07:03 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Ühiskond
lühendatud link
4110

Sotsiaalmeedias leviva info põhjal manustatakse MMSi lemmikloomadele. Veterinaar- ja Toiduamet juhib tähelepanu sellele, et tegemist on ainega, mis võib põhjustada loomadele tervisekahjustusi.

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. Tuginedes Terviseameti seisukohale, on MMSi nime all propageeritav naatriumklorit tugev mürgine aine, mida kasutatakse enamjaolt tööstusliku pleegitus- või desinfitseerimisvahendina ning selle tarvitamine võib põhjustada pöördumatuid tervisekahjustusi, teatas Veterinaar- ja Toiduamet.

MMS on kloordioksiidil põhinev tervisele kahjulik lahus >>

Loomakaitseseaduse kohaselt tuleb lemmiklooma tervist ja heaolu kontrollida regulaarselt. Loom vajab suuremat tähelepanu haiguse ajal. Kui lemmiklooma tervise ja heaolu kontrollimisel leitakse kõrvalekalle tavapärasest käitumisest, tuleb välja selgitada selle põhjus ning võtta meetmed lemmiklooma tervise ja heaolu parandamiseks.

Terviseamet: keskpäeval varitseb inimesi kuumarabanduse oht, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Haigestunud või vigastatud lemmikloom peab saama vajalikku ravi. Ravi vajalikkust ja viisi saab otsustada veterinaararst ehk vastava kvalifikatsiooniga isik. Looma ravimisel tuleb teda kaitsta välditavate kannatuste eest.

Veterinaar- ja Toiduamet juhib loomaomanike tähelepanu, et mistahes kahjuliku aine manustamist loomale võib käsitleda kui looma suhtes lubamatut tegu loomakaitseseaduse § 4 tähenduses.

Veterinaar- ja Toiduamet kontrollib saadud informatsiooni, mis puudutab MMSi loomadele manustamist.

Amet seisab tarbimisväärse toidu ja tervete loomade eest Eestis. Selleks teeb amet järjepidevat kontrolli nõuete täitmise üle kogu toidukäitlemise ahela ulatuses: loomakasvatusest, toidu tootmisest ja töötlemisest kuni toidu tarbijani jõudmiseni.

Terviseamet: messiboksis ilusüste teha ei tohi >>

Terviseamet tuletab meelde, et MMS nime all propageeritav naatriumklorit on tugev oksüdeerija, mis muundatakse happelistes tingimustes kloordioksiidiks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul peaks inimene, kes peale kloordioksiidi või seda sisaldava MMS-i tarbimist end halvasti tunneb, koheselt abi otsima.

"Aine võtmisega kaasneda võivad kõhuvalu ja oksendamine pole mitte märk alanud puhastusprotsessist, vaid tegemist on esmaste mürgistusnähtudega," ütles Mare Oder, kelle sõnul ei ole kloordioksiidi tervendavat mõju ühegi uuringuga tõestatud.

MMS (inglise keeles Miracle Mineral Solution või Miracle Mineral Supplement, "imeline mineraalilahus" või "imeline mineraalilisand" ja "imeline mineraalide lisand") on alates 2006. aastast USAs ja hiljem ka mujal turundatud mürgine imeravim ("organismi puhastaja"), väidab Vikipeedia.

Terviseamet tuletab meelde, et mürgistuste kahtluse või mürgistuste korral on võimalik infot ja nõu küsida terviseameti mürgistuse infoliinilt 16662, kuhu helistamine on anonüümne, kõnedele vastatakse ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel.

Tagid:
ühiskond, ravi, mürgine, tervis, lemmikloom, loomad, MMS, Terviseamet, VTA, Eesti

Peamised teemad