03:09 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Ühiskond
lühendatud link
4210

Pühapäeval, 25. märtsil süüdatakse üle Eesti märtsiküüditamise ohvrite mälestuseks küünlad.

TALLINN, 25. märts — Sputnik. Tallinnas Vabadussõja võidusamba jalamil toimub kell 17 mälestustseremoonia ning kell 18 süüdatakse Vabaduse väljakul küünlad.

Tänavu möödub märtsiküüditamisest 69 aastat. Küüditamisaktsiooni käigus viidi loetud päevade jooksul vägivaldselt asumisele rohkem kui 22 000 Eesti inimest.

Küüditatute mälestuseks küünalde süütamise algatasid 2010. aastal MTÜ Tulipisar noored ning mälestuspäeva korraldusel osalevad ka teised inimõiguste-, ajaloo- ja noorteühingud.

Vabaduse väljakul meenutati küüditamise ohvreid>>

Alates kella 18 oodatakse kõiki Vabaduse väljakule märtsiküüditamise ohvrite mälestuseks küünlaid süütama. Küünlad süüdatakse väljakule maha märgitud Eesti geograafilise kontuuri järgi.

Lisaks kuvatakse Vabaduse väljakul 32 000 inimese nimed, kes 1949. aastal küüditamisele määrati (sealhulgas need, kes vangistati, kes põgenesid või olid sunnitud end varjama ning need, kes hiljem Siberisse küüditatud peredes sündisid).

Kolmetunnine nimede projektsioon annab edasi toimunu mastaapsuse: kuivõrd palju oli neid inimesi, kelle elu loetud päevade jooksul purunes. Kuues erinevas keeles on võimalik näha lühiülevaadet 1949. aastal toimunust. Korraldajad paluvad osalejatel kalmuküünlaid ja süütevahendeid kaasa võtta.

Mälestuspäeva küünalde süütamisel jagatakse kõigile soovijatele lootuse lillega rinnamärke, mis kujutavad mustvalget Lootuse lille, sümboliseerimaks leina ja ohvrite mälestamist ning ühtlasi lootust ja meelekindlust, et sarnased teod enam iialgi ei korduks.

Tagid:
küüditamine, Eesti

Peamised teemad