11:17 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Ühiskond
lühendatud link
5710

Esmaspäevast on avatud hajaasustuse programmi taotlusvoor, mille eesmärk on tagada maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele neis piirkondades.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik.  "Eesti on hea koht, kus elada ning tänu meie mitmekesisele loodusele ja suurepärastele tehnilistele lahendustele saab seda teha igas Eestimaa nurgas. Siiski on väiksemates kohtades ka probleeme, mis tihtipeale käivad peredele üle jõu ning sellistel juhtudel katsub riik alati appi tulla," ütles riigihalduse minister Jaak Aab, edastab Rahandusministeerium.

Tamm: meie ühine tahe on, et elu maal säiliks >>

"Üks selline abivahend ongi hajaasustuse programm, mille toel on võimalik välja ehitada veesüsteem ning kanalisatsioon, teha koduõuele viivad juurdepääsuteed ning paigaldada autonoomseid elektrisüsteeme," lisas minister.

Tänavu toetab riik hajaasustuse programmi kahe miljoni euroga.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul on EAS-i poolt juba 2013. aastast rakendatud programm olnud edukas ja vajalik.

"Viimase viie aasta jooksul on saanud abi üle 5700 majapidamise ning investeeritud on üle 25 miljoni euro, millest ligi kolmandiku on panustanud riik, kolmandiku omavalitsus ja kolmandiku eraisikud ise. Eelmisel aastal osales programmis kokku ligi 170 omavalitsust ning toetust said 1400 majapidamist," lausus Harjo.

Enim rajati möödunud aastal kanalisatsioonisüsteeme (686) ja veevarustust (629), korda sai üle 100 juurdepääsutee. "Programm on olnud väga edukas ning hajaasustusega piirkondadele elukvaliteedi tõstmiseks hädavajalik. Meil on hea meel anda toimiv ja iga-aastaselt oodatud programm sügisest üle Riigi Tugiteenuste Keskusele," lisas Harjo.

Toetust saab taotleda elukohajärgsele majapidamisele, kuhu taotleja oli sisse registreeritud 1. jaanuari seisuga. Programmist on võimalik toetust saada kuni 6500 eurot majapidamise kohta ning taotleja omafinantseering peab moodustama vähemalt 33 protsenti projekti maksumusest. Seni on toetust saanud 5700 projekti ja toetatud projektide elluviimisest on otseselt kasu saanud ligi 16 500 inimest. Rohkem kui pooltes toetust saanud majapidamistes elavad alaealised lapsed.

Hajaasustuse programmi rakendamist korraldab kuni septembrini EAS koostöös kohalike omavalitsustega, kelle ülesandeks on oma piirkonna elanike taotluste menetlemine ja rahastamisotsuste tegemine vastavalt programmi reeglitele.

Talud saavad end avatud talude päevale kirja panna >>

Kohalikud omavalitsused otsustavad programmis osalemise ise ning taotlusvoor avatakse nendes omavalitsustes, mis on valmis programmi rahastamises ja rakendamises osalema. Täpsema info leiab kohalike omavalitsuste kodulehtedelt.

Hajaasustuse programmi taotlusvoor on avatud 9. aprill kuni 11. juuni 2018. Taotlused tuleb esitada kohalikule omavalitsusele. Lisainfo EAS-i veebilehelt.

Riik toetab kohalikke omavalitsusi noorte huvihariduse- ja tegevuse korraldamisel täiendavalt 15 miljoni euroga aastas, toetused on innustanud omavalitsusi koostööle ja riigi lisatoetuse mõjul jagub tegevusi pea 92 tuhandele noorele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis.

Maaeluminister Tarmo Tamm
© Riigikogu / Erik Peinar

MKM toetab kiire interneti levikut üle Eesti >>

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps tõdes, et uus toetussüsteem on positiivne mitte ainult seetõttu, et paljud seni eemale jäänud noored saavad nüüd huviharidusest ja —tegevusest osa, vaid ka sellepärast, et on pannud vallad ja linnad mõtlema, kuidas korraldada ühte avalikku hüve – mida huviharidus ja —tegevus ju on, tehes tihedamat koostööd nii omavalitsuse sees kui omavalitsuste vahel.

Vallad ja linnad saavad taotleda ka Euroopa Liidu toetust kokku ligikaudu 2000 erivajadustega inimese kodu kohandamiseks, et parandada nende iseseisvat toimetulekut, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva rõhutas, et kohandamine ei ole piiratud ühegi kindla puudeliigiga. Kuulmispuudega inimene vajab tema erivajadust arvestavat signalisatsioonisüsteemi (nt suitsuandurit) või nägemispuudega inimene kortermaja fonoluku süsteemi kohandamist.

Vallad ja linnad saavad taotleda toetust >>

"Soovime, et erivajadustega inimesed saaksid paremini ühiskonnas täisväärtuslikult toime tulla. Selleks ulatame oma abikäe, et nende elu lihtsamaks teha," ütles minister Iva.

Tagid:
majandus, toetus, maapiirkond, hajaasustuse programm, EAS, rahandusministeerium, Sigrid Harjo, Jaak Aab, Eesti

Peamised teemad