22:30 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Ühiskond
lühendatud link
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
30 0 0

Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada veel selle laupäeva hilisõhtuni. 1. aprillist on uuendamata sertifikaadid tunnistatud kehtetuks ning ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda uus dokument ja tasuda ka riigilõiv.

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Tänaseks on uuendatud 471 000 kaardi sertifikaadid, neist 339 000 kauguuendamise teel ning 132 000 Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) teenindustes. Uuendamata on veel umbes 35 000 ID-kaarti, mida on elektrooniliselt vähemalt korra kasutatud, kokku on uuendamata veel umbes 270 000 ID-kaarti, teatab Riigi Infosüsteemi Amet.

ID-kaarti kriis läks RIA-le maksma üle miljoni euro >>

"Suur osa neist kaardiomanikest on ilmselt alaealised ja eakamad inimesed, kes ei ole oma kaardiga e-teenustesse sisse loginud või digiallkirja pidanud andma. Kui laps saab kaardi kehtivuse ajal 16- või 18-aastaseks, siis oleks mõistlik selle kaardi sertifikaadid ära uuendada. Muidu võib juhtuda, et kui noor soovib kaarti elektrooniliselt kasutama hakata, siis tuleb taotleda uus ID-kaart," selgitas Riigi Infosüsteemi Ameti eID osakonna juhataja Margus Arm.

"Kui inimesel on vaja ID-kaarti hakata elektroonselt kasutama, kuid ta ei ole oma kaardi sertifikaate veel uuendanud, siis kõige mugavam viis selleks on kauguuendamine, mida saab teha 31. märtsi hilisõhtuni. Kui kauguuendamise võimalus puudub, saab veel kuni neljapäeva õhtuni sertifikaate uuendada teeninduses," ütles PPA identiteedi ja staatuste peaekspert Marit Abram. "Reedel, 30. märtsil on kõik teenindused suletud seoses riigipühaga."

Sertifikaate ei pea uuendama need, kes ei kasuta kunagi oma ID-kaardi PIN-koode. ID-kaart kehtib isikut tõendava dokumendina sellel märgitud kuupäevani. Samuti saab uuendamata sertifikaatidega ID-kaarti kasutada nii kliendikaardina kui ka apteegis digiretsepti esitamiseks.

Sertifikaatide uuendamist vajavad alates 2014. aasta 16. oktoobrist väljastatud ID-kaardid ning detsembrist väljastatud e-residendi, elamisloa- ja digi-ID-kaardid.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

Alates 26. oktoobrist 2017 välja antud ID-kaardid on juba uuendatud tarkvaraga ja neid kaarte ise enam uuendama ei pea. Samuti ei pea kaardi sertifikaate uuendama siis, kui neid on pärast 24. oktoobrit 2017 juba uuendatud.

Sputnik Eesti varem teatas, et Rahvusvaheline teadlaste grupp informeeris Riigi Infosüsteemi Ametit (RIA), et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis pärast 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte.

Eesti eksperdid tõdesid, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel, et peatab Eesti ID-kaartide sertifikaadid alates reede, 3. novembri hilisõhtust kell 24.

Juhtumi tuumaks oleva turvavea tõttu pole lahti muugitud ühtegi ID-kaarti.

RIA on esitamas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kaudu valitsusele taotlust katta ID-kaardi turvanõrkuse lahendamise kulud kogusummas 1 115 616 eurot, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Summa sisse on arvestatud ettevõtetelt tellitud arendustööd, mis puudutavad elektroonilise identiteedi (eID) tarkvara, ID-kaardi sertifikaatide kauguuendamise võimekuse loomist ning uuendatud ID-kaardi toimimist erinevates e-teenustes.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid>>

Raha läks ka näiteks teavituskampaaniale ja ID-kaardi infotelefonile vastamise võimekuse tõstmisele. Personalikulu sisuks on suuresti RIA töötajate täiendavate tööülesannete hüvitamine kriisi lahendamise perioodil.

Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
Tagid:
kauguuendamine, turvarisk, uuendamine, ühiskond, ID-kaart, RIA, Eesti

Peamised teemad