06:48 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Ühiskond
lühendatud link
14912

Tasapisi hakkab Venemaa lääne partneritele kohale jõudma, et Putin ei ole ajalooline juhus, vaid ajalooline seaduspärasus, arutleb artikli autor.

Ivan Danilov, Vene majandusteadlane ja populaarse poliitilise blogi Crimson Alter autor, RIA Novosti

USA, Suurbritannia ja Austraalia väljaannetes nagu Wall Street Journal, The Australian ja The Daily Telegraph ilmusid peaaegu üheaegselt sisuliselt ühesuguse sõnumiga artiklid: "Venemaa uus põvkond ei vali nutitelefoni, vaid Putinit. See põlvkond on kohutav, sellele ei saa erilist lootust panna."

Lähtudes sellest, et erinevatele toimetustele anti üks ja sama ülesanne, on alust oletada, et algselt pidi olema tegemist artiklitega sellest, kuidas Putini-aegsed teismelised "Putinile tuule alla teevad". Kuid Venemaa valijaskonna uue põlvkonna uurimise käigus läks miski lausa viltu.

Simonjan: miks me enam Läänest lugu ei pea >>

"Putinitiinerid", peale mõnede marginaalsete läänemelsete erandite, ei meeldinud lääne uurijatele sugugi. Karta on, et meie lääne "partnerite" tutvumisel noorte venemaalastega ja selle vahel, kuidas muutub nende lähenemine venevastasele infopoliitikale, on kindel seos.

Hiina turist Moskvas, illustreeriv foto
© Sputnik / Sergey Pyatakov

Varem püüdsid meie oponendid enamikul juhtudel järgida klassikalist ameeriklaste külma sõja aegse propaganda põhimõtet, mis seisneb selles, et alati tuleb rahvas ja tema juhtkond jaotada ja vastandada, rõhutades inimeste allasurutust ja õigusetust, kes janunevad vabanemise järele türanlikest ja julmadest nõukogude ning hiljem Venemaa juhtidest. Kuid praegu on näha omamoodi tagasipöördumist veelgi varasemate ja primitiivsemate propagandavormide juurde, seetõttu demoniseeritakse venelasi sageli juba "hulgi", tegemata eriti vahet nende vahel, kes juhivad ja kes valimas käivad.

Nähtavasti lootsid nad varem sellele, et saab võimalikuks ässitada võimule ja kallutada Venemaa riikluse taaskordsele hävitamisele noor põlvkond, kes on sirgunud kahtlase väärtusega teabedieedil, mis koosneb postituste lugemisest sotsiaalvõrgustikes, Holywoodi filmide vaatamisest ja viirusega videode vaatamisest YouTube´is.

Neid lootusi on agarasti üles kütnud "ekspertide kogukond", mis koosneb niinimetatud poliitilistest emigrantidest – Masha Gessenist Tšitšvarkinini, aga ka paljudest riigivastastest aktivistidest Venemaal kohapeal. Lootus sellele, et uus põlvkond läheb Maidani rada ja tahab "vahetada kodumaa võimaluse vastu tunda ennast eurooplastena" on mõningal määral põhjendatud.

Paljudes riikides Egiptusest Ukrainani on nimelt noorsugu olnud üheks nende destruktiivsete protsesside käivitajaks, mida on agarasti toidetud väljastpoolt.

Oi ei, ainult mitte Putin: USA šokeeritud eliit üritab Trumpi peatada >>

Venemaa puhul aga on toimunud suisa katastroofiliselt, kuid väga selgelt selle skeemi kokkukukkumine.

Nagu teatab Wall Street Journal, on Levada keskuse küsitluste kohaselt tunnustusreiting Vladimir Putinile kõige kõrgem just 18- kuni 24-aastaste vanuserühmas ja moodustab 86%, mis rebib lihtsalt ribadeks ameeriklaste šabloonid selle kohta, millised peaksid olema "noored venemaalased, kes on üles kasvanud internetiajastul". Ameerika ajakirjanikud on korraldanud terve sarja intervjuusid nendesamade noorte venemaalastega ja märgivad, et nood hindavad neid võimalusi, mis neil on ja mida pole olnud nende vanematel, aga suhtuvad samuti väga skeptiliselt revolutsioonidesse, eelistades evolutsioonilisi muudatusi paremuse suunas.

"Putini populaarsus on vääramatu, eriti noorte inimeste hulgas," konstateerib Austraalia ajakirjanduse lipulaev The Australian. "Venelaste "Putini põlvkond" on oma vanematest aktiivsem ja on kremlimeelsem kui nende vanemad," kurvastab brittide The Daily Telegraph.

Tasapisi hakkab meie lääne partneritele kohale jõudma, et Putin ei ole ajalooline juhus, vaid ajalooline seaduspärasus. Ning kõik see, mis neile Putinis ei meeldi, puudutab tegelikult mitte ainult ja mitte sedavõrd teda kui poliitikut ja riigitegelast, vaid venemaalasi tervikuna. Väga kaua on lääne eksperdid tajunud Venemaa riigipead põlvkondliku sentimendi kehastusena, kes ei suuda unustada NSV Liidu kokkuvarisemise traumat.

Aga nüüd saab selgeks, et Putin on selliste väärtuste ja ideaalide väljendaja, mida jagavad igas vanuses venemaalased. Paljudki läänes lootsid, et Venemaa taassünd ja aktiveerumine rahvusvahelisel areenil on ajutine nähe, mille võib lihtsalt ära kannatada ja edasist oodata. Nüüd selgub, et järgmist vahetusvooru "teksaderiigi" valemi kohaselt enam oodata ei pruugi. See põhjustab varjamatut meelekibedust.

Lääne poliitikute ja meedia tavapärane kirg Putinit demoniseerida täieneb valmisolekuga või isegi agara sooviga stigmatiseerida kõiki venelasi üheskoos.

Värsketest näidetest võib meenutada Hollandi ühe valitsuspartei Demokraadid 66 juhi Alexander Pechtoldi avaldust, kus ta otsustas originaalsel viisil õigustada skandaalse ministri Halbe Zijlstra valet.

Seda tegi Kreml: kõige absurdsemad süüdistused Venemaa vastu >>

Viimane, nagu me mäletame, tunnistas, et oli mitu aastat valetanud Vladimir Putiniga kohtumise ja selle kohta, et tema isiklikult on kuulnud Venemaa presidendi plaanidest Baltikumi suhtes. Kõne oma valetajast kolleegi toetuseks lõpetas Pechtold lausungiga: "Ma ei ole veel kohanud venelast, kes oleks ise oma vead ära parandanud." Vaevalt küll jätkunuks Hollandi poliitikul häbematust või julgust teha analoogilist avaldust ükskõik millise teise etnilise rühma kohta. See kahetsusväärne suundumus on juba liiga märgatav, et seda eirata.

Ainult esimesel pilgul võib paista, et propagandamasina ümberlülitamine kõikide venelaste totaalsele mustamisele on sügavalt ebaratsionaalne käik. Sellisel strateegial on omad plussid. Vähemasti hirmutada lääne elanikkonda "venelastega üldse" ja "Venemaa tuhandeaastase impeeriumi ambitsioonidega" on kordades mugavam ja tõhusam kui keskenduda ainuüksi Putinile.

Ja veel on oponentidel võimalus rõhuda meie tsivilisatsiooni unikaalsele valupunktile, soovile "olla head". NSV Liit kukkus kokku mitte ainult eliidi reeturlikkuse tõttu, mitte vaid riigi vahetamise pärast 300 sordi vorsti vastu ja majanduslike raskuste tõttu, vaid ka seetõttu, et teatud osa ühiskonnast uskus sellesse, et me oleme võimelised või isegi peame kollektiivselt niinimetatud "tsiviliseeritud maailma" silmis "heaks saama".

Täiesti võimalik, et just selle nimel, et korrata läänele sedavõrd magusat edu külmas sõjas, tehakse meile ja eriti meie noorsoole pidevalt ettepanekuid häbeneda ja kahetseda kõike – suurt ja väikest, tegelikku ja viirastuslikku.

Avaldada kahetsust võidu üle Suures isamaasõjas ja Skripali mürgitamise pärast, Rodtšenkovi dopinguprogrammi ja Putini käitumise pärast, Gazpromi ja "Venemaa tuhandeaastaste impeeriumi-ambitsioonide" pärast, kogu ajaloolise ülekohtu pärast hõivatud Baltimaadel ja nii edasi.

Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania >>

Seetõttu oleme me ühiskonnana lihtsalt kohustatud oma noortele kaaskodanikele selgitama, et meiega, venemaalastega on kõik korras ja me pole mitte kellelegi mitte midagi võlgu. Ja neile, kes soovivad sisendada meisse mingit rahvuslikku süütunnet, tuleb meelekindlalt ära öelda ning soovitada neil peeglisse vaadata ja näha seal miljoneid Liibüa ja Iraagi kodanike laipu, Odessa tuhka, või siis veelgi sügavamal – Belgia kautšukiistanduste orjade maharaiutud käelabasid.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

Oleks soovitav, et uuel põlvkonnal kujuneks välja kindel refleks: kui kollektiivne lääs neid häbistada püüab, siis tegelikult sirutub ta nende rahakoti poole.

Otsustades selle noore põlvkonna portree põhjal, mida lääne meedia esile maalib, on Venemaa tulevik kindlates kätes – noorte venemaalaste tegusates, patriootlikes, ratsionaalsetes ja väga leidlikes kätes.

Kahjuks ei ole meie geopoliitilised oponendid valmis Venemaa tulevikku rahule jätma. Mis tähendab, et tänasel noorsool tuleb välja mõelda viisid, meetodid ja tehnoloogiad, mida on tarvis enese, oma lähedaste, oma linnade ja külade, oma riigi kaitsmiseks. Neil tuleb võit võtta karmi ülemaailmse majandusliku, teadusliku ja sõjalise konkurentsi tingimustes. Neil tuleb leiutada uus relvastus, uued ideoloogiad ja rahalised vahendid. Venemaalaste noorel põlvkonnal tuleb keeruline, kuid uskumatult põnev kollektiivne elulugu. Meie noortesse peab uskuma. Nad saavad kõigega hakkama.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
põlvkond, noorsugu, analüütika, poliitika, noored, presidendivalimised, Vladimir Putin, Lääs, Venemaa

Peamised teemad