15:45 02. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0936
  • RUB86.4750
Ühiskond
lühendatud link
28 0 0

Teisipäeval, 4. septembril algas sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonna eestvedamisel teavituskampaania, mis kutsub üles märkama erinevaid seksuaalvägivallale viitavaid ohumärke ja julgustab inimesi seksuaalvägivalla korral kriisiabikeskustest abi otsima.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonna seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste koordinaatori Keete Janteri sõnul on sel aastal pöördunud seksuaalvägivalla kriisiabikeskustesse 53 naist. Janteri sõnul kasvab kriisiabikeskustesse pöördujate hulk pidevalt. Kriisiabikeskustesse pöördujate keskmine vanus on 23 aastat, kuid pöördujad on olnud vanuses 9-70 aastat. Kõige rohkem on kannatanute seas noori ja teismelisi, teatab Sotsiaalkindlustusamet.

Iga üheksas laps on internetis suhelnud võõra täiskasvanuga >>

"Siiski on teada, et seksuaalvägivalda kogenute arv on oluliselt suurem, kui nende inimeste hulk, kes abi saamiseks spetsialistide poole pöörduvad. See võib olla tingitud hirmust näiteks kättemaksu eest, häbist või süütundest," rääkis ta ning ütles, et seetõttu on eriti oluline lähedaste roll, nende toetus ja abi.

"Abi küsimine, ükskõik, millal vägivald aset leidis, on väga tähtis, sest minevikus läbielatud seksuaalvägivald võib häirida selle üle elanud inimese toimetulekut igapäevaelus," lisas Janter.

Kampaania raames valmivad temaatilised reklaamid, mida levitatakse septembri ja oktoobri jooksul erinevates sotsiaalmeedia kanalites. Kampaania on suunatud noortele ja naistele ning selle eesmärk on, et inimesed tunneksid seksuaalvägivalla ära ja oskaksid märgata erinevaid seksuaalvägivallale viitavaid ohumärke ja olukordi.

2017. aastast saavad kõik seksuaalvägivalda kogenud inimesed pöörduda abi saamiseks ka ööpäevaringselt avatud seksuaalvägivalla kriisiabikeskustesse, mis asuvad neljas Eesti piirkonnas haiglate juures: Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumis, Pärnu Haiglas ja Ida-Viru Keskhaiglas.

Kampaania ideelahenduse on teinud sotsiaalmeedia agentuur Goal Marketing OÜ. Rohkem infot leiab sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kodulehelt www.palunabi.ee/seksuaalvagivald.

Esmakordselt väljaantava vägivallaennetuse auhinna pälvisid mullu sügisel viis inimest, kes on aidanud leida lahendust vägivallale seal, kus seda esmapilgul ei paista, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Seksuaalvägivalda on kogenud iga kümnes noor >>

President Kersti Kaljulaid ja justiitsminister Urmas Reinsalu tunnistasid tublisid inimesi, kes on märkimisväärselt panustanud vägivallaennetusele Eestis.

Helsingis on hüppeliselt kasvanud seksuaalkuritegude arv, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti juulikuus. Kuigi kuritegude üldarv Helsingis langeb, kasvab kiiresti seksuaalkuritegude arv, selgub politsei poolaasta aruandest.

Helsingis registreeriti tänavu esimese poole aastaga 25 protsenti vähem kuritegusid kui eelmisel aastal samal ajal. Seksuaalkuritegude arv on aga märkimisväärselt kasvanud: neid oli 45 protsenti enam kui eelmisel aastal. Kokku registreeriti esimese poolaastaga 292 seksuaalkuritegu, mida on 90 võrra enam kui eelmisel aastal.

Seksuaalkuritegude suuremat arvu seletab Soome politsei kurjategijate tõhusama paljastamise ja teadlikkuse tõusuga.

Rootsis jõustus suvel range seadus, mis määratleb seksi selge nõusolekuta vägistamisena, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Uue seaduse järgi on inimene pannud toime vägistamise, kui seksuaalvahekorra teine osapool ei osalenud selles vabatahtlikult.

Varem oli vägistamine Rootsi seadustes defineeritud seksuaalaktina, mille toimepanekul on kasutatud vägivalda või ähvardamist. Nüüd ei ole enam vägistamises süüdimõistmise ainsaks eelduseks vägivald või ähvardused või see, et ründaja kasutas ära ohvri iseäranis haavatavat olukorda, on öeldud valitsuse avalduses.

Tagid:
seksuaalkuritegu, naised, ennetamine, kampaania, ühiskond, vägivald, lapsed, kriisiabikeskus, Sotsiaalkindlustusamet, Eesti

Peamised teemad