13:24 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Ühiskond
lühendatud link
9010

Delfiinid teevad igasuguseid tsirkusetrikke, naljakalt kilgates, kareldes ja vett pritsides – muljetavaldav vaatemäng. Pealtvaatajad aga ei tea, mis toimub hiljem, kuidas need "artistid" end vangistuses tunnevad.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Sellest, kes mereelukaid abistavad ja kus neil kõige mõnusam on, ongi juttu siinses RIA Novosti artiklis.

"Tegelikult ei armasta delfiinid pealvaatajaid lõbustada, ent nad on sunnitud seda toidu eest ja üksinduse pärast vangistuses tegema, kui nad on perekonnast ja omasugustega suhtlemisest ilma jäetud," ütleb loomakaitsja Armine Arutjunjan Venemaalt Vladimirist. "Toitmine on otseselt seotud ettekujutusega, et kui trikki ei tee, siis ellu ei jää."

Mobiilsed delfinaariumid

Armine nendib, et kõige hullem on delfiinide jaoks elu ringiliikuvates loomaaedades: transportimisel veedavad nad viis kuni kümme päeva jutti kitsastes konteinerites.

"Parimateks tingimusteks, mida need arukad olendid kogu oma elu jooksul näevad, on 12–14 meetrise läbimõõduga ja kahe-kolme meetri sügavune bassein räpase, haruharva vahetatava veega," jätkab loomakaitsja.

Loomakaitsjad: haid on häbelikud ja tundlikud loomad >>

"Vabas looduses aga ujuvad vaalalised umbes 100 kilomeetrit päevas, sukelduvad rahulikult 100 – 300 meetri sügavusse ning vahel isegi 800 meetri sügavuseni," lisab Armine. 

Enamik loomakaitsjaid on ühel meelel, et delfinaariumide ringisõidutamine tuleb täielikult keelustada.

Delfa ja Zeus

"Delfiinid on väga tundlikud, nende emotsioonide eest vastutav peaaju osa on isegi tugevamalt välja arenenud kui inimesel, seetõttu tajuvad nad väga teravasti ülekohut ja ebaõiglust," ütleb delfiinide päästekeskuse Delfa kaasasutaja ja direktor Tatjana Belei.

Paljudel on meeles 2015. aasta, mil Veselovka asula elanikud kaebasid loomakaitsjatele selle üle, et kaht delfiini peetakse kohutavates tingimustes – siloauku rajatud basseinid.

Eesti loomapiinamise juhtum jõudis Soome meediasse >>

"Felfa ja Zeus püüti merest juba täiskasvanutena ja ilmselt ei allunud nad dressuurile. Sellepärast saadeti nad Moskva Izmailovo pargi suvisest delfinaariumist minema," jutustab Tatjana.

"Loomad olid nakatunud viirusnakkusega ja olles füüsilisest aktiivsusest ilma ning külma vette jäetud, külmetusid kõvasti. Esimesena hulkkus Delfa, seejärel suri Zeus, kes lihtsalt kaotas usu inimestesse," räägib Tatjana.

Izmailovo delfinaarium sai tõepoolest hiljuti suletud ning ettevõte Pavlovskaja Sloboda, kes hoidis delfiine kohutavates tingimustes, kohustati maksma miljon rubla trahvi.

Avalikkuse kaitse

Mai algul ähvardas üks Inglismaa juhtivaid turismifirmasid ettevõtet SeaWorld, kes juhib kolme delfinaariumi Ameerikas – Orlandos, San Diegos ja San Antonios – jätta nende etendustele piletid müümata, kuni loomade elutingimused ei pälvi kõrgeimat hinnangut.

Ettevõte on pärast avaliku elu tegelaste – näitleja Matt Damoni ja telesaatejuhi Sharon Osbourne´i – avaldusi ning keskkonnakaitsja Jean-Michel Cousteau otsest pöördumist alustanud parkide auditeerimist.

Kui aga reisifirma ähvarduse täide viib, jääb ainuüksi SeaWorld´i park San Diegos ilma ligi kümnest tuhandest turistist aastas.

Tallinn keelustas metsloomadega tsirkused >>

Maailma delfinaariumid

Delfiiniriffi Iisraelis Elatis ei saa nimetada delfinaariumiks selle sõna terviktähenduses. Siin ei korraladata vaatemänge, kuid turistidel on võimalik jälgida delfiine nende samahästi kui loomulikus elukeskkonnas – avamerel ujuvate pargaste ja vaateplatvormide pealt.

Lisatasu eest saavad soovijad üürida endale sukeldumisvarustuse ja instruktori järelvalve all delfiinidega koos ujuda.

Loomakaitsjad päästsid Harjumaal olevast kutsikavabrikust 38 koera, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Оokeanipark L"Oceanogràfic Hispaanias Valencias kuulub tuntud kunsti- ja teaduskompleksi ning seda loetakse Euroopa suurimaks. Enam kui 100 ruutkilomeetrisel alal elab ligikaudu 45 00 looma 500 erinevast liigiust, sealhulgas delfiinid ja vaalad spetsiaalsetes mereveega täidetud tornides, mis tutvustavad maakera erinevaid ökosüsteeme. Pargi territooriumil paikneb delfinaarium, kus iga kahe tunni tagant toimuvad vaatemängud.

Pargis meelitatakse tööle vabatahtlikke – paljud tahavad delfiinide eest hooltseda. Kusjuures seda juba koolipõlvest peale: tullakse tervete klasside ja rühmade kaupa.

Marineland Hispaanias Palafollsis kujutab endast veeparki, delfinaariumi ja mereparki pindalaga üle 40 ruutkilomeetri. Delfiinietendus on kõrvuti merelõvide ja papagoide etendusega üks kolmest vaatemängust, mis sunnib turiste ikka ja jälle, isegi aastate möödudes siia tagasi.

Euroopa kõige suuremas delfinaariumis – pargis Loro Parque Hispaanias Tenerifel elavad loomad enam kui seitse miljonit liitrit vett mahutavas, seejuures maailma ühes kõige puhtama veega basseinis. Pargi administratsioon kaasab koostööle loomaarste, tegevbiolooge ja teadlasi, et samas delfiinide elutingimusi järjepidevalt paremaks muuta.

Tagid:
delfiin, vangistus, trikk, tsirkus, loomakaitse, ühiskond, okeanaarium, delfinaarium, maailm

Peamised teemad