19:10 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Ühiskond
lühendatud link
16410

1. aprill on rahvusvaheline naljapäev ning sel päeval avaldatakse teated, mis ei vasta tegelikult tõele.

TALLINN, 1. aprill — Sputnik. Meteoroloogid prognoosivad eelolevaks suveks enneolematult sooja ilma, seetõttu toob Elron juuni alguses liinile eksklusiivsed katuseta kabriolett-rongid, milles reisijad saavad kuumast suvest suuremat rõõmu tunda, teatab Elron. 

Aprill! Aprill! Aprill!

Rahvusvahelisel naljapäeval, 1. aprillil heidetakse paljudes riikides avalikult nalja, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Eestis levis traditsioon lõplikult 20. sajandil, kui aprillikaartide saatmine ja ninapidivedamised muutusid selle päevaga kokkukuuluvaks. Üsna kiiresti hakkasid levima ja muutusid populaarseks naljakaardid kirjaga "Aprill! Aprill! Aprill!", mida saadeti sõpradele ja sugulastele.

Kevad saabub Rahvusvahelisel õnnepäeval >>

1950. aastatel ja hiljem asendasid poekaarte fotograafide poolt ümberpildistatud vanad kaardid, kuid neid joonistati ka ise. Aprillinaljad olid eriti populaarsed laste hulgas, kes tegid aprilli eakaaslastele, vanematele ja õpetajatele.

Üsna populaarseks muutusid 20. sajandil meedianaljad — valeteated ja —uudised ajalehtedes, raadios, TV-s. Parim nali oli teadagi see, mis pani kergeusklikud tões ja vaimus tegutsema. Viimaseks edukaks naljaks võib pidada näiteks aktsiooni, mille käigus Tartu Ülikooli õppejõud pidid saama endale 1000 krooniga arvuti.

Vabaõhumuuseum kutsub lihavõtteid tähistama
© Фото : Ирина Барсегян

Eestis tehakse aprillinalja 1. aprillil ja harvemini ka viimasel aprillipäeval. Kes muul ajal aprilli teeb, seda on õigus kutsuda "aprillisiga viie põrsaga" ja muul viisil.

Selle kergemeelse ja lustaka päeva saamislugu on keerukas ja mõtlemapanevalt koomiline. Traditsiooniliselt pühitseti uut aastat paljudes vanades kultuurides, mh roomlaste ja hindude poolt, 1. aprillil. Pärimuse järgi põhjustas paavst Gregorius XIII kalendrireform, millega nihutati uusaasta 1. aprillilt 1. jaanuarile, palju segadust.

Rahvalikud ilmaennustused — kui sünoptikuid ei tea uskuda >>

Osa inimesi jätkas vanade kommete järgi elamist ja uue aasta tähistamist 1. aprillil. Neid siis hakatigi haneks tõmbama, neile naljaõnnitlusi saatma või narriks hüüdma (päeva nimi paljudes keeltes on narripäev). 1. aprilli tähistatakse väga paljudes maailma riikides, kõikjal on levinud ka aprillikaartide saatmine.

2018. aastal tähistavad katoliiklased ülestõusmispühade algust samuti 1. aprillil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Tallinnasse kerkib lihavõtteks ajaloo suurim hiidmuna >>

Tagid:
kuupäevad, ühiskond, transport, kabriolett-rong, nali, naljapäev, Elron, Eesti

Peamised teemad