08:21 08. Juuli 2020
Kuula otse
 • USD1.1290
 • RUB80.8888
Ühiskond
lühendatud link
4110

Kuum suveilm meelitab puhkajaid nii ujuma kui ka veekogudele lõbusõitu tegema. Selleks, et suvised veekogude äärsed koosviibimised ja jahutavad suplused jääksid ainult positiivselt meelde, kutsub Päästeamet inimesi üles hoidma end ja oma lähedasi õnnetustest eemal.

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. Juulikuus on veega seotud õnnetustes uppunud juba 6 inimest, neist 5 viimase viie päeva jooksul. Käesoleval aastal on uppunud kokku 22 inimest, eelmise aasta samal perioodil oli uppunuid 23 ja üle-eelmisel aastal 31, teatab Päästeamet.

Soome lahel on mitme aastakümne halvim sinivetikaolukord >>

"Ära jäta lapsi veekogu ääres järelevalveta. Uppuv laps ei tee häält, räägi oma lapsele veega seonduvatest ohtudest ja õpeta, kuidas vees käituda," kutsuvad päästjad.

Päästevesti kandmine veesõidukis ei ole kohustuslik, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Veesõidukiga veekogule minnes peab alati kandma päästevarustust. Õnnetusse sattudes on päästevesti väga raske või lausa võimatu selga panna. Peaaegu kõik veesõiduki õnnetuste ohvrid oleks elus, kui neil olnuks seljas päästevest.

"Ära lase purjus sõpra vette! Sõpradega veekogu ääres viibides pea meeles, et kui tarbitakse ka alkoholi, siis inimesed ei pruugi oma võimeid adekvaatselt hinnata," seisab ameti teates.

"Ära hüppa tundmatus kohas vette! Enne vette minekut hinda alati kriitiliselt vee temperatuuri, läbipaistvust, sügavust, voolu, lainetust, veekogu kaldaid ja põhja tüüpi," soovitavad päästjad.

Mida teha, kui oled uppumisohus

 • Hüüa appi;
 • Püüa mitte sattuda paanikasse – ole rahulik ja ära rabele;
 • Vaata ringi ujuvate esemete järele;
 • Proovi veepinnal püsida rahulikult hõljudes;
 • Riided ja isegi saapad võivad sul aidata veepinnal püsida;
 • Kui kallas on lähedal, uju kaldale.

Kuidas kutsuda abi

 • Hõika ümberkaudsed inimesed appi;
 • Kui kardad ise tegutseda, juhi kellegi tähelepanu toimuvale;
 • Basseinis, veepargis ja avalikus supelrannas kutsu vetelpäästjad või saada keegi teine seda tegema;
 • Kui abivajaja on vees – abista teda ja alles siis kutsu abi või saada keegi abi järele;
 • Helista 112 ja anna teada, mis juhtus.

Rohkem infot veeohutuse kohta leiab siit.

Eestis on 51 avalikku supluskohta

Juunis alanud suplushooajal avati üle Eesti 51 avalikku supluskohta, mis on ühe võrra vähem kui möödunud suplushooajal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

G4S rannavalve: lõhutud pudelid põhjustavad lõikehaavu >>

Endiselt paistab avalike supluskohtade rohkuse poolest silma Järvamaa, kus avatakse kokku seitse avalikku supluskohta. Tallinn, Hiiu-, Pärnu- ja Tartumaa avavad viis, Läänemaa ja Valgamaa neli, Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa ja Võrumaa kolm, Saaremaa ja Viljandimaa kaks ning Jõgevamaal, Põlvamaal ja Harjumaal avatakse üks avalik supluskoht.

Ühtegi avalikku supluskohta ei ole endiselt Raplamaal. Haldaja soovi kohaselt ei ole sel aastal avalike supluskohtade nimekirjas Ida-Virumaal asuvat Karepa lastelaagri randa.

Avalike supluskohtade veekvaliteedi andmetega on võimalik tutvuda ka Terviseameti kodulehel.

Vetelpääste on randades valves alates 1. juunist kuni 31. augustini, alates kella kümnest hommikul kuni kella kaheksani õhtul. Vajadusel saab G4S rannavalvega ühendust G4S juhtimiskeskuse numbril 1911, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Rannavalve: päästmist vajasid omapäi jäetud lapsed >>

Rannavalve jagab sarnaselt varasemate aastatega Tallinna randades lastele käepaelu, kuhu lapsevanem saab oma telefoninumbri kirjutada juhuks, kui laps mängutuhinas vanemad silmist kaotab või ära eksib.

Tagid:
uppumine, hoiatus, õnnetus, ühiskond, veekogu, rand, Päästeamet, Eesti

Peamised teemad