värskest uuringust selgub, et emad töötavad keskmiselt nädalas 98 tundi, mis on üle kahe korra rohkem kui kaks täistöökohta

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik. Emade tööpäev algab tavaliselt veidi peale kella kuut hommikul ja lõppeb alles pool üheksa õhtul ning ka nädalavahetusel ei saa emad täiesti vabu päevi, vahendab Pealinn viitega portaalile EssentialKids.

Lapse eest hoolitsemine peaks jagama ema ja isa vahel >>

USA teadlaste uuringus jälgiti 2000 töötavat ema, kelle lapsed olid vanuses 5 kuni 12. Uuringus leiti, et emade tööpäev algab keskmiselt kell 6.23 ja lõpeb 8.31 õhtul — seega emade tööpäev kestab 14 tundi.

Kuna emad tegelevad peale oma tavaametile nii mitmete muude ülesannetega, tähendab see teadlaste hinnangul, et nad töötavad selles ajavahemikus vahetpidamata ning nädalavahetusi nad vabaks ei saa.

"Uuringu tulemused näitavad, kui pingeline emaroll on ning kuidas see koosneb lõputust ülesannetelaviinist," ütles uuringu tellijate Welch'si esindaja Casey Lewis.

Uuringust selgus, et 40 protsenti emadest tunneb, et nende elu koosneb lõppematutest kohustustest ja ülesannetest, aega enda jaoks leiab keskmine ema päevas vaid tunnikese, kuid selle alla loetakse ka kasvõi lihtsalt duši all käimine — iga teine minut emade päevast kuulub kellegi teise huvide eest hoolitsemisele.

Soome vald maksab iga lapse kohta 10 000 eurot toetust >>

Vanemapuhkuste ja hüvitiste süsteemi täiustamine

Riik on täiustamas vanemapuhkuste ja hüvitiste süsteemi, et soodustada töö ja pereelu ühitamist ning hoolduskoormuse võrdsemat jaotumist vanemate vahel, seisab Sotsiaalministeeriumi kodulehel.

Eesti väljakutse on leida viise, kuidas soosida ja toetada laste saamist ning anda samal ajal peredele piisav paindlikkus võimalusel ka töötamiseks ja hoolduskoormuse jagamiseks.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Pressmaster

Vanemahüvitise peamine eesmärk on säilitada riigi toetuse andmisega varasem sissetulek ning toetada töö- ja pereelu ühitamist. Praegu vanemapuhkuseid ja nendega kaasnevaid rahalisi toetusi reguleerivad seadused võiksid seepärast olla perede jaoks paindlikumad.

Vanemapuhkuste ja —hüvitiste süsteemi kaasajastatakse >>

Hoolduskoormusest tingitud karjääripausid puudutavad seni eelkõige naisi, soodustades sellega ebavõrdsust tööturul. Teiste riikide kogemus on aga näidanud, et isade suuremal osalusel lapse hooldamises on positiivne mõju naiste tööhõivele, sündimusnäitajatele ning lisaks aitab kaasa ka lähedasema suhte tekkimisele isa ja lapse vahel.

Tagid:
ühiskond, kodu, lapsed, kohustus, tööpäev, koormus, ema, perekond, uuring, Casey Lewis, USA, Eesti

Peamised teemad