03:38 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Ühiskond
lühendatud link
4210

6. veebruaril tähistatakse 156 riigis rahvusvahelist turvalise interneti päeva. Sel aastal on tähelepanu all turvalise internetikultuuri loomine ning iga inimese panus selles

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Tänavuse turvalise interneti päeva teemaks on "Loo, suhtle ja jaga lugupidavalt: parem internet saab alguse sinust". Päeva tähistamiseks toimub konverents, kus põhitähelepanu all on internetis käitumise kultuur.

Uuring näitab laste vaimsete probleemide kasvu >>

Tänavune teemapüstitus julgustab kõiki inimesi kasutama tehnoloogiaid vastutustundlikumalt, suhtuma veebimaailma näilisse anonüümsusesse kriitiliselt ning suhtlema üksteisega lugupidavamalt.

"Internetil on tänapäeval väga suur võim, kuid parem internet saab alguse igaühest meist," ütles Lastekaitse Liidu juhataja Tõnu Poopuu, kelle sõnul on interneti suhtluskultuuris mitmeid valukohti. "Kui kõik internetikasutajad tunneksid enda tegemiste ees isiklikku vastutust, võiks internet olla eelkõige koht üksteise toetamiseks ning küberavarustes oleks vähem kurjust ja kiusamist."

"Veebikiusamisega võitlemiseks peame arendama noorte sotsiaalseid oskusi, et nad oskaksid veebis käituda, aga ka ohtusid ära tunda ja neist hoiduda. Endiselt leidub liiga palju noori, kes pahaaimamatult veebisõpru usaldavad, enda kohta delikaatset infot jagavad ning nii kiusamise või suisa väljapressimise ohvriks langevad," ütles Politsei- ja Piirivalveameti veebikonstaabel Maarja Punak.

Veebikonstaabel kinnitas: Eestisse on jõudnud ohtlik lastemäng >>

Tema sõnul on neljandik õpilastest näinud nende jaoks sobimatu sisuga materjale. Samuti on iga neljas kooliõpilane veebis küberkiusamist kogenud. "Üha enam langetakse internetis kiusamise või seksuaalkuriteo ohvriks endast alasti piltide või videote jagamise tõttu," lisas veebikonstaabel.

Turvalise interneti päeva tähistamiseks toimub täna konverents "Parem internet algab sinust", mis saab teoks Lastekaitse Liidu, Telia ja Eesti Informaatikaõpetajate Seltsi koostöös. Konverentsi fookuses on internetis käitumise kultuur, vastutus ja hoolimine.

Lisaks konverentsile toimuvad turvalise interneti päeva üritused erinevates koolides, lasteaedades ja noortekeskustes üle Eesti. Registreeritud üritusi saab vaadata interaktiivselt kaardilt projekti "Targalt internetis" veebilehel.

Projekti "Targalt internetis" www.targaltinternetis.ee viivad koostöös ellu MTÜ Lastekaitse Liit, Haridustehnoloogia Sihtasutus, Lasteabitelefon 116 111 ja Politsei- ja Piirivalveamet. Projekti tegevusi finantseerib 50% ulatuses Euroopa Liidu Euroopa Ühendamise rahastu programm.

Rahvusvahelise uuringufirma Norstat küsitluse kohaselt on 11 protsenti 9–14-aastastest Eesti lastest suhelnud läbi interneti täiskasvanuga, keda nad ei tunne, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Sotsiaalvõrgustikud on saanud pedofiilide põhiliseks tööriistaks >>

Uuringust selgus, et 36% Eesti lastest keelduks võõraste täiskasvanutega internetis suhtlemisest, kui viimased nende poole pöörduks, aga 15 protsenti oleks nõus. 35% Eesti lastest tunnevad end internetis ebaturvaliselt ning turvatunnet ohustavad internetis levivad valed ja viirused.

Tele2 tellitud tarbijakäitumise uuringust selgub, et 31 protsenti 16–24 ning sama suur osa ka 25–34-aastastest on kasutanud kaaslase leidmiseks kohtingurakendusi. Küsitlusfirma Norstat oktoobris läbiviidud küsitlusest selgub, et noorte seas on interneti teel romantiliste suhete loomine kui ka lõpetamine väga populaarne, vahendas Sputnik Eesti.

Värske, üle miljoni osalejaga uuring paljastab, et teismelised, kes on oma nutitelefonide külge justkui liimitud on märgatavalt õnnetumad kui nende eakaaslased, kes digitaalmeedias vähem aega veedavad.

Üle miljoni USA teismelise seas läbi viidud uuringu autor Jean Twenge usub, et digitaalmeedia kasutamise ja õnne võti on tarbimise piiramises.

Uuring näitab laste vaimsete probleemide kasvu >>

"Mõistlikuks eesmärgiks oleks veeta mitte üle kahe tunni päevas digitaalmeedias ja suurendada võiks seda aega, mis veedetakse sõpradega näost näkku suheldes ja end liigutades, need mõlemad on seotud õnnetunde suurenemisega," ütles Twenge, kes on San Diego osariigi ülikooli psühholoogia professor, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari lõpus.

Tagid:
konverents, noored, lapsed, kuupäev, turvalisus, internet, Lastekaitse Liit, Tõnu Poopuu, Eesti

Peamised teemad