08:23 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Ühiskond
lühendatud link
Relvastus (196)
12720

Kuigi tänapäeva maailmas on ebaseaduslike relvade peamiseks allikaks Lähis-Ida, saabuvad Venemaale regulaarselt Euroopa Liidu riikidest pärit salarelvad.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Venemaa on üks peamisi relvade tootjaid, kellele kuulub 27% maailmaturust. Relvade käive riigis on rangelt reglementeeritud, vintrelvadest müüakse vaid jahipüsse. Kõik lahingrelvade salakaubavood suunduvad vaid väljastpoolt Venemaale.

FSB likvideeris relvatarnete kanali Euroopa Liidust >>

Mõni päev tagasi likvideeris Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) koostöös siseministeeriumi ja Rahvuskaardiga järjekordse EL-i riikidest pärit tulirelvade tarnekanali. Operatiivse jälitustegevuse tulemusena peeti kinni Moskvas, Peterburis ja Jaroslavlis elavad salakaubitsejad.

Neilt konfiskeeriti muljetavaldav arsenal — 380 kodu- ja välismaal toodetud tulirelva, sealhulgas 25 kuulipildujat, 30 automaati, 70 püstolkuulipildujat, 94 karabiini, 158 püstolit ja revolvrit, 2 tankitõrjerelva ja 45-mm jalaväe miinipilduja, automaatne granaadiheitja AGS-17, 15 kildgranaati, üle 4500 erineva kaliibriga padrunit.

Aasta tagasi sulges FSB koostöös siseministeeriumiga samuti suure Euroopa Liidust ja Ukrainast saabuvate relvade ja lõhkeaine salakaubaveokanali. Kriminaalasja käigus oli uurimise all 54 inimest, neist 24 Vene Föderatsioonist, kellelt konfiskeeriti üle 230 tulirelva, sealhulgas 18 kuulipildujat, 43 automaati, 29 püstolkuulipildujat, 45 karabiini, vint- ja haavlipüssi, 97 püstolit ja revolvrit.

Võib märkida, et relvade salakaubaveo liigid ja kogused on stabiilsed.

Tulus äri

Venemaa ebaseadusliku relvaäri "taassünd" kattus Afganistani kampaania lõpuga ja hiljem terrorismivastaste operatsioonide lõpuga Põhja-Kaukaasias. Tundub, et tänapäeval on maailmas peamiseks ebaseaduslike relvade allikaks Lähis-Ida, kuid Venemaal registreeritakse regulaarseid salakaubavooge ka Euroopa Liidust.

Islamiriigi* relvaladudes avastati NATO relvi >>

Kõige kuumemaks piirkonnaks jääb Venemaa-Ukraina piir, kus tabatakse enam kui 90% Venemaale saabuvaist salarelvadest. Siin registreeriti ainuüksi 2016. aastal 162 relva, laskemoona ja lõhkeaine avastamise fakti. Ukrainas jätkub kodusõda, mis loob ebaseadusliku relvakaubanduse tarvis soodsad tingimused.

Märkimisväärne on ka läbi Aserbaidžaani kulgev salakaubaveo voog Hiinast – kust tuuakse nii tehastes kui salajastes töökodades valmistatud toodangut (viimased alandatud hindadega). Üldjuhul on kurjategijail sidemed SRÜ riikide julgeolekustruktuuridega, mis raskendab piirivalvurite ja tolliametnike tööd.

Lääne-Euroopast Venemaale ja teistesse SRÜ riikidesse ja Gruusiasse suunduvate salarelvade transiitvood läbivad Lätit, Leedut ja Eestit. Relvade salakaubaveoks kasutavad kuritegelikud rühmitused aktiivselt kaubalaevandust ja Balti riikide sadamaid. Laeva tehnoloogilistesse õõnsustesse mahub kuni 500 relva. Transpordiks Balti riikidesse kasutatakse juba standardsete "konteineritena" ka uusi sõiduautosid.

Väikeste partiidena transpordivad relvi Venemaale ka rahvusvahelised reisijaid. Kostroma tolliametnikud aga tabasid Lätist saabunud relvapartii, mis koosnes 685 Türgis toodetud HATSANi kaubamärgiga 12/76mm mitmelaengulisest pumppüssist ja mis saadeti posti teel ühe Venemaa ettevõtte aadressile. Kaup oli pakitud õhupüsside karpidesse.

Trendid ja väljavaated

Läänes (Saksamaa, Tšehhi Vabariik, Ungari ja teised ELi riigid) valmistatud relvade arv — näiteks püstolid "Glock", "Astra", "Luger" — endise Nõukogude Liidu aladel kasvab. Osalt seetõttu on üheks kõige tavalisemaks salakaubaveoartikliks laskemoon.

Lavrov: USA võib toimetada Ukrainale relvastust läbi Balti riikide >>

Kriminaalsete tarnete organiseerijad näitavad üles erakordset leidlikkust. Näiteks saadetakse relvi üle piiri osade kaupa, kasutades seaduslikke lennutranspordiettevõtteid – erasaadetistes peidetakse relvadetailid erinevate majapidamistarvete ja seadmete sisse, muutes nad sel viisil läbivalgustuse eest varjatuiks. See raskendab tollikontrolli, kuid ei vabasta kauba saatjaid ega saajaid vastutusest.

Lisaks tulirelvadele avastab toll sageli neile ehituslikult ja funktsionaalselt sarnaseid esemeid – erinevaid laskeseadmeid (montaaži, naela- ja raketipüstoleid, veealuse jahi relvi jne). Ka seda erikaliibrilist kaost tuleb kuidagi süstematiseerida.

SRÜ valitsusjuhid võtsid juba 2005. aasta suvel vastu ühtse märgistussüsteemi lõhkeainete, tulirelvade ja laskemoona osas, millest kujunes vundament riikidevahelistele ja rahvuslikele tehnilise- ja kriminalistikavaldkonna ning muudegi erialade standarditele, mis puudutavad relvade, laskemoona ja mitmeotstarbeliste komponentide käitlemist. Kontseptsioon näeb ette ka SRÜ riikide ühistegevuse relvade salakaubaveoga seotud kuritegude lahendamisel.

Relvade salakaubavedajad lähevad samuti ajaga kaasa, kohandudes paindlikult uute tingimuste ja hindadega. Fikseeritud hinnakirja ei ole olemas, kuid on teada, et Makarovi püstoli saab osta kuni tuhande dollariga, TT – 800-ga, Kalašnikovi automaadi poolteise tuhandega. Populaarne mudel AK-74 võib maksta kuni $3500. Kõige tagasihoidlikumate hinnangute kohaselt moodustab SRÜ kuritegeliku relvaturu maht sadu miljoneid dollareid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
relvaäri, salakaubavood, ebaseaduslik, relv, FSB, EL, Ukraina, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad