21:42 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Ühiskond
lühendatud link
Haridusprojekt SputnikPro (16)
11542

Kuidas teha huvitav lugu heast inimesest, sattuda juhtivate Venemaa väljaannete või portaalide lehekülgedele, külastada tasuta Moskvat ja seejärel ükskõik millist paika ääretul Venemaal – kõike seda selgitasid Sputnik Eesti pressikeskuses Venemaa ajakirjanikud.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Vene ajakirjanikud Dmitri Mihhailin, Vitali Leibin ja Ljudmilla Poznjakova rääkisid projektis "Tõelise ajakirjanduse kool" konkureerimise tingimustest ja korraldasid väikese meistriklassi reportaažide loomise ja ajakirjanduslike materjalide populariseerimise teemal, mis toimus reedel, 20. juulil Sputnik Eesti pressikeskuses.

Круглый стол в пресс-центре Sputnik Эстония с участием ведущих российских журналистов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud ümarlaud Venemaa juhtivate ajakirjanike osavõtul

Autonoomse mittetulundusühingu (AMTÜ) "Vene Reporterid" peadirektor, meediamänedžer ja meediaanalüütik Dmitri Mihhailin selgitas Sputnik Eestile, et külalised Venemaalt saabusid Eestisse suure rahvusvahelise koolitusprojekti raames, mis hõlmab kõiki endisi liiduvabariike, kuid mitte armastusest või nostalgiast Nõukogude Liidu suhtes, vaid põhjusel, et need riigid asuvad "vene keeleruumis".

Гендиректор АНО Русские Репортеры, медиаменеджер и медиааналитик Дмитрий Михайлин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Autonoomse mittetulundusühingu (AMTÜ) "Vene Reporterid" peadirektor, meediamänedžer ja meediaanalüütik Dmitri Mihhailin

Mihhailini sõnul on kirjeldatud projektil kaks eesmärki. Esimene neist- on professionaalne toetus ajakirjandusele, sest mida tõhusamalt töötavad meedia esindajad, seda paremini suudavad riigid, rahvad ja ühiskonnad mõista üksteist, samuti seda mis on kasulik kogu maailmale, mitte ainult kohaliku olukorra parandamiseks. Teine eesmärk on toetada vene keelt.

"Eestlased saavad armeenlastega vene keeles suhelda, nagu ka aserbaidžaanlased leedukatega, rääkimata endiste liiduvabariikide põhirahvuse lävimisest venelastega.

Eesti potentsiaal projektis on täpselt samasugune, kui mistahes muul riigil, mille osa elanikest vene keelt räägib. See tähendab, et loomisel on efektiivne vene keelt kõnelevate inimeste suhtlussüsteem nii riigi sees kui ka Eesti ja teiste riikide vahel, selgitas Mihhailin.

Sputnik käivitas haridusprogrammi lähivälismaa riikide meedia jaoks >>

Konkursse on Dmitri Mihhailini sõnul vähemalt kaks. Esimene toimub projekti "Tõelise ajakirjanduse kool" raames, mille huvitavamate tööde autorid kutsutakse nädalaks Moskvasse projektiga tutvuma.

Seejuures katab kõik osalemiskulud vastuvõttev pool ja võitjate arv ei ole piiratud: kui näiteks kümme eestimaalast kirjutavad hindamiskomisjoni arvates huvitavad tööd, võivad nad kõik Moskvasse tulla.

Teine konkurss toimub AMTÜ "Vene Reporterid" ja fondi "Vene maailm" ühisprojektina ja selle peaauhinnaks on reis suvalisse Venemaa punkti võitja omal valikul — kasvõi Kamtšatkale või Sahhalinile.

Au sisse tahetakse tõsta häid inimesi

Ajakirja "Vene reporter" peatoimetaja Vitali Leibin selgitas, et konkursile võetakse vastu lugusid heade inimeste kohta — nn "elu edasiviijatest", kelle autoriteet ja energia võivad maailmas midagi paremaks muuta. Lood ei tohiks olla mitte imal-magusad, vaid tõelised ja dramaatilised – need on jutustused inimestest, kes ennast ületasid või ümbritsevat maailma muutsid. 

Главный редактор журнала Русский репортер Виталий Лейбин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ajakirja "Vene reporter" peatoimetaja Vitali Leibin

Näitena tõi Leibin loo Ameerika naisest, kes kuulnud probleemidest Kasahstani orbude lapsendamisel, avas seal isikliku lastekodu ja lapsendamiskeskuse, olles seal ise ema eest, jäi Kasahstani elama ja "muutus kohalikuks". Ning Kamtšatka mehest, kes kaotas oma jalad, aga hakkas end treenima, pöördudes argiellu tagasi ja õpetades oma eeskujuga ka teisi rasketest olukordadest välja tulema.

Sellised lood võimaldavad Leibini sõnul erinevalt praegusest poliitkonjunktuurist ja majandusolukorrast, täiesti erinevalt ja palju sügavamalt teisi riike mõista, rahvaste ja kogukondade vahel üksteisemõistmist leida. Niisugused teemad kaotavad rahvusi eraldavad piirid, muutudes lugejatele huvitavaks nende rahvuslikust kuuluvusest sõltumata. 

Круглый стол в пресс-центре Sputnik Эстония с участием ведущих российских журналистов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud ümarlaud Venemaa juhtivate ajakirjanike osavõtul

Lugu, täpsustas Leibin, võib olla kas juba avaldatud või spetsiaalselt konkursi tarvis kirjutatud. Ka vormingud võivad olla erinevad — alates tekstilisest materjalist kuni foto-, videoreportaaži või pika veebipostituseni: "Me ei hinda mitte vene keele kvaliteeti, ega fotode-videote toimetamist, vaid loo enda tugevust. Lool olgu algus ja lõpp, tegu peab olema tõeliselt silmapaistva isikuga ja puudutada tuleb ühiskondlikult olulisi küsimusi, mis võivad tekitada huvi Eestis, Venemaal ja kogu muus maailmas."

Materjale ootame Dmitri Mihhailini e-posti aadressile 5. septembriks 2018. "Vene Reporteri" peatoimetaja täpsustas, et Eestist ootab ta mitte kirjutisi vene filoloogia olukorra kohta Tartu ülikoolis või venekeelsest kooliharidusest, mis on niigi kõigile näha ja ka väljaandes kajastamist leidnud, vaid lugusid tavalistest inimestest: "Ma eeldan, et paljud neist juhtumeist on sotsiaalettevõtluse ja heategevuse vallast. Inimesi, kes energiast üle "keevad" ja teisi aitavad, on kõikjal. 

Круглый стол в пресс-центре Sputnik Эстония с участием ведущих российских журналистов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud meistriklass Venemaa juhtivate ajakirjanike osavõtul

Meie jaoks on huvitavad ka vastuolud ja kokkupuutepunktid eestlaste ja venelaste vahel Eestis — meil pole tsensuuri — oleme vaba ajakirjandus. Ja eelkõige oleks huvitav, kui vene ajakirjanik kirjutaks suurepärase eesti inimese kohta ja eestlane – mõnest vene kogukonna liikmest."

Tasub märkida, et projekti töökeeleks on vene keel, kuid koos tõlkega on oodatud ka muukeelsed tööd. Konkursil võib osaleda igaüks – nii professionaalne ajakirjanik, kui ka ajakirjandusega mitteseotud inimene, kellel on, mida rääkida.

Külastajad olid rahul

Konkursi tingimuste väljakuulutamise lõppedes viisid Venemaa ajakirjanikud läbi mitmeid loo kirjutamise kunsti meistriklasse. Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud üritusele kogunes rohkem kui kümme inimest — ajakirjanikke, veebikirjanikke, ettevõtjaid. Üks neist oli Peterburi fotograaf ja ajakirjanik Valeri Smirnov, kes rääkis Sputnikule, et kavatseb saata konkursile ka oma töid. 

Круглый стол в пресс-центре Sputnik Эстония с участием ведущих российских журналистов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud meistriklass Venemaa juhtivate ajakirjanike osavõtul

"Mul on mõned tuttavad "elu edasiviijad" tehnika ja lennunduse vallast, kes teevad oma tööd üldsuse hüvanguks vaikselt ja märkamatult. Ma tahan, et nendest kuuleks nii palju inimesi kui võimalik. Oma materjalis ühendan pildid tekstiga.

Kasuks tuli ka Vitali Leibini meistriklass — tema juhised aitavad mul luua paremini korraldatud, korrektsema ja professionaalsema essee," ütles Valeri Smirnov, kes oma sõnul ei ole professionaalne ajakirjanik, kuid kes peab vajalikuks tõsta oma taset vestlustes tõeliste ajakirjandusspetsialistidega. 

Фотограф Валерий Смирнов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Peterburi fotograaf ja ajakirjanik Valeri Smirnov

AMTÜ projekt "Vene reporterid" ei ole endise NSV Liidu riikide ajakirjandusliku hariduse vallas ainuke. Sputnik Eesti juba kirjutas endiste liiduvabariikide territooriumil tegutsevast haridusprogrammist SputnikPRO, mis Eesti ajakirjaniku Rodion Denissovi sõnul võib samuti aidata venekeelse ajakirjanduse taset Eestis oluliselt tõsta.

Teema:
Haridusprojekt SputnikPro (16)

Samal teemal

Mida kujutab endast haridusprogramm SputnikPro
Eduard Tinn: Eesti võib näoga Venemaa poole pöörduda
Sputnik käivitas haridusprogrammi lähivälismaa riikide meedia jaoks
Sputnik Eesti tähistab teist tegevusaastat
Uudisteportaali Sputnik Eesti pressikeskuse avamine
Tagid:
massimeedia, reporter, pressikonverents, fotograaf, meedia, "Tõelise ajakirjanduse kool", "Vene maailm", AMTÜ "Vene Reporterid", Sputnik Eesti, Sputnik, Valeri Smirnov, Ljudmilla Poznjakova, Vitali Leibin, Dmitri Mihhailin, Rodion Denissov, Nõukogude Liit, SRÜ, NSVL, Eesti, Venemaa, Tallinn

Peamised teemad