18:55 19. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Ühiskond
lühendatud link
6411

Läti on uhke riik, punastamine ei ole seal kombeks, kuid presidendi vilets inglise keele oskus tekitab ühiskonnas piinlikkust. Seepärast koguvad aktivistid allkirju avaldusele, milles nad riigipeal inglise keelt rääkimise keelata soovivad.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik, Läti

Te olete ju täiskasvanud, mis tähendab, et olete õppinud oma südametunnistusega kokkuleppele jõudma. Seega, isegi rumalasse olukorda sattudes püüate sellest uhke või kõigutamatu ilmega välja tulla. Peamine on piinlikkust mitte välja näidata. Halvim on olukord, kui teil on säilinud lapsik harjumus punastada, mis muudab häbi puhul situatsiooni kontrollimatuks. Tekib suletud ring – on häbi selle pärast, et on häbi.

Täiskasvanuil on enamasti ebamugav teiste pärast. Siis punastatakse innukalt ja kirglikult. Eriti piinlik on siis, kui inimene meie riiki esindab. Seda enam, kui tegu riigipeaga. Häbitunne omandab ägedad vormid ja on valmis esimese kutse peale välja ilmuma.

Lätis osatakse südametunnistusega kokkuleppele jõuda. Sellepärast punastavad nii juhtide seas kui ühiskonnas tervikuna vaid mõned üksikud, kui jutt käib isiklikest asjadest.

Aga kui meie president Raimonds Vejonis sõidab välisriiki ja hakkab inglise keeles rääkima – pöörab enamus pilgud ekraanist piinlikkustundega eemale, katab näo kätega, käivitab oma südametunnistuse ja "võtab tuld". 

Riia linnapea: keelteoskus on ühele väikeriigile äärmiselt tähtis >>

Pole midagi teha — inglise keelega ei ole presidendil vedanud. Kõige hullem pole mitte hirmus aktsent – näiteks tema "Spiik-from-mai-hart" ettekanne. Kuigi miks peaks seegi okei olema?

Lätis on aktsendid hästi tuntud. Nad on püüdlikult arvele võetud ja tähistatud kui maailma mitmekesisuse ja ebatäiuslikkuse indikaatorid. Ja muide ka presidendi kõnemaneeri on patrioodid lahterdanud, tuvastades, et Vejonis kõneleb miskipärast inglise keelt vene aktsendiga.

Inglise keel on mõistagi kõigi lemmik, kuid mitte riigikeel. Sa võid punastada ja andeks anda. Olgu pealegi see sõnade ja väljendite valesti hääldamine — ning nagu kahtlustatakse, tema jaoks kirjutatud kõne mittemõistmine ka näiteks ÜRO Peaassamblee ees esinedes.

Võib punastada, mitte aru saada, aga andeks anda. Aga kui meie president kohtumisel Trumpiga täielikku segadusse sattus – mõistmata midagi Ameerika kolleegi poolt pressikonverentsil öeldust ja tuima näoga kõigile tema naljadele reageerimata jättes – siin katkes publikul viimnegi kannatlikkuse raas. Kõik aktiviseerusid, hakkasid varasemalt toimunut meenutama ja selle mõtlema. 

Euroopa Parlamendis nimetati Läti haridusseadust arulageduseks >>

Lõpuks otsustasid kõige julgemad südametunnistusega patriootide hulgast korraldada petitsiooni, mille sisuks on riigipeal meie armsa riigi häbistamine keelata. Täpsemalt – mitte lubada kodanik Vejonisel inglise keeles rääkida. Lõppude lõpuks, kui kaua võib? Häbi pole võimalik kuhugi koguda. Parem vaikigu paljutähenduslikult.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Hirm vene vähemuse ees
EP saadik: kui Venemaa ja USA suhted paranevad, vahetab Läti kiiresti "jalatseid"
Riigiduuma tegi ettepaneku kehtestada sanktsioonid Läti vastu
Keeleekspert: Eesti poliitikute inglise keele oskus jätab soovida
Tagid:
häbi, keeleoskus, inglise keel, silmakirjalikkus, vene keel, petitsioon, ÜRO, Raimonds Vejonis, Donald Trump, Läti, USA

Peamised teemad