20:14 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Ühiskond
lühendatud link
5410

Ameerika administratsioon kavatseb kõigi USA külastust plaanivate viisataotlejate toimingute kohta suhtlusvõrgustikes infot koguma hakata.

TALLINN, 2. aprill – Sputnik. Riigidepartemangu poolt tehtud ettepanek eeldab, et viisataotleja peab ette näitama ka oma suhtlusvõrgustike kasutajakontode andmed, teatab BBC vene toimetus. Kõik, kes USA külastamist plaanivad, peavad esitama andmed oma sotsiaalmeedia kasutajakontodest viimase viie aasta jooksul.

Uuring: eestlased loobuks enne seksist kui nutitelefonist >>

Kui seadus vastu võetakse, mõjutab see ligi 15 miljonit inimest aastas. Need ettepanekud ei puuduta riike, millega on sõlmitud viisavabaduse leping – muu hulgas Suurbritanniat, Kanadat, Prantsusmaad ja Saksamaad.

Nende riikide kodanikud, mil sarnased lepingud puuduvad, nagu India, Hiina ja Mehhiko, võivad katsel riiki külastada uute nõuetega rinda pista nii äri- kui turismireiside korral. Ametnikud väidavad, et laiendatud piirangud võimaldavad terroriste välja selgitada.

Suhtlusvõrgustikud pälvisid ametivõimude tähelepanu peale 2015. a. Californias San-Bernardinos toime pandud tulistamist, mille käigus hukkus 14 inimest. Võimude väitel puudus neil tollal juurdepääs suhtlusrakendusele, milles tulevased mõrtsukad suhtlesid, mistõttu nende radikaliseerumine jäi märkamata.

Esitage kasutajakonto! USA tolliamet võttis kasutusele „aususe testi" >>

Viisataotlejatel tuleb teatada ka oma viimase viie aasta reisid, telefoninumbrid ja elektronposti aadressid. Neilt nõutakse vastuseid küsimustele, kas neid on mõnest riigist välja saadetud ja kas nemad või nende sugulased on seotud terroritegevusega.

Kuidas see täna toimib

Vastavalt möödunud aasta maikuus juurutatud eeskirjadele soovitatakse võimudel suhtlusvõrgustike kasutajaandmete poole pöörduda vaid juhul, kui nad "arvavad, et infot on vaja isiku tuvastamiseks või viisataotleja isikuandmete põhjalikumaks kontrolliks."

"Me nõuame juba praegu teatud andmeid kontaktide, reiside, endiste elukohtade ja perekonnaliikmete kohta. Lisainfo kogumine tugevdab hetkel kehtivat viisataotlejate isikutuvastamise režiimi," räägitakse välisministeeriumi teadaandes.

Sõnavabadus muutub küsitavaks

Inimõiguslaste grupid mõistsid isikliku elu privaatsust ja väljendusvabadust jalge alla tallavad meetmed hukka.

"Inimesed peavad nüüd mõistatama, kuidas võiks nende suhtlusvõrgustikus öeldut tõlgendada valitusametnikud," ütles Hina Shamsi Ameerika Kodanikuvabaduste liidust.

"Meile teeb muret, kuidas Trumpi administratsioon "terroristliku tegevuse" ähmast ja liiga laia mõistet tõlgendab, lähenedes sellele poliitiliselt, võimalusega seadust immigrantide diskrimineerimiseks kasutada – ka siis, kui nad midagi seadusvastast korda pole saatnud," ütles ta.

EL ja USA kohtumisele heitis varju viisavabaduse küsimus >>

Suhtlusvõrkudeks, mida välisministeeriumi ettepanekuis mainitakse on Instagram, LinkedIn, Reddit ja Youtube. Ilmselt lisatakse siia ka välismaised ressursid, näiteks Weibo ja VKontakte.

Tagid:
viisataotleja, reisija, sotsiaalvõrgustik, viisa, sõnavabadus, viisavabadus, YouTube, Instagram, Riigidepartemang, USA

Peamised teemad