15:05 06. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7798
Venemaal räägiti EL-ist lähtuvast narkootikumide salakaubandusest, illustreeriv foto

Venemaal räägiti EL-ist lähtuvast narkootikumide salakaubandusest

© Sputnik / Максим Богодвид
Ühiskond
lühendatud link
9412

Euroopa Liidu riigid on juba aastaid olnud üheks piirkonnaks, kus valmistatakse sünteetilisi narkootikume, mida tarnitakse salakaubana Venemaale.

TALLINN, 12. märts — Sputnik. Lisaks sellele veetakse Euroopast sisse hašišit ja kokaiini, teatas RIA Novostile Venemaa välisministeeriumi narkotalituse peavalitsuse (GUNK) ülema esimene asetäitja Kirill Smurov.

Euroopasse on saabumas Afganistani narkootikumide laine >>

"Paljude aastate jooksul on Euroopa Liit olnud üheks piirkonnaks, kus valmistatakse sünteetilisi narkootikume, mida tarnitakse salakaubana Venemaale" ütles Smurov.

Tema sõnul pole narkootikumide Venemaa territooriumile toimetamise kanalid sisuliselt muutunud. Põhiline heroiini ja teiste opiaatide sissevool Venemaale tuleb "põhjamarsruuti" pidi ning läbi Tadžikistani, Kõrgõztani ja Kasahstani alade Afganistanist. Hašišit veetakse sisse põhiliselt Kesk-Aasia riikidest, Põhja-Aafrikast (Maroko), aga ka Euroopast.

"Kokaiini (tarnitakse Venemaale) Ladina-Ameerika riikidest, sealhulgas transiidina Euroopa Liidu riikidest," lisas Smurov.

Narkootikume veetakse transiitkaubana läbi Balti riikide, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Näiteks, 2013. aastal pidasid maksu- ja tolliameti töötajad Peipsi-äärses kalurikülas kinni BMW, mis paar tundi varem oli ületanud Läti piiri. Autosse ehitatud peidikutest avastati 107, 52 kg hašišit. Autojuht pidi selle saadetise sõidutama Hispaaniast Peterburgi.

Narkootikume veetakse transiitkaubana läbi Balti riikide >>

Suurte koguste hašiši vedajaid, kelle marsruut viib Hispaaniast Venemaale, on peetud kinni ka Leedus. Näiteks leidis politsei 2016. aastal ühest autost kurgikoormasse peidetult 300 kg hašišit. Uurijad usuvad, et see narkolaadung oli plaanis viia läbi Läti ja Leedu Venemaale.

Läbi Läti ja Eesti liigub ka ecstasy. Mõisaküla piiripunktis tabati väikekaubiku juht, kes püüdis Lätist üle Eesti piiri tuua 200 liitrit gamma-butürolaktooni — vedelikku uimastava korgijoogi ja ecstasy valmistamiseks.

Pihkva tolliametnikud pidasid kinni Leedu kodaniku, kes püüdis isikliku autoga vedada Venemaale 106 253 ecstasy-tabletti.

Narkootikumide tellimine postiga on kasvanud >>

Eestis on kasvanud narkootikumide tellimine postiga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel. Peamiselt tellitakse posti teel paari grammi kaupa amfetamiini, ecstasy't, kanepit ja hallutsinogeenseid seeni, kuid ka arvestataval hulgal kokaiini, mõnel korral on avastatud ka fentanüüli.

Eesti parlamendi liige Märt Sults
© Sputnik / Вадим Анцупов

Saadetiste alguspunkt on tavaliselt Holland, Suurbritannia, Hispaania, Hiina või USA. Postiga saadetud narkootikumide avastamine on plahvatuslikult kasvanud ja peamiselt tellitakse postiga uimasteid väikses koguses ja tihti selleks, et neid esimest korda proovida.

2017. aastal on maksu- ja tolliamet posti kontrollides leidnud 566 narkootilise aine kahtlusega saadetist. See teeb umbes kaks pakki päevas ja samas tempos jätkates on selliseid leide aasta lõpuks kokku üle 700. Möödunud aastal oli 600 sellist juhtumit, 2015. ja 2014. aastal aga alla 200.

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas uuringut "Eesti täiskasvanud elanike uimastite tarvitamine", mille raames saadetakse ankeedid koju ja e-mailile 5000-le inimesele vanuses 16-64 üle Eesti.

TAI hakkab uurima täiskasvanute uimastitarvitamist >>

Uuringu abil soovib TAI saada teavet inimeste suhtumiste ja hoiakute kohta seoses uimastitega ning saada ülevaadet täiskasvanute suitsetamise, alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamise või mittetarvitamise kohta.

Uuringu tulemused avaldatakse 2019. aasta kevadel.

Tagid:
sünteetilised, salakaubandus, hašiš, narkootikum, krimi, kokaiin, EL, Välisministeerium, Kirill Smurov, Venemaa

Peamised teemad