00:15 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Ühiskond
lühendatud link
Paavst Franciscuse visiit Eestisse (28)
7110

Katoliku kiriku pea paavst Franciscuse visiit Eestisse kulges deviisi all "Mu süda, ärka üles!" Ja nimelt see mõte oli seatud avaliku jumalateenistuse nurgakiviks.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik 

25. septembril külastas katoliku kiriku pea paavst Franciscus Eestit. Ühepäevase riigikülastuse käigus kohtus Rooma paavst 25. septembril president Kersti Kaljulaidi, kodanikuühiskonna ja diplomaatilise korpuse esindajatega, pidas Kaarli kirikus kohtumise noortega, külastas Pirita kloostrit ja Tallinna Peeter-pauli katedraali ning seejärel pidas jumalateenistuse Vabaduse väljakul.

Rooma paavsti missale Tallinna südames kogunes tuhandeid inimesi >>

Püha missa, mis leidis aset rahvast tulvil väljakul lageda taeva all, kujunes paavsti Eesti-visiidi kulminatsiooniks. Ja kuigi kokkutulnuid oli kordades vähem kui katoliklikus Leedus, ei vähendanud see sündmuse tähtsust ja selle pidulikkust.

Sel päeval juhtus Tallinnas väike ime – sünoptikute poolt lubatud paduvihma ei tulnudki, vaid tuul olgugi vilu, ajas pilved linna kohal laiali ja laskis päikesel jumalateenistuse valgesse ja punasesse värvigammasse pisut kulda lisada.

Kodu, kuhu saab tagasi minna

Meie riigi külastamine oli Rooma esivaimulikule oluline ilmselt ka sellepärast, et suur osa meie elanikkonnast loeb ennast ateistideks ja deklareerib oma mitteusklikkust. Ning kõigest ligi kuus tuhat inimest määratleb end katoliiklastena – imetilluke osake kristluse kõige arvukamast haust (selle konfessiooni esindajaid elab maailmas üle 1,2 miljardi). Aga see, nagu ütles visiidi eel Püha Tooli pressiteenistuse direktor Greg Burke, "on väljakutse, mis nagu mulle näib, meeldib paavstile."

Oma jutluses Vabaduse väljakul pöördus paavst ilma usuta elavate poole järgmiste sõnadega: "On inimesi, kes peavad end vabaks, kui elavad oma elu ilma Jumalata või temast eemalduvad. Nad ei märka, et sellisena on nende elu otsekui elus ekslevatel orbudel, kellel pole kodu, kuhu tagasi minna."

Paavst Franciscuse visiit Eestisse >>

Kas liigutas see kellegi uskmatu südant? Ei tea, kuid paavsti sõnu kuulas väljakutäis hinge kinni pidades ja tema tasane hääl oli veenev kasvõi seetõttu, et ta ei nõudnud, vaid soovitas, püüdis jõuda seni suletud südameteni.

Saame kaasosalisteks headuses

Kõige erinevamad inimesed kogunesid tol päeval Eestimaa pealinna peaväljakule – siin oli ka lihtsalt udishimulikke, olid valitsus- ja linnaametnikud, kuid olid ka need, kes tulid selleks, et palvetada koos Kristuse vikaariga. Just need inimesed lõidki koos kõrgeima vaimulikuga siin ja praegu puhtuse ning argimuredest ja argisebimistest eemaldunud õhkkonna.

Rooma paavst Franciscus saabus Eestisse
© REUTERS / MAX ROSSI

Nimelt neile olid suunatud Franciscuse sõnad: "Kui ilus on olla vaba ja iseseisev! Mingem siis koos pühale mäele, Moosese mäele, Jeesuse mäele, ja palugem teda – nii nagu ütleb ka selle külaskäigu moto –, et ta ärataks üles meie südamed, et ta annaks meile Püha Vaimu anni, et tunda igal oma ajaloo hetkel ära, kuidas olla vabad, kuidas saada osa headusest ja olla pühad."

Niisugused kohtumised on olulised nii inimestele kui riikidele, sest need võimaldavad kammetoonina häälestada nii mõistuse kui hinge õigel viisil, õpetavad eristama suurt tühisest ja valet tõest. Aga mõistmise ja valgustumise imet ei sünni, juhul kui suure inimese – ning paavst Francsicus kahtlemata selleks on – lausutud sõnad ei lange avatud südameisse ega ärgita meid tegutsema armastuse ja headuse nimel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

© Sputnik / Илона Устинова, Владимир Новиков
Paavsti visiit tõi külma linna natuke soojust
Teema:
Paavst Franciscuse visiit Eestisse (28)
Tagid:
missa, ühiskond, visiit, soojus, usk, Rooma katoliku kirik, Franciscus, paavst, Eesti

Peamised teemad