13:59 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Ühiskond
lühendatud link
5530

Hiina teaduste akadeemia teatas, et Shanghai teadlased on Dolly-nimelise lamba kloonimise meetodil klooninud esmakordselt kaks pikasabalist makaaki

TALLINN, 11. veebrual — Sputnik. Internetti postitati otsekohe liigutavad fotod ja vidieod „kopeeritud" primaadipoistega. Ent kuni arvutivõrgu kasutajad neid imetlesid, asus Vatikan häirekella lööma: tühised kloonid on ohuks kogu maailmale, teatab RIA Novosti.

Sellest, millega kloonitud primaadid meid ohustavad ja kas on võimalust, et religioonid samalaadseid katseid inimesega heaks kiidavad, on juttu RIA Novosti artiklis.

 

Ohtlikud makaagid

Vatikani ekspert bioeetika küsimustes Elio Sgreccia leiab, et ahvide kloonimises midagi head ei ole.

"Kahtlemata kujutab üleminek lambukese Dolly luurest teiste loomade, nüüd juba ahvide, seega inimesele lähemate primaatide kloonimisele endast tõelist sekkumist kogu inimkonna tulevikku," tsiteerib Vatikani esindajat agentuur AdnKronos.

Sgreccia väljendas ühtlasi kartust, et teokssaanud kloonimine osutub viimaseks sammuks enne inimese „kopeerimist", mida roomakatoliku kirik iialgi heaks ei kiida. Lisaks sellele märkis Vatikani esindaja, et ehkki kirik mõistab inimese kloonimise hukka, siis samalaadsete protseduuride suhtes loomadega tal seniajani ametlikku seisukohta ei ole.

Клонированные макаки  Чжун Чжун и Хуа Хуа
© REUTERS / HANDOUT
Shanghai teadlased on Dolly-nimelise lamba kloonimise meetodil klooninud esmakordselt kaks pikasabalist makaaki.

Valu ja kannatus, aga mitte elu

Samalaadset seisukohta toetab ka Venemaa õigeusu kirik. Sinodi noorsooasjade osakonna ekspert, Moskva piiskopkonna nõukogu misjoni- ja katekismusekomisjoni liige munkpreester Dimitri (Peršin) teatas, et oma suhtumist kloonimisse on Vene Õigeusu Kirik väljendanud oma peapiiskoppide nõukogu poolt 200. aastal vastu võetud "Sotsiaalse kontseptsiooni alustes".

"Asi on selles, et õigeusu kirik tõmbab piiri inimelu kui sellise, mis vajab erilist hoolt ja kaitset, olles kutsutud ja seatud igavikulisusele, ja loomade maailma vahele. Seegi vajab tähelepanu ja hoolitsust, kuid pärast pattulangemist on lubatud kasutada taimi ja loomi inimese tarvidusteks," ütleb munkpreester Dimitri (Peršin).

Tema sõnul on isegi loomadega "äiesti lubamatud eksperimendid, mis tekitavad valu ja kannatusi, mida olnuks võimalik vältida." Kuid „siin jääb siiski ruumi teaduslikele uuringutele, teaduslikele otsingutele." Kiriku esindaja märkis, et iseendast ei kätke primaatide „kopeerimine" siiski "veel "otsest ohtu inimkonnale ja võib teenida mis tahes teaduslikke eesmärke."

"Aga inimese kloonimine heidab selle, kes saab kloonitud, kannatuste küüsi. Loomade kloonimisel tekitatakse oluline protsent invaliidust. Antud hetkel mingisuguseid andmeid selle kohta, et seda õnnestub vältida, meil ei ole. Kloonimise tulemusena sünnivad loomad tõsiste kõrvalekalletega paljude põhiliste elundisüsteemide talitluses. Allutada säärastele kannatustele ja valule inimest, küsimata tema eelnevat nõusolekut, on lubamatu. Ent nõusolekut saada on võimatu, kuna inimene tekib alles säärase eksperimendi tulemusena," rõhutab vaimulik.

Ta märkis ühtlasi, et inimese kopeerimise eesmärgid vaevalt küll õilsaiks osutuvad. „Kõik põhjendused viitavad kloonitud inimese kasutamisele teiste inimeste huvides. Kas nagu toormena võõraste inimeste elupäevade pikendamiseks või vahendina mingisuguste tellija enese probleemide lahendamiseks. Niisugune suhtumine inimesse on põhimõtteliselt vastuvõetamatu," lausus agentuuri usutletav kokkuvõtteks.

"Saatan on neid eksitanud"

Islami ühiskonnas ei ole samuti loomade kloonimise suhtes ühist arvamust. Mõned leiavad, et kui see on kogu inimkonnale kasulik, siis tohib katseid teha," nendib Muskva mufti, Venemaa moslemite vaimuliku kogu juht Albir Krganov.

Seevastu inimese "kopeerimine" on islamis rangelt keelatud.

"Inimese lõi Jumal. Koraanis on öeldud, et Kõigevägevam lõi kõik olendid siin ilmas paarikaupa. Inimese tekitamine läheb vastuollu Kõigevägevama tahtmisega, seetõttu on see keelatud," selgitas mufti.

Ning täpsustas: mõned islamiusku teadlased arvavad, et inimese elundite kloonimine on lubatud. Ootavad ju paljud inimesed elundisiirdamist aastaid või aastakümneidki. Samas on tema sõnul Koraanis kirjakoht, mida võib tõlgendada nii, et kloonimisega sarnaseid tegusid sooritab šaitan, see tähendab — saatan. Et tema õhutab inimesi teda järgima, midagi loomade eri osadest kokku sättima, moonutama Allahi loodut.

"Venemaa traditsioonilised usundid hoiatavad kloonimise eest, kuid teadlased üle kogu maailma tegutsevad jätkuvalt samas suunas. Arstiteaduses käib võidujooks, mis sarnaneb võidurelvastumisega. See on väga ohtlik," usub Krganov.

"On olemas maailma, elusolendite loomise ime. Inimese sekkumine sellesse protsessi on religioosse loogika vaatenurgast naeruväärne. See on Looja õiguste rikkumine. On asju, mida teha ei tohi. Minu meelest on kõik need eksperimendid vastikud. Olen kindel, et tulemuseks on veidrused, veel hullemad kui lammas Dolly puhul. Kahju vaesest lambukesest, aga ahvidest on veel enam kahju," ütles RIA Novostile ajaloolane ning vatikanoloog Aleksei Judin.

Peamised teemad