14:30 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Ühiskond
lühendatud link
37 0 0

Facebook teatas, et programmivea tõttu oli kuni 14 miljoni kasutaja mõned privaatpostitused mitu päeva avalikult nähtavad.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. Probleem, mis Facebooki väitel on parandatud, leidis aset mais. Tegemist on järjekordse privaatsusskandaaliga maailma suurima sotsiaalmeediakompanii jaoks, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Programmiviga pakkus automaatselt variandi, et kasutajate uued postitused on avalikud, isegi siis, kui nad olid varem rakendanud postitustele piirangut "ainult sõpradele" või teisi privaatsusseadeid. Kui kasutajad ei märganud muudatust, siis saatsid nad enda teadmata postituse suuremale auditooriumile, kui nad olid seda kavandanud.

Kreeka minister süüdistas Facebooki natsismi toetamises >>

Facebooki privaatsusküsimuste juht Erin Egan ütles, et programmiviga ei mõjutanud varasemaid postitusi. Kompanii teavitab kõiki kasutajaid, keda see viga mõjutas, soovitades neil oma postituste seaded üle vaadata.

Facebook, millel on 2,2 miljardit kasutajat, ütles, et viga oli aktiivne ajavahemikus 18.-27. mai. Kuigi kompanii väitis, et peatas vea 22. mail, ei suutnud ta muuta kõigi postituste seadeid vastavalt varem kasutajate poolt paika pandud piirangutele.

Ettevõte Facebook on viimase kümne aastaga sõlminud lepinguid suhtlusvõrgustiku kasutajate ja nende sõprade andmete edastamiseks vähemalt 60 nutirakenduste tootmisettevõttega, kaasa arvatud Apple, Amazon, BlackBerry, Microsoft ja Samsung, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti esmaspäeval.

Sellest teatab RIA Novosti viitega väljaandele New York Times. Ajalehe andmetel võimaldas Facebook partnerettevõtetele juurdepääsu kasutajate ja nende sõprade andmetele isegi pärast seda, kui oli teatanud, et ta niisugust teavet kolmandatele osapooltele enam ei edasta.

Austria jurist ootas öö ära ja ründas Facebooki >>

25. mail jõustus Euroopa Liidus Isikuandmete kaitse üldmäärus (GDPR), mis tegi internetikasutajate õiguste kaitse rangemaks. Samal päeval seoses üldmääruse rikkumisega esitati Facebook-i ning WhatsApp-i ja Instagram-i vastu hagid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Hagiavaldustes väidetatakse, et kostjad kunagi ei andnudki kasutajatele tõelist valikut andmete üleandmise suhtes. Lahkarvamuste korral inimene lihtsalt ei saa oma Facebook-i kontot kasutada.

"Facebook ei vääri pimedat usaldust — peame rangelt jälgima tema poolt uute isikuandmete kaitse reeglite täitmist," ütles Euroopa Parlamendi plenaaristungil EP liige Yana Toom.

"Ma pooldan hagide esitamist digitaalsete aktivistide poolt — oma õiguste eest tuleb võidelda. Selline suhtumine kasutajatesse on täiesti vastuvõetamatu. Zuckerbergi vabandustest ja käepigistustest ei piisa, et Facebook saaks vältida edasist uurimist," leidis Toom.

Tagid:
postitus, sotsiaalmeedia, avalikustamine, ühiskond, privaatsus, turvalisus, Facebook, Mark Zuckerberg, maailm

Peamised teemad