17:20 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Ühiskond
lühendatud link
19810

Aprillis viiakse läbi iga-aastane pensionide ümberarvutamine ehk indekseerimine, mille tulemusel pensionid tõusevad. Suurenevad ka töövõimetus- ja toitjakaotuspensionid ning kasvab rahvapensioni määr.

TALLINN, 2. aprill — Sputnik. Pensionid tõusevad keskmiselt 7,6 protsenti ning aprillikuus väljamakstavad pensionid on juba ümber arvutatud. Rahvapensioni määr kasvab 175,94 eurolt 189,31 euroni, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Kirjanik: töötavale pensionärile ei peaks pensioni maksma >>

Oma pensioni uut suurust saab inimene alates esmaspäevast vaadata riigiportaalist eesti.ee – avaleht → e-teenused → kodanikule → toetused ja sotsiaalabi → minule makstav pension, toetused ja hüvitised.

Sel aastal on indeksi väärtus 1,076, millega korrutatakse läbi riiklike pensionite arvutamise aluseks olevaid näitajad – pensioni baasosa ja aastahinne, samuti rahvapensioni määr. Pensioni baasosa on 175,4 eurot ja aastahinne 6,161 eurot.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Даничев

Elu pensionäri kingades nõuab ranget finantsilist distsipliini >>

Indekseerimise tulemusena suurenevad pensionid umbes 375 000 pensionäril. Näiteks 44-aastase staažiga inimese keskmine pension tõuseb seniselt 415,6 eurolt 446,5 euroni.

Pension koosneb inimese personaalsest staažist ja sotsiaalmaksust, seetõttu võib vanaduspension suureneda natuke rohkem või vähem, kui 7,6 protsenti. Pensioni täpne kasv sõltub pensionäri pensionistaažist. Oma pensioni uue suuruse saab arvutada ka ameti kodulehel oleva kalkulaatori abil.

Suur osa Eesti inimesi ei oska jätkuvalt hinnata, milline saab nende sissetulek pensionieas olema — pensionipõlves loodetakse eelkõige kinnisvara ja laste peale, selgus Swedbanki poolt tellitud uuringust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuaris.

Eestimaalased loodavad pensionipõlves kinnisvarale ja lastele >>

Uuringust selgus, et suur osa inimestest on küll teadvustanud, et pensionid saavad olema väiksed, kuid konkreetseid samme oma tuleviku kindlustamiseks pole veel tehtud. Seda, kui suur saab inimeste sissetulek pensionil olles olema, ei osanud hinnata iga neljas vastaja.

Tagid:
indekseerimine, rahvapension, ühiskond, majandus, pensionärid, pension, riigiportaal, Eesti

Peamised teemad