18:30 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Ühiskond
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
6831

Rooma paavsti avalikku missat pealinna Vabaduse väljakul olid tulnud kuulama eri rahvustest ja erinevatest konfessioonidest inimesed. Need, kes polnud üritusele pääset saanud, kuulasid kõnet piirdetara tagant.

TALLINN, 26. september — Sputnik, Ilona Ustinova. Rooma-katoliku kirikupea saabumine Eestisse teisipäeval, 25. septembril äratas elavat huvi Eesti elanike ja erinevatest riikidest pärit külaliste seas.

Tuhandeid inimesi hakkas Vabaduse väljaku äärde kogunema juba kaks ja pool tundi enne avaliku missa algust, et kell 16.30 Rooma paavsti Franciscust oma silmaga näha ja tema kõnet kuulata.

Папа римский Франциск служит мессу на площади Свободы в Таллинне
© REUTERS / VATICAN MEDIA
Rooma paavsti missale Tallinna südames kogunes tuhandeid inimesi

Üritusele pääsme saanute pikad järjekorrad looklesid ümber väljakut ümbritseva piirdetara ja koguni kino Sõprus vastas asuva hoone. Eribussid tõid missale katoliiklasi teistest Eesti linnadest.

 

Участники мессы папы римского Франциска на площади Вабадузе проходят контроль
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rooma paavsti missale Tallinna südames kogunes tuhandeid inimesi

Kuna missale said pääseda ainult eelregistreerimise läbinud, siis registreeris end eelnevalt üle 10 000 inimese, ehkki tegelikult tuli neid Vabaduse väljakule veidi vähem. Samas oli korraldatud Vatikani sümboolikaga lipukeste ja sallide müük.

Папа римский Франциск общается с верующими на площади Свободы в Таллинне
© REUTERS / INTS KALNINS
Rooma-katoliku kirikupea Vabaduse välajkul

Korraldajad jagasid soovijatele spetsiaalselt trükitud brošüüre missa tekstiga, mille järgi paljud kordasid katoliikliku jumalateenistuse lauluosi. Missale kogunenute hulgas oli näha palju mujalttulnuid: poolakaid, ladinaameeriklasi ja teiste katoliiklike maade esindajaid. Paljud neist laskusid missa ajal põlvili.

Люди стоят в очереди, чтобы попасть на мессу папы римского Франциска на площади Вабадузе
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rooma paavsti missale Tallinna südames kogunes tuhandeid inimesi

Kuid enamuse Rooma paavsti missal osalenuist moodustasid uudishimulikud – jumalateenistus ise kulges helges ja pidulikus õhkkonnas, millele aitas kaasa ka Tallinnas süngete ilmaennustuste kiuste valitsenud selge päikesepaisteline ilm.

Месса папы римского Франциска на площади Вабадузе
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rooma paavsti avalik missa Vabaduse välajkul

Eesti president, kes suhtles paavst Franciscusega oma tööpaigas Kadrioru lossis, missal ei osalenud.

Rahva hääl missalt

Tallinlane Riku ütles portaalile Sputnik Eesti, et ta oli väga rõõmus, kui sai kinnituse akrediteeringule. Ta luges seda sündmust üheks kõige tähendusrikkamaks oma elus.

Житель Таллинна Рику
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinlane Riku

"Religioonil on kogu maailmas oluline tähendus. See ühendab paljusid inimesi, määratleb nende ellusuhtumise, milline see ka ei oleks," ütles Riku.

Eestlanna Raheli jaoks kehastab niisugune inimene nagu Rooma paavst endas usku ja rahu, seetõttu soovis ta väga teda omaenese silmadega näha.

Посетительница мессы Рахель
© Sputnik / Вадим Анцупов
Messikülastaja Rahel

"Minu silmis on ta maailmas inimene number üks. Eelmist paavsti nägin ma samuti, kui ta Tallinnas käis. Ja ka seekord ei saanud ma niisugust võimalust kasutamata jätta," lausus Rahel.

Messikülastaja Dalja, olgugi kindel olnud, et saab pääsme, ütles erutusega hääles, et teda haarab vaimustus ja rõõm.

Посетительница мессы Даля
© Sputnik / Вадим Анцупов
Messikülastaja Dalja

"Mulle meeldib Franciscus paavstina väga. Tal on alati väga sügavad mõtted. Põhiline, et ta tuli meie juurde armastuse ja rahuga. Tahaksin, et inimeste vahel valitseks õnn ja üksteisemõistmine," lausus Dalja.

Ja ülekandest Raekoja juures

Ent kõigil ei õnnestunud avalikule missale pääseda. Nii mõnedki tulid jumalaasemikku kuulama tara taga seistes, teised jälgisid sündmust Raekoja platsil, kuhu oli paigaldatud suur ekraan ja missa kanti üle otseülekandena.

Баннер возле площади Свободы
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ent kõigil ei õnnestunud avalikule missale pääseda

Nii leiab näiteks tallinlanna Krista, et igaüks oleks tahtnud saada säärase sündmuse tunnistajaks. Temal aga ei õnnestunud piletit missale saada. Koos oma õega otsustas Krista vaadata asetleidva algust Raekoja platsil ning seejärel minna Vabaduse väljaku poole, et Rooma paavsti häält kuulda.

"Muidugi oleks me võinud ka kodus televiisorist vaadata, aga tahaks siiski olla sellisele sündmusele lähemal. Mulle tundub, et ta on väga tugev isiksus," jagas Krista oma arvamust.

Kanada turist John oli alles hommikul teada saanud, et Vatikani juht on Eestisse saabunud. Tema ise polnud, tõsi küll, tollest sündmusest huvitatud, kuid peab seda oluliseks erinevatest usunditest inimeste jaoks.

"Inimestel on palju küsimusi ja nad tahaksid neile vastuseid saada. Nähtavasti sellepärast on neile tähtis saada niisuguse sündmuse osaliseks," leiab John.

Турист из Канады Джон
© Sputnik / Вадим Анцупов
Kanada turist John

Sputnik Eesti juba kirjutanud sellest, et paavsti Baltikumi-reisi raames toimusid tal lisaks missale ka kohtumised Eesti riigi kõrgema juhtkonaga, diplomaatide ja kodanikuühiskonna esindajatega. Peaaegu kohe pärast Rooma paavsti Tallinna saabumist andis Eesti president Kersti Kaljulaid Vatikani juhile üle e-residendi tunnistuse.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
missa, ühiskond, Rooma katoliku kirik, Franciscus, paavst, Vabaduse väljak, Eesti, Tallinn

Peamised teemad