07:05 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Ühiskond
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
77123

Tallinna vanalinnas tekkis huvitav olukord tuntud Eesti kompveki Lehmake reklaamstendi pärast, millel oli kasutatud Nõukogude Liidu sümboleid. Ametnikud nõuavad seaduse täitmist, ärimees aga näeb toimuvas poliitilist vastasseisu.

TALLINN, 27. mai — Sputnik, Svetlana Burceva. Pikki aastaid, juba Nõukogude Liidu ajast tuntud Lehmakese komme tootva ettevõtte Viru Leib OÜ omanik Urmas Velleste rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti, et teda süüdistati NSV Liidu propagandas tänu reklaamtahvlile, mille ta kaupluses üles pani.

Ärimehe sõnul on tema toodangu reklaam kujundatud tolle aja stiilis, mil seda Eestis tootma hakati. Sirbi ja vasara kujutis reklaamtahvlil koos kirjega "CCCP" on Velleste sõnul pildike, mis oli kasutusel kunagi NSV Liidu aegadel – 1972. aastast, mil Lehmakese kommide tootmine alguse sai.

Магазин-бутик сладостей в Старом городе Таллинна
© Sputnik / Светлана Бурцева
Urmas Velleste maiustuste butiik Tallinna vanalinnas

Ei mingit poliitikat — ainult ajalugu

"Me leidsime selle kommireklaami, kui olime Tapa ja Rakvere arhiivile päringu teinud, kuna kogusime muuseumi jaoks, mille oma esinduskaupluses avada tahame, materjale Lehmakese komme tootnud Rakvere vabriku kohta," jutustas Velleste.

Ärimees kirjutas vaid plakatil algselt kirjas olnud Rakvere kombinaadi ja Rakvere linna nime asemele info oma kommipoe kohta. Muus osas jäi pilt endisaegseks.

Saksamaa: lõpetage NSV Liidu panuse moonutamine fašismivastases võitluses >>

Kui ärimees arutas politseiametis küsimust võimalusest kasutada oma toodangu reklaamplakatil nõukogude sümboolikat, sai ta tema enda sõnul vastuse, et see ei ole keelatud.

Küsimusele, kas on olemas kirjalik kinnitus politseilt loa kohta kasutada reklaamstendi kirjega CCCP, vastas Velleste: "Ma helistasin politseiameti teabeliinile. Seal kõik kõned salvestatakse. Vestlus kestis ligi 20 minutit. Töötaja, kes minuga kõneles, täpsustas seda infot oma ülemuse juures ja ütles, et seadust, mis niisugust reklaami võiks keelata, ei ole."

Бизнесмен Урмас Веллесте, производитель конфет Lehmake
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lehmakese komme tootva ettevõtte Viru Leib OÜ omanik Urmas Velleste

Keelu puudumine ei tähenda veel lubamist

Ent sirbi ja vasaraga reklaam tõi kaasa konflikti ühe möödujaga. Velleste sõnul astus 14. mail kauplusse üks mees, pildistas Lehmakese reklaamstendi ja korraldas talle ebameeldiva pealdise CCCP pärast skandaali ning kirjutas seejärel linnavalitsusele kaebuse.

Järgmisel päeval toimus ettevõtjal kaebuse tõttu vestlus tolle hoone Rüütli 4, kus ärimees kaupluseruumi rendib, valdajaga. Pärast seda helistas Velleste Tallinna linnaplaneerimise ametisse, mille töötajaga toimus tema jaoks ebameeldiv jutuajamine.

Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakonna reklaami ja teabekandjate peaspetsialist Urve Arukaevu noomis teda, nagu ettevõtja kinnitab, telefoni teel sellepärast, et ta väidetavalt propageerib NSV Liitu, kes on palju eestlasi Siberisse küüditanud.

Gasparjan: Eesti ajaloolased korrutasid küüditatute arvu kümnega >>

Emotsioonid kõrvale jättes – tarvis on reklaamiluba

Et Lehmakese reklaamstendi ümber kujunenud olukorras selgust saada, pöördus Sputnik Eesti samuti Tallinna linnaplaneerimise ameti poole. Küsimuse NSVL-i propageerimise teemal jättis Urve Arukaevu vastuseta. Küll aga teatas, et kogu reklaam Vanalinnas nõuab ametiga kooskõlastamist, ebaseaduslikult ülespandu aga kuulub eemaldamisele.

"Too härra, kelle nime ma ei tea, sest ta ei tutvustanud ennast ega jätnud oma e-meili, lubas, et saadab meile kooskõlastused või lahendusvõimalused kooskõlastuse tarvis. Seniajani ei ole ta midagi saatnud," väitis ametnik, kellega Sputnik Eesti 16. mail kõneles.

Urmas Velleste kinnituse kohaselt aga said reklaami kooskõlastamise dokumendid saadetud elektroonilisel kujul linnaplaneerimise ametile teisipäeval, 15. mail ja dubleeritud kolmapäeval, 16. mail. Ärimees täpsustas ametkonnast tulnud teatele viidates, et komisjon, mis tema reklaami kohta otsuse langetab, peaks koos istuma 23. mail.

Конфеты в магазине-бутике сладостей в Старом городе Таллинна
© Sputnik / Светлана Бурцева
Lehmakese kommipood Tallinna vanalinnas

Jää hakkas liikuma

Muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik teatas 17. mail uudisteportaalile Sputnik Eesti, et kaupluse Lehmake reklaamiga seotud küsimus on juba linnavalitsuses lahendamisel.

"Kogu välireklaam Vanalinnas, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, tuleb meie osakonnaga kooskõlastada. Meil on olemas vastav komisjon," lausus Boriss Dubovik ja selgitas, et see puudutab absoluutselt kõiku ettevõtteid, firmasid, restorane, baare, kauplusi ja teisi asutusi.

Tallinna linnaplaneerimise ameti vastav komisjon vaatab vastavalt ettevõtjate avaldustele läbi reklaamipaigutuse kõigis avalikes kohtades – hoonete fassaadidel, akendel, ustel, väravatel, taradel ja nii edasi.

Gasparjan: Eesti meenutab ühiskorteris üles kasvanud puudega last >>

Urmas Velleste, nentis ametnik, paigutas kaupluse reklaami otse hoone fassaadil kaupluse sissepääsu kõrval, ülespildistatud reklaamstend aga (mille amet nähtavasti kaebaja käest sai) on näha poeukse kõrvale asetatuna. Ning see ongi juba fakt linnaga kooskõlastamata reklaami ülespanekust.

Boris Doboviki sõnul peab Urmas Velleste kaupluse nimesildi maha võtma ja reklaamstendi kõrvaldama. Kui ta neid edaspidi kasutada tahab, tuleb tal kõigepealt linnaplaneerimise ametilt kooskõlastus saada.

Velleste kinnitas, et ta on valmis kaupluse sildi eest, mille ta ilma kooskõlastamata välja riputas, trahvi maksma. Aga ta on vendunud, et teisaldatav reklaamstend ei ole välireklaam, kuna see paikneb vahetult kaupluses.

Магазин-бутик сладостей в Старом городе Таллинна
© Sputnik / Светлана Бурцева
Maiustuste butiik Tallinna vanalinnas

Keeleprobleem ja nõukogude sümboolika

Millise otsuse komisjon langetab, oli võimatu ennustada, aga nagu Dubovik märkis, saab üheks küsimustest, mida komisjon vaagima hakkab, vene keele kasutamine. Ametniku sõnul kulub komisjoni keeleinspektsiooni esindaja, kes kontrollib, et kirjed reklaamil oleksid keeleseaduse kohaselt õiges järjekorras – esikohal eesti keel ja alles seejärel on lubatavad kirjed inglise või vene keeles.

Kuivõrd Lehmakese reklaamtahvlil on põhiline kirje vene keeles, siis oli juba arusaadav, et stend tuleb ümber teha.

Dubovik ei saanud üheselt öelda, et nõukoguaegse sümboolika kasutamine on kategooriliselt keelatud, kuid ei avaldanud ka veendumust, et see on lubatud. "Ma tahaksin väga näha politseiameti ametlikku vastust sellele," lisas ametnik.

Juristi ja inimõiguslase Sergei Seredenko sõnul ametlikku keeldu nõukogude sümboolika näitamiseks Eestis ei ole. Niisuguse vastuse sai ta oma järelepärimisele Eesti siseministeeriumist 2016. aastal ja on üsna kindel, et paari viimatise aastaga selles küsimuses midagi muutunud ei ole.

Samal arvamusel oli ka Eesti inimõiguste teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov. Tema sõnul ei ole Eestis kuni viimase ajani seaduslikku keeldu Nõukogude Liidu sümboolika kasutamisele olnud ja säärase keeluseadusega pole temal spetsialistina kokkupuudet olnud.

Ukraina palub Eestilt abi pronkssõduri küsimuses
© Sputnik / Ангелина Мандрыка

Valulik suhtumine

Nagu Velleste nentis, on ta kauplusi, kes kasutavad oma nimetuses täheühendit СССР, kohanud nii Saksamaal kui Hollandis ega ole näinud, et see kutsunuks inimestes nii, nagu Eestis, esile poliitilise värvinguga negatiivseid emotsioone.

"Kaupluste võrgustikus CCCP müüakse kaupu, mida Nõukogude Liidus varem toodeti, ja inimesed käivad neis kauplustes," ütles Velleste. Tema arvates pole see ajalugu paljude inimeste jaoks sugugi niiväga paha.

"Kui Saksamaa ja Hollandi jaoks ei ole täheühendi CCCP kasutamine kuritegu, miks see siis Eestis kuritegu on?" on Velleste hämmingus.

Tema sugulased olid samuti Siberisse küüditatud, aga see juhtus juba väga ammu ja kompvekireklaamiga, leiab ta, ei ole sellele küll midagi pistmist.

"Kui kõigesse niiviisi suhtuda, nagu suhtuvad mõned meie poliitikud ja ametnikud, siis tuleb keelata Moskva vorst, Doktori vorst ja palju muud, mida juba NSV Liidus toodeti," lausub ärimees.

Vanalinnas ekskursioone juhtiva Tallinna giidi Konstantini meelest on kommireklaam, kus kasutatakse lühendit CCCP, üksnes viide ajaloole. "Pole vaja juuksekarva lõhki ajada. Kui inimene kutsub üles kommunismile, siis see on üks asi. Aga kui ta paneb välja kujutise, mis esines kunagi 1972. aastal, on see juba ajalugu," ütles ta.

Otsus avada omaette kauplus Lehmakese kommidele oli Velleste sõnul tingitud osaliselt sellest, et kaubanduskettide poodides neid kompvekke müüa ei õnnestu – need kauplused kohalikku toodangut müüki ei võta.

Eesti abistab tema sõnul viimasel ajal Ukrainat, seetõttu lebab suurte kaubanduskettide lettidel eestimaise Lehmakese asemel Ukraina kondiitritoodete vabriku Roshen kommisort Korivka. Aga see on juba omaette lugu.

Tallinna ametnikud otsustasid

Reedel, 18. mail sai uudisteportaal Sputnik Eesti artikli venekeelse variandi avaldamise hetkeks linnapea pressiteenistuselt kirja, kus öeldakse, et muinsuskaitse osakonna ja Tallinna linnaplaneerimise ameti välireklaami projektide menetluskomisjoni otsuse kohaselt peab Urmas Velleste reklaami oma kaupluselt eemaldama.

Antud otsus langetati sellepärast, et ärimees ei kooskõlastanud reklaami tolle hoone, kus ta kaupluse jaoks ruumi uurib, valdajaga (hoone kulub Tallinna ülikoolile) ja linna reklaamikomisjoniga.

Samal päeval, 18. mail teatas Urmas Velleste uudisteportaalile Sputnik Eesti, et ta on reklaami kuni kooskõlastuse saamiseni kõrvaldanud.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
kommid, poliitika, reklaam, majandus, Viru Leib OÜ, Lehmake, NSV Liit, Urmas Velleste, Eesti, Tallinn

Peamised teemad