10:19 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Ühiskond
lühendatud link
40 0 0

MTÜ Lastekaitse Liit soovib kuulutada 1. juuni riigipühaks, et lõpetada olukord, kus päeval, mis peaks olema lastel ja laste üle rõõmustamise päev, peavad põhikooli lõpetajad eksamit tegema.

TALLINN, 28. aprill — Sputnik. Eesti on ratifitseerinud ÜRO lapse õiguste konventsiooni, mis rõhutab vanemate kõrval riigi rolli lapse õiguste kaitsmisel ja arenguks vajalike tingimuste loomisel. Vananeva ja kahaneva elanikkonnaga Eestis on iga laps väärtuslik, seisab MTÜ Lastekaitse Liidu kodulehel.

Lapsed on rahvastikurühm, kelle heaolu on keskse tähtsusega nii nende üldise olukorra ja elukvaliteedi seisukohalt kui ka tulevikku tehtava investeeringu kontekstis. Lapse heaolu väljendub selles, kuivõrd on talle tagatud tema inim- ja kodanikuõigused, sotsiaalne õiglus ja kodanikuühiskonnas osalemine.

EV100 Tallinna kava fookuses on lapsed ja noored >>

ÜRO lapse õiguste konventsioonist ja Euroopa Liidu lepingu artikli 3 lõikest 3 ning kehtivast lastekaitseseadusest tulenevalt tuleb kõikides lastega seotud toimingutes, mida teevad avalik-õiguslikud asutused või eraõiguslikud institutsioonid, esikohale seada lapse huvid. Samuti peab lapse õigustest lähtumine ja edendamine olema seotud reaalsete rakenduslike meetmetega, mis on suunatud laste põhivajaduste rahuldamisele ja heaolu tagamisele.

Lapse arengut ja heaolu mõjutavad lisaks päritolule ja bioloogilisele ning psühholoogilisele keskkonnale ka sotsiaalne keskkond, mida mõjutavad muuhulgas ka ühiskondlikud otsused.

Otsus hakata tähistama lastekaitsepäeva riikliku tähtpäevana, mil heisatakse riigilipud, kannab endas sõnumit, et ühiskonnas on lapsed väärtustatud samuti kui emad, isad ja vanavanemad – on ju ka neil oma riiklik tähtpäev.

Nii, nagu omavalitsuspäeva muutmine riiklikuks tähtpäevaks on võimalus omavalitsuste rolli tõstmiseks ühiskonnas, on lastekaitsepäeva muutmine riiklikuks tähtpäevaks laste olulisust ja väärtuslikkust märgiliselt kinnitav samm.

Laagna teel toimub Tallinna laste ja noorte lillepidu >>

Lastekaitsepäeva tähistamine sai alguse 1925. aastal Genfis toimunud ülemaailmsel konverentsil. Kuigi mitmed riigid tähistavad lastekaitsepäeva erinevatel aegadel, on Eestis kinni peetud 1. juuni tavast, mis on pärit Ameerikast.

Nimelt kutsus Hiina konsul 1925. aastal San Franciscos traditsioonilise Hiina Draakonifestivali tähistamiseks kokku Hiina lapsed, kellel polnud vanemaid. Sealt saigi alguse traditsioon tähistada lastekaitsepäeva igal aastal juunikuu esimesel päeval.

Eestis alustas Lastekaitse Liit lastekaitsepäeva tähistamist 30 aastat tagasi. Soomes nimetati 2013. aastal riiklikuks tähtpäevaks 20. november kui rahvusvaheline lapse õiguste päev.

Tolleaegne Soome siseminister Räsanen rõhutas, et elanikkonna vananedes on endisest olulisem meeles pidada, et ühiskonna tulevik on lastes. Samas on Eestis pigem kinnistunud traditsioonina tähistada nn laste päevana 1. juunit kui lastekaitsepäeva.

Tuge vajavate õpilaste võimalused paranevad, illustreeriv foto
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Aastate jooksul on lastekaitsepäeva tähistamine aina populaarsem ja laiaulatuslikum. Eelmisel aastal 1. juunil rõhutas traditsioonilisel "Lastega ja lastele" (4) tunnustusüritusel Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid oma kõnes, et lapsed ja noored ei ole lihtsalt vähendatud variant suurtest inimestest. Pealekasvava põlvkonnana viivad nad läbi olemuslikku ja sisulist muutust ühiskonnas. Lastega peaksid kokku käima sõnad nagu "innustamine", "suunamine" ja "julgustamine".

MTÜ Lastekaitse Liit on aastaid kutsunud üles märkama ja tähistama lastekaitsepäeva võrdselt täiskasvanute pidupäevadega, ning lõpetama muu hulgas olukord, kus päeval, mis peaks olema lastel ja laste üle rõõmustamise päev, peavad põhikooli lõpetajad eksamit tegema.

Tallinnas tunnustatakse lastekaitsetöötajaid >>

Aastal 2016 anti Eestile ÜRO partnerorganisatsiooni IFFD (International Federation for Family Development) poolt auhind, millega tunnustati riigi järjepidevat ja jõulist tegevust laste ja perede heaolu parandamisel. Riik väärtustab emasid, isasid ja vanavanemaid, heisates riigilipud. Nüüd on riigil aeg astuda järgmine samm ja kuulutada 1. juuni lastekaitsepäevana riiklikuks tähtpäevaks, seisab Lastekaitse Liidu teates. 

Ka EV100 Tallinna kava fookuses on lapsed ja noored, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lastekaitsepäev

Lastekaitsepäev on 1. juunil tähistatav tähtpäev, mille eesmärk on juhtida tähelepanu laste heaolule ja õigustele ning lastekaitse tähtsusele. Sel päeval toimuvad ka mitmesugused lasteüritused.

Esmakordselt kuulutati lastekaitsepäev välja ülemaailmsel laste heaolu konverentsil 1925. aastal. Järjekindlalt hakati seda kindlal päeval tähistama 1954. aastast. Lastekaitsepäeva tähistataks 1. juunil alates 1950. aastast, selle kehtestas Rahvusvaheline Demokraatlik Naisliit oma kongressil Moskvas 22. novembril 1949.

Paljudes riikides (nt Albaanias, Cabo Verdes, Ecuadoris, Mongoolias, Poolas) peetakse lastekaitsepäeva 1. juunil; samas soovitab ÜRO tähistada 20. novembril rahvusvahelist lastepäeva. (Allikas: Vikipeedia)

Tagid:
riigipüha, kuupäevad, riiklik, ühiskond, lapsed, noored, lastekaitsepäev, Lastekaitse Liit, kool, ÜRO, Eesti

Peamised teemad