07:39 01. Oktoober 2020
Kuula otse
 • USD1.1708
 • RUB91.7763
Ühiskond
lühendatud link
10110

Ööl vastu pühapäeva läheb Eesti üle suveajale. Kell kolm öösel tuleb kellaosutid nihutada ühe tunni võrra edasi.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Suveaeg on vööndiajast ühe tunni võrra edasi nihutatud kellaaeg. Suveajale minnakse Euroopas märtsi viimasel pühapäeval kell 01:00 UTC (Eestis 3:00) ja tagasi vööndiajale minnakse oktoobri viimasel pühapäeval kell 01:00 UTC (Eestis 4:00). Siis keeratakse ajanäitajad tund aega tagasi. Mitteametlikult nimetatakse vööndiaega ka talveajaks.

Ratas: kellakeeramisest loobumise idee väärib kaalumist >>

Suveaja kasutamist põhjendatakse loodusliku valguse ratsionaalsemast kasutamisest saadava elektrienergia kokkuhoiuga. Ekvatoriaalvöötmes suveaeg majanduslikku efekti ei anna ning seda seal ei kasutata.

Kellakeeramine tekitab tavaliselt rohkem arutelu just kevaditi, kui minnakse üle suveajale ehk peab justkui varem üles ärkama. Peaminister Jüri Ratase sõnul väärib kellakeeramise lõpetamise idee Euroopa Liidus tõsiselt kaalumist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari lõpus.

Soome asub taotlema EL-ilt kellakeeramisest loobumist >>

Ratas sõnas, et teadlaste hinnangul mõjutab kaks korda aastas kella keeramine negatiivselt inimeste tervist ja unerütmi. "Samuti kaasneb sellega alati probleeme eeskätt rahvusvaheliste töö- ja transpordigraafikute korraldamisel," märkis Ratas.

Küsitlus

Kas kellakeeramisest peaks loobuma?
 • Jah, see tekitab terviseprobleeme
  73.0% (78)
 • Ei, see on majanduslikult kasulik
  6.5% (7)
 • Kella keeramine ei häiri mind
  16.8% (18)
 • Mul on ükskõik
  3.7% (4)
Hääleta: 3

"Ajaloolised põhjused (nt energiasääst) suve- ja talveaja kasutamiseks ei oma praegu enam arvestatavat kasutegurit," ütles Ratas.

Soome on võtnud eesmärgiks mõjutada Euroopa Liitu loobuma suveajast ja sellega seotud kellakeeramisest, teatas Soome transpordi- ja kommunikatsiooniminister Anne Berner Twitteris, vahendas Sputnik Eesti.

Kas sellest tüütust teost on ka tulu?>>

Soomlased andsid 2017. aastal algatuse toetuseks üle 70 000 allkirja. Berneri sõnul on valitsuse siht loobuda suveajale üleminekust kogu EL-is üheskoos. Ükski EL-i riik ei saa üksi kellakeeramisest loobuda, see peab sündima kõigi 27 liikmeriigi ühise otsusega.

Soome parlamendikomitee on välja selgitanud, et kella keeramine põhjustab unehäireid, kahandab töövõimet ning võib viia ka tõsiste terviseprobleemideni.

Soome valitsus toetab kellakeeramise-vastast rahvaalgatust >>

Seoses kellakeeramisega meenutati, et Soome on olnud varem ise üks kellakeeramise pooldajaid. Samas märgitakse, et nüüd on õige aeg tehtud vead parandada.

Teaduslikud uurimused ei ole suutnud tõestada kellakeeramise olulisi positiivseid mõjusid majandusele. Suveajale üleminek, mille kaotamist arutas veebruaris Euroopa Parlament, röövib igal aastal vaid nädalaga Eesti ettevõtteilt kümneid miljoneid eurosid, vahendas uudisteportaal Sputnk Eesti

Euroopa Parlament otsustas algatada kellakeeramise osas põhjaliku uurimise ning vajadusel muuta selle korda.

Suveaja kasutamine maailmas ja Eestis

Suveaja idee pakkus välja Benjamin Franklin 1784. Ta soovitas nõnda säästa küünlaid.

Esimest korda kehtestati suveaeg Saksamaal 30. aprillil 1916. Tänapäeval kasutavad suveaega põhjapoolkeral Kanada, Ameerika Ühendriigid ja Euroopa riigid (välja arvatud Island, Valgevene ja Venemaa) ning lõunapoolkeral Austraalia, Uus-Meremaa, Paraguay, Tšiili ja Brasiilia. Venemaa loobus 2011. aastal talveajale üleminemisest.

Suveajale lähevad üle kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, kuna siseturu ühtse toimimise huvides kehtib kogu Euroopa Liidus ühine kuupäev ja kellaaeg suveaja alguse kohta.

Maailmas tähistatakse taas iga-aastast Maa tundi, illustreeriv foto
© Sputnik / Макс Ветров

Ameerika Ühendriikides ja Kanadas on osariike ja piirkondi, mis ei kasuta suveaega või kus elavad inimesed ignoreerivad kaks korda aastas toimuvat kellaaja muutmist. 

Venemaal on suveaeg vööndiajast kaks tundi ees, sest Venemaa territooriumil kehtib dekreediaeg, mis lisab aastaringselt vööndiajale ühe tunni.

Eestis mindi esimest korda suveajale 14. juulil 1917 (hiljem veel mõlema Saksa okupatsiooni ajal ja siis üle hulga aja 1. aprillil 1981). Aastatel 1989-1996 ja 2000-2001 Eestis suveaega ei kasutatud.

Alates 2001. aastast on Eesti läinud suveajale üle märtsi viimasel pühapäeval kell 03:00 (01:00 GMT) ning kellaosutid tuleb nihutada ühe tunni võrra edasi. Suveaja lõpp on olnud oktoobrikuu viimasel pühapäeval kell 04:00 öösel (01:00 GMT) ning siis tuleb kellaosutid nihutada ühe tunni võrra tagasi.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
kellad, suveaeg, kellakeeramine, ühiskond, Euroopa Parlament, EL, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad