21:50 16. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Ühiskond
lühendatud link
84 0 0

Reedel, 30. märtsil püstitatakse lihavõtteks Rocca al Mare keskuse aatriumisse Eesti läbi ajaloo suurim muna, mida oodatakse kaunistama kõiki soovijaid.

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Muna saab "värvida" kohapeal jagatavate kirkavärviliste kleepsudega iga päev vahemikus 12.00-16.00 perioodil 30.03-1.04, vahendab Pealinn.

Suurel Reedel toimub ristitee rännak läbi Tallinna vanalinna kirikute >>

Värvima oodatakse nii peresid, töökollektiive, õpilasi jne. Hiidmuna püstitab Eggo munade tootja DAVA Foods ning läbi aegade suurima muna kõrguseks on 2,6 meetrit ning laiuseks 1,9 meetrit.

Eggo munade tootja DAVA Foods juhatuse esimehe Vladimir Sapožnini sõnul võiks sel aastal lihavõttemuna värvimine toimuda lisaks traditsioonilisele kodus kaunistamisele ka suuremalt, paljude inimeste osavõtul.

"Ma ootan põnevusega, kuidas inimesed kaasa tulevad, oma loovusel lennata lasevad ja milline lihavõttemuna sellest lõpuks tuleb," ütles Sapožnin. Sapožnin kutsub kõiki Rocca al Mare keskuse külastajaid üles heitma pilk ka aatriumisse ning andma oma panuse munavärvimisse.

"Värvimiseks" jagatakse kohapeal erivärvilisi kolmnurkseid kleepse, millega saab soovi korral põnevaid kujundeid ja pilte moodustada. "Käe saavad valgeks teha nii väikesed kui suured ja usun, et see saab lõbus meelelahutus olema tervele perele," ütles Vladimir Sapožnin.

Sapožnini sõnul on ettevõtmise eesmärgiks lisaks meelelahutusele kinnistada ka munavärvimise traditsiooni, tehes seda uuenduslikult suure hulga inimeste kaasabil.

VTA: Eesti kanamunad on fiproniilivabad >>

"Sellest munast saab omaette kunstiteos, mille autoriks on kõik, kes kaasa löövad," leiab Sapožnin. Varem ei ole teadaolevalt nii suurt muna rahva kaasabil värvitud.

Hiiglaslik muna on Rocca al Mares keskuse aatriumis vaatamiseks ajavahemikul 30. märtsist 5. aprillini.

Suurel Reedel, 30. märtsil kell 12.30 algab Suurt Reedet tähistav oikumeeniline ristitee Tallinna Jaani kirikust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teisipäeval. Jeesuse Kristuse teekonda sümboolselt kaasas käima on oodatud kõik inimesed, kiriklikust kuuluvusest sõltumata.

Kirikukalendri ühel kõige olulisemal päeval läbitakse koos mõtisklustega 14 peatuspunkti Tallinna vanalinna kirikutes, mõeldes kannatusele, lunastusele ja inimkonna Päästjale.

Kultuuripärandiaasta 2018 kutsub osalema aktsioonides >>

Tallinna Jaani kirikust alguse saav ristiteekond kulgeb üle Vabaduse väljaku ja Raekoja platsi Peeter-Pauli katedraali, sealt edasi Oleviste kirikusse ning viimaks jõutakse välja Tallinna Toomkirikusse.

Ülestõusmispühad

Ülestõusmispühad ehk lihavõttepühad ehk lihavõtted ehk paasapühad, argikeeles ka munadepühad on kristluses liikuvad pühad, mis algavad esimesel täiskuu pühapäeval pärast kevadist pööripäeva. Pühad mälestavad Jeesus Kristuse surnust ülestõusmist pärast ristilöömist. Ajaliselt langevad need kokku judaismi paasapühadega. Samale ajale jääb ka maausuliste kiigepüha ehk munapüha.

Ülestõusmispühade aja arvutamisel kasutavad katoliku ja õigeusu kirik sama reeglit, kuid kalendrite erinevuse tõttu langevad need ikkagi mõnel aastal erinevale ajale. Näiteks 2012. aastal olid need vastavalt 8. ja 15. aprillil, 2011. aastal oli mõlemal 24. aprillil, 2013. aastal oli aga vastavalt 31. märtsil ja 5. mail.

Suurel Reedel toimub ristitee rännak Tallinna kirikutes>>

Paljudes riikides on ülestõusmispühad riigipühad, kuid nende pikkus erineb riigiti. Eestis on riigipühaks kuulutatud vaid ülestõusmispühadele eelnev suur reede ja ülestõusmispühade 1. püha. Mitmel pool Euroopas on riigipüha ka ülestõusmispühade 2. püha, kuid Eestis on Riigikogus sellekohased ettepanekud korduvalt tagasi lükatud põhjendusega, et Eestis on kirik ja riik lahus ning Eesti ei ole kristlik riik.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
traditsioon, hiiglaslik, ühiskond, värv, munad, lihavõtted, Rocca al Mare, Tallinn, Eesti

Peamised teemad