08:07 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Ühiskond
lühendatud link
11832

Eesti rahvusvähemuste esindajad tõdesid ühes Eesti juhtivas väljaandes ilmunud infograafika puhul nii isiklikku solvangut kui ka rahvustevahelise vaenu õhutamist.

TALLINN, 20. märts — Sputnik. Ajalehe paberväljaandes 19. märtsil ilmunud illustratsioon "Valijate hinnangutes peegeldub lauskriitiline hoiak" esitleb märtsis toimunud sotsioloogilise küsitluse tulemusi toetuse kohta ametisolevale valitsusele. Seal olid Eesti rahvusvähemuste esindajate iselomustuseks kasutatud sümbolina punase viisnurga ning sirbi ja vasara kujutist.

NSVL-i sümboolika Postimehes: toimetus palus vabandust >>

Инфографика в газете Postimees
© Фото : Скан инфографики из газеты Postimees
Postimehes ilmunud illustratsioon

Üllitise on juba hukka mõistnud Eesti valitsusjuht Jüri Ratas. Ning Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar avaldas oma Facebooki-lehel vabandussõnad, kuid esitas need ainult oma ajalehe lugejatele: "Tänases Postimehe paberlehes on ilmunud graafikuelement, mis ei kajasta kuidagi Postimehe toimetuse seisukohti. Tegu oli tähelepanematuse ja graafiku ebaõnnestunud ikoonivalikuga. Mul on siiralt kahju ja vabandan Postimehe lugejate ees."

Eesti Vähemusrahvuste Koja juht Rafik Grigorjan teatas uudisteportaalile Sputnik Eesti, et niisugune artikkel teda ei üllatanud. Grigorjani väitel ei avaldata sedasorti materjale Postimehe veergudel sugugi esmakordselt, vaid see on saanud juba väljaande inetuks tavaks.

Mis on viltu Eesti rahvusvähemuste kojas >>

Rafik Grigorjani kui Vähemusrahvuste Koja esindaja jaoks on rahvusvähemuste tähistamine viisnurga ning sirbi ja vasaraga solvav, Eesti elanikele muulasest negatiivse kuvandi loomine on aga mitte ainult ebameeldiv, vaid ka tervikuna arulage.

"Aga see on tolle ajalehe poliitiline pale, ta on pidevalt säärasel seisukohal. Ja see ei ole sõnavabadus – see on karistamatus ja taktitus, mille me peame hukka mõistma. Kutsun kogu avalikku arvamust üles täie rangusega niisugustele eesti ajakirjanduses ilmuvatele asjadele vastu astuma, me peame neile vastu seisma," teatas Rafik Grigorjan.

Teisiti kui rahvustevahelise vaenu õhutamiseks niisugust infograafikat nimetada ei saa, leiab Grigorjan.

"Käib ühe rahvuse vastandamine teisele vähemusrahvuste alandamise arvel, kusjuures kõigi suhtes ühevõrra, ühtekokku. Niisugune käitumine peab leidma kajastuse seadusandluses, et inimesed teaksid, mis neid ootab, kui nad hakkavad tegelema rahvustevahelise vaenu õhutamisega. See peab olema karistatav," lisas Vähemusrahvuste Koja esindaja.

Kuigi ta täheldas, et peatoimetaja vabandussõnad on küll etem kui jätkuv jäärapäisus. Ja on lootust, et tulevikus midagi sellist ei kordu.

"Ei ole veel kadunud rumalad, kitsarinnalised ajakirjanikud, kelle teadvusse on tihedalt juurdunud 90-ndad aastad ja kelles pesitseb väga tugev vihapisik. Meie, Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsioon, teeme täna koostöös Eesti ooperiteatritega hiigelprojekti Euroopas esinevate noorte lauljatega, laval on 110 inimest, vene sümfooniaorkestri osalusel, aga mõnede jaoks kehtib ikka aina sirp ja vasar," sõnas uudisteportaalile Sputnik Eesti meelepahaga Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsiooni esimees Nina Savinova.

Savinova mitte üksnes et mõistab hukka, vaid tal on suuresti lihtsalt kibe meel, et Eesti ühiskonnas leidub selliseid inimesi, kes käituvad teiste suhtes hävituslikult, tekitavad laupkokkupõrkeid, elades mingite sümbolite kaudu välja oma alaväärsuskompleksi.

Venekeelse diasporaa "ebamäärane lõimumine" käib üht rada pidi, eestikeelse elanikkonna oma teistpidi, aga kaks kogukonda leiavad siiski ühiseid puutepunkte – kultuuris, elementaarses lugupidamises.

Eesti areneb üha sidusama ühiskonna suunas >>

"Venekeelne avalikkus püüab vägagi mitte olla eestlased, vaid olla eestimaalased, kuid alati leidub keegi, kes üritab neile sel väikesel maalapikesel kohta kätte näidata. Inimlikul tasandil on tegemist alanduse ja valuga, millega on võimatu leppida," väitis Nina Savinova.

Ainult lugejate ees vabandamisest on vististi vähe, Nina Savinova leiab, et paljud Postimehe lugejad tõenäoliselt mõtlevadki nii, aga säärase joonistusega ajalehe veergudel on solvatud hoopis teist poolt – teisi rahvaid.

"Kui me astusime Euroopasse, veendi meid ju kogu aeg, et me oleme õnnelikud, lõimume, aga milleks siis nüüd sedasi jupiti neid kive pilduda? See on väga väiklane. Tahan elada nende aegadeni, mil eesti haritlaskond ja ajakirjanikud oma abitutest solvamistest üle kasvavad," lisas Eestimaa Valgevenelaste Assotsiatsiooni esimees.

Varem on uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutanud Eesti peaministri Jüri Ratase kohtumistest vähemusrahvuste esindajatega. Peaministri sõnul on "valitsuse prioriteediks Eesti ühiskonna terviklik areng, kus iga inimene sõltumata soost, vanusest, emakeelest, sotsiaalsest staatusest või elukohast tunneb ennast hästi."

Tagid:
rahvusvähemus, sümbol, sümboolika, vasar, sirp, NSV Liit, Postimees, Rafik Grigorjan, Jüri Ratas, Lauri Hussar, Eesti

Peamised teemad